2014 Suzuka 8 Saat Dayanıklılık Yarışı Sona Erdi !

2014 Suzuka 8 Saat Dayanıklılık Yarışı Sona Erdi !

1978 beri her sene Japonya-Suzuka Pisti'nde gerçekleştirilen dayanıklılık yarışı, 2014'te şiddetli yağış yüzünden ertelendi ve 8 saat yapılan yarış 6 saat 25 dakikada bitirilebildi... Oldukça çekişmeli geçen yarışın sonuçlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

29 Temmuz 2014 Yazı:Moe

Yarışın başlarında Kosuke Akiyoshi ile liderliği alan F.C.C. TSR Honda takımı, normalde Dünya Superbike Şampiyonasında Honda adına mücadele eden İrlandalı Jonathan Rea'nın güçlü tur zamanları ile yerini sağlamlaştırdı. Ancak Akiyoshi'nin sonraki piste çıkışında, 130R virajında yaptığı kaza; Honda CBR 1000 RR'ını pite geri çekmek durumunda bıraktı. Yarışın yıldız ismi olabilecekken yaptığı bu kaza Akiyoshiye kırık bir uyluk kemiğine mal olurken, takımı da 40. sıraya sürüklemiş oldu.

 

2014 Suzuka 8 Saat Dayanıklılık Yarışı Sona Erdi !

 

Japon sürücünün kazası sonrasında liderliği MuSASHi RT HARC-PRO takımı aldı. Günü de lider bitirerek üst üste ikinci Suzuka galibiyetini alan MuSASHi RT HARC-PRO takımı sürücüleri (Takumi Takahashi,  Dünya Superbike Şampiyonasındaki diğer Honda sürücüsü Leon Haslam ve Supersport'tan anımsayacağınız Kenan Sofuoğlu'nun rakibi Michael van der Mark ) inanılmaz bir performansla, sadece 59 saniyelik bir farkla kürsünün en üst basamağına çıkmayı başaran isimler oldular.

 

2014 Suzuka 8 Saat Dayanıklılık Yarışı Sona Erdi !

 

Yarışın en hızlı sürücüsü 2’08.620'lik tur zamanı ile, yine  MuSASHi RT HARC-PRO takımı adına yarışan Hollandalı sürücü Michael van der Mark olurken; ikincilik kürsüsüne çıkmayı başaran isimler ise Yoshimura Suzuki Shell ADVANCE takımı adına yarışan Takuya Tsuda, Randy de Puniet, ve  Josh Waters oldu...

 

2014 Suzuka 8 Saat Dayanıklılık Yarışı Sona Erdi !

 

2014 Suzuka 8 Saat Dayanıklılık Yarışı'nın Sonuçları şu şekilde:

 

Poz.

