2015 Dakar Rallisi

2015 Dakar Rallisi

Bu yıl 37. kez düzenlenen Dakar Rallisi’nde dört sporcumuz birden mücadele edecek. Son 7 yıldır Güney Amerika kıtasında yapılan rallide Selçuk Bektaş, Koray Özkaplan, Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir, bitiş çizgisine ulaşmaya çalışacaklar.

06 Şubat 2015 Yazı ve Fotoğraflar:Erkin Yeşil

Adı bile insanı heyecanlandıran organizasyon 1979-2001 yılları arasında “Paris - Dakar Rallisi” olarak düzenlendi. Ufak tefek rota değişiklikleri ile 2007 yılına kadar Fransa - İspanya - Batı Sahra - Moritanya ve Senegal ülkelerini kat eden ralli, 2008’de Moritanya’da 4 Fransız turistin öldürülmesi ve akabinde El Kaide’nin Ralli ve Fransız Hükümeti’ne yönelik tehditleri sebebi ile o sene düzenlenmedi. 2009 yılından itibaren Güney Amerika ülkelerinde düzenlenen rallide bu sene yarışçılarımız Arjantin - Bolivya ve Şili’yi kat edecek.

 

2015 Dakar Rallisi

 

İlk kez Türkiye’den 4 sporcunun yarışacağı ralliye 164 motosiklet, 138 otomobil, 64 kamyon ve 48 quads kategorilerinde olmak üzere toplam 414 araç katılacak. Dakar’da Şakir Şenkalaycı 156, Serkan Özdemir 165, Koray Özkaplan 166 ve Selçuk Bektaş ise 131 numara ile yarışacak. 4 Ocak’ta Buenos Aires’te başlayacak rallide yarışçılar, üç ülkede toplam 9.000 kilometreden fazla mesafeyi çöl, toprak yol, zorlu nehir yatağı ve 4.000 rakımlı dağ geçitlerini aşarak 17 Ocak’ta tekrar Buenos Aires’e dönerek tamamlayacaklar. Dakar’dan bahsederken aklımıza hep iki yıl önce kaybettiğimiz “çöl kaplanı” lakaplı Kemal Merkit geliyor. Transanatolia Rallisi’nin Konya etabında kaybettiğimiz Kemal abimiz Dakar Rallisi’nde motosiklet kategorisinde yarışan ilk Türk pilotumuz idi(2002). Merkit, dokuz kez Dakar Rallisi’ne katılmış ve altı kez bitirme başarısını göstermişti. Ayrıca 2010 Dakar Rallisi’nde “servis desteği olmadan yarışanlar” kategorisinde birinciliği, 2011 yılında ise aynı klasmanda ikinciliği vardı.

 

2015 Dakar Rallisi

Dakar Basın Lansmanında Kemal Merkit unutulmadı. Dakar’da yarışan 4 sporcumuz Merkit’in mirasını devam ettirmeye çalışacaklar.

 

2015 Dakar Rallisi

Navigasyonu doğru ve hızlı kullanabilmek Dakar’ın en belirleyici noktalarından biri.

 

2015 Dakar Rallisi

Selçuk Bektaş Dakar’da kullanacağı motosikleti: KTM 450 EXC

 

Merkit’in son kez katıldığı 2012 Dakar Rallisi’nde yanında Selçuk Bektaş ve Şakir Şenkalaycı da vardı. Merkit ve Bektaş mekanik problemler yüzünden yarış dışı kalmıştı. Bu ralliye ilk defa katılan Şenkalaycı ise, 187. sıradan başlayıp 22. sıraya kadar yükselmiş, onuncu günde yaşadığı bir kaza nedeniyle kolundan yaralanarak yarışı bırakmak zorunda kalmıştı.

 

2015 Dakar Rallisi

Castrol KTM Dakar Ekibi İstanbul’un orman parkurlarında düzenli olarak antreman yaparak Dakar’a hazırlandılar.

 

 2015 Dakar Rallisi

Selçuk Bektaş ve Koray Özkaplan Dakar’a hazırılık sürecinde antremanlarda da hep biraradaydılar. Güzel bir takım ruhu yakaladıklarını belirtiyorlar.

 

2015 Dakar Rallisi
2015 Dakar Rallisi

 

Kemal Merkit’in anısını bu sene yarışa katılacak 4 sporcumuz devam ettirmeye çalışacak. Selçuk Bektaş ve Koray Özkaplan, ‘CASTROL KTM Dakar Takımı’ adına yarışacak. 2 Enduro ekibi olarak, CASTROL KTM Dakar Takımı’nın hem antrenmanlarına hem de basın lansmanına katıldık. Dakar ile ilgili aklımızdaki soruları sorduk:

 

2015 Dakar Rallisi

“2 Enduro” ekibi olarak Dakar ekibinin zaman zaman antremanlarına da katıldık.