Takım

Marka

Sürücler

Fark

1

MuSASHi RT HARC-PRO

Honda

Takahashi/Haslam/van d. Mark

172 tur

2

Yoshimura Suzuki Shell Advance

Suzuki

Tsuda/Waters/De Puniet

+59.844

3

Team Kagayama & Verity

Suzuki

Haga/Aegerter/Kagayama

1 tur

4

Monster Energy Yamaha with YSP

Yamaha

Nakasuga/Parkes/Brookes

tur

5

TOHO Racing with Moriwaki

Honda

Kunikawa/Yamaguchi/Kobayashi

tur

6

Honda Suzuka Racing Team

Honda

Hiura/Morii/Yasuda

tur

7

Honda Team Asia

Honda

Hook/Zamri Baba/Ekky Pratama

tur

8

Suzuki Endurance Racing Team

Suzuki

Delhalle/Nigon/Cudlin

tur

9

Yamaha Racing GMT94 Michelin

Yamaha

Foray/Gines/Checa

tur

10

Monster Energy Yamaha YART

Yamaha

Bridewell/Maxwell/Olson

tur

11

Honda Kunamoto Racing

Honda

Yoshida/Kojima/Kokudome

tur

12

Team Green

Kawasaki

Yanagawa/Watanabe/Fujiwara

tur

13

Bolliger Team Switzerland

Kawasaki

Saiger/Stamm/Sutter

tur

14

CONFIA Flex Motorrad 39

BMW

Sakai/Takeishi/Oonishi

tur

15

Honda Escargot & PGGR & H-TEC

Honda

Kuboyama/Nakatsuhara

tur

16

Team Tras 135HP

BMW

Teramoto/Vallcaneras/Cho

tur

17

Patlabor Team JP Dog Fight Racing

Yamaha

Fujita/Kruger/Oikawa

tur

18

Kawasaki K-TEC Team38 PS-K

Kawasaki

Karita/Tsukamoto/Yamashita

tur

19

Team R2CL

Suzuki

Jones/Giabbani/Lagrive

tur

20

Honda QCT Meiwa Racing

Honda

Yamanaka/Ando/Kohara

10 tur

21

Winner Z-TECH & NCXX Group

Suzuki

Kunimatsu/Yoshida/Miyazaki

10 tur

22

Team Vital Spirit Shark Energy Drink

BMW

Okuno/Mukoyama/Tsujimoto

10 tur

23

Honda SAYAMA Racing

Honda

Kawaguchi/Endo/Yamashita

11 tur

24

EVA RT Test Type-01 SynergyForceT.

Kawasaki

Deguchi/Izutsu/Leblanc

11 tur

25

Team Motors Events April Moto

Suzuki

Storrar/Savary/Fastre

12 tur

26

DOGFISH O-TEC Suzuka

Honda

Ouchida/Yoshimichi/Watase

12 tur

27

B-Square Racing & Nozuka

Kawasaki

Ohta/Harada/Sugawara

12 tur

28

Team Honda Technical College

Honda

Kodama/Furusawa/Kitaguchi

12 tur

29

Y’s distraction Dog House

Suzuki

Yamauchi/Iwatani

13 tur

30

All Japan Honda DREAM Central

Honda

Suzuki/Nakai/Takahashi

13 tur

31

Motobox Kremer Racing

Suzuki

Scherrer/Paavilainen/Miyajima

13 tur

32

Samurai 3601

BMW

Yasutomi/Arai/Tani

13 tur

33

Honda Endurance Racing

Honda

Da Costa/Gimbert/Foray

13 tur

34

Clever Wolf Racing & NOI:Z

Yamaha

Nakai/Sawamura/Adachi

14 tur

35

au&Teluru Kohara RT

Honda

Watanabe/Nagashima/Itoh

14 tur

36

RS Garage Harada Himeji

Kawasaki

Harada/Tanaka/Nakayama

14 tur

37

Banner Racing H-K-C

Ducati

Kaneda/Dan/Honda

15 tur

38

Club Bali Racing

Kawasaki

Nakajima/Morimoto

15 tur

39

Honda DREAM RT Wakayama

Honda

Nishinaka/Shinjo/Kishida

15 tur

40

F.C.C. TSR Honda

Honda

Akiyoshi/Rea/Zanetti

15 tur

41

Team Flembbo Leader Team

Kawasaki

Prosenik/Bellucci/Derine

15 tur

42

Plus One MCRT & Solar Ichiban

Kawasaki

Imazu/Asahina/Tajima

16 tur

43

Team Hashimotogumi Akeno Speed

Suzuki

Inagaki/Tata Pradita/Kanayama

17 tur

44

Honda Kouyoukai DREAM RT

Honda

Kurayama/Ebinuma/Nakamura

18 tur

45

Y’s distraction Nergal

Yamaha

Tonari/Nakao/Sumi

19 tur

46

Team Hooters with Shota Saito

KTM

Okuda/Dairaku/Soma

21 tur

47

TAKEUP & Team JP

Suzuki

Tamura/Nagano/Kimura

21 tur

48

Hinoseiki Iwaki & T2 with fenice

Suzuki

Yamauchi/Takama/Kuno

22 tur

49

Honda EG Racing

Honda

Honda/Kuribayashi

26 tur

50

Hamamatsu Team Titan

Suzuki

Shimizu/Inuki/Ohshiro

26 tur

51

Motorrad Toyota Nagasaka Racing

BMW

Noda/Sasaki/Nakamura

27 tur

52

KTM Hamaguchi Bakuon Racing

KTM

Fujishima/Nakasako/Fukatsu

29 tur

53

Team Favorite Factory

Suzuki

Fukuyama/Kisamori/Sago

29 tur

54

Team Massa-R

Yamaha

Mogi/Okada/Toyoda

31 tur

55

Motobum with Ishigaki Island Tuna

Honda

Ooki/Matsukawa/Igarashi

36 tur

56

Honda BlueHelmets MSC Kunamoto

Honda

Ohashi/Mori/Otsuka

42 tur

57

FFree Ride IMT satoracing

Yamaha

Sato/Sato

42 tur

58

YamashinaKawasaki & BusinessRalliart

Kawasaki

Yamasaki/Matsumoto

43 tur