 

2015 Dakar'a nasıl hazırlandınız?

 

K.Özkaplan: Yaklaşık 1,5 sene önce Selçuk’la birlikte 2015 Ocak ayında düzenlenecek Dakar’a katılmaya karar verdik ve hazırlıklara başladık. Zaten Dakar’a katılmak, oldukça ciddi bir ön hazırlık gerektiriyor. Ayrıca Dakar da ‘ben geldim’ deyince sizi almıyor. Dakar’a müracaat edebilir duruma gelmek için, katılmanız gereken belli bir seviyede yarışlar var. Bu yarışların katılım ücreti de biraz yüksek. O yüzden sponsorların katkısı çok önemli. Biz Selçuk’la beraber 2014’de Abu Dhabi Rallisi’ne katıldık. İkimiz de bu yarışı tamamladık, hatta Selçuk +450 cc’de birinci oldu. Gerçi Selçuk daha önceden Dakar’a katıldığı için rahattı, ama yine de bu ralli, bizim için iyi bir hazırlık oldu. Dakar için sadece bir değil, dünya çapında kabul edilen 3-4 yarış tecrübeniz olması gerekiyor. Hellas, Serrez ve ülkemizde düzenlenen Transanatolia gibi. Bence Transanatolia’ya katılıp o atmosferi yaşamak gerek.

 

S. Bektaş: Dakar’ın içinde yalnızca yarış yok, çok hızlı akan devasa bir organizasyon da var. Dolayısıyla buna ayak uydurabilmek için, yurt dışı yarış tecrübeniz olması gerekiyor. Ayrıca stres altında çözüm üretebilme kabiliyetiniz olmalı ve bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz. Biz 1o yıldır off-road motora biniyoruz, pek çok kez yarışlara girdik. Aynı zamanda ben KTM motosikletlerinin Türkiye distribütörü (Spormoto) olduğum için, çeşitli organizasyonların içinde sıklıkla bulundum. Tüm bu etkenlerin dışında, Dakar için bir de fiziksel dayanıklılık gerekiyor. Bu yüzden salonda da çalışıyoruz.

 

2015 Dakar Rallisi

 

Yarışta yardımlaşma nasıl oluyor?

 

S.Bektaş: Sosyal olarak çok güçlü olmanız lazım. Çünkü rallide yoldaşlık gibi bir durum var. Yüzlerce kişi birlikte bir yol alıyor ve sizin problemlerinizi çözmeniz için mutlaka başkalarına ihtiyacınız var. Çünkü çölün ortasında kaldığınızda malzemeniz de yoksa, insanlarla iletişim kurmanız, hatta bu insanlara kendinizi daha önceden tanıtmış olmanız gerekiyor. Sadece yarışta değil, yarış öncesinde hatta hazırlık sürecinde bile, eski yarışlarda tanıştığım arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunuyorum.

 

Yarışacağınız Motosikletler Neler?

 

K.Özkaplan: KTM 450 EXC ile yarışacağız. Motorumuza çok güveniyoruz. Yarış öncesindeki testlerde çok iyi sonuçlar ortaya çıktığını gördük. Bu yarışlar için ‘en ideal motor’ diyebilirim. Bu durum da bizim için bir psikolojik rahatlık sağlıyor. Yarışta bitiş çizgisine, mutlu sona ulaşmak en büyük hayalimiz. Bunu da başaracağımıza olan inancımız tam. Ayrıca motorlarımızı hazırlamamızda bize yardımcı olan KTM Spormoto’dan Sabri ve Sezgin ustaya da, emekleri için çok teşekkür ederiz.

 

2015 Dakar Rallisi

 

Dakar'da hedefleriniz nedir?

 

S.Bektaş: Stratejimiz; bireysel başarı öncelikli takım sürüşü olacak. Her pilot kendi temposu ile devam ederek, gerektiği yerde de diğerine destek olarak, Buenos Airese’teki bitiş çizgisine takım olarak ulaşmak istiyoruz. Şakir ile 2012 Dakar’da da birlikteydik zaten, Serkan da defalarca Türkiye Enduro Şampiyonu oldu. Ben Koray ile birlikte Castrol KTM Dakar Takımı’nda yer alıyorum. Koray ile çok iyi bir ekip olduk, dolayısıyla bu sene çok iyi bir yarış çıkaracağımıza inanıyorum. Bu işte önemli olan; bitiş bayrağını görebilmek. Bizim orada olmamız Türkiye›nin tanıtımı açısından da çok önemli. Hele bayrağımızı da podyuma çıkartırsak ne mutlu bize! Kemal Merkit’in mirasını bu rallide devam ettirip, Türk bayrağını podyuma çıkarmak istiyoruz.

İLGİLİ HABERLER
2015 Dakar Rallisi Hakkındaki Detaylar NetleşiyorArjantin, Şili ve Bolivya’da yapılacak olan ve ülkemizden 4 sporcumuzun da mücadele edeceği 2015 Dakar Rallisi....