2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak

2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak

Elektronik oyuncaklar tüketici sınıfı arazi motosikletlerine de geldi!

12 Mayıs 2016 Yazı:Alişan Fidan

 Elektronik kontrollerin yükselişinden tüketici seviyesindeki arazi motosikletleri de nasiplendi. Husqvarna 2017 yılından itibaren tüm dört zamanlı motocross motorlarında traction control (çekiş kontrol) sistemlerini sunacağını açıkladı.


Bir arazi motosikletinde çekiş kontrol sistemi olması fikri çok yeni değil. Yarış tipi arazi motosikletlerinde bu teknoloji bir süredir kullanılıyordu fakat Husqvarna’nın bu atılımı tüketici sınıfındaki arazi motosikletleinde yeni bir çağ açacak.

 

2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak


Yol motosikletlerinde gördüğümüz kadarıyla çekiş kontrol ve diğer elektronik zerzevat yeni moda oldu. Off-road dünyasına da  üretimi başlayan bu elektronik oyuncaklar artık normal tüketicinin de ulaşabileceği uzaklıkta.

 

Bir motocross motosikletine çekiş kontrol sistemi eklemek arazi sürüşü tarzının motosikleti genel olarak arka tekeri patinaja düşürerek ve kaydırarak döndürmesinden dolayı pek kolay bir iş değil.

 

 

Burada önemli olan püf nokta arazi tipi çekiş kontrol sisteminin bu teknikleri uygulamaya hala izin vermesi fakat bu sırada patinajdan dolayı ve motosikletin gitmesi gereken yöne fazla dönerek kaybedilen zamanın önlenmesi.

 

2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak


 

Husqvarna’nın  dört zamanlı tüketici motosikletlerinde bu sistemin nasıl olacağını biz de çok merak etmekteyiz.

 

 

Husqvarna’nın Keihin motor işletim sistemi  gaz kolunun hareketini ve motorun çevirdiği deviri hesaplayarak bir patinajın olup olmadığını anlayarak daha iyi yol tutuşu sağlamak amacıyla gücü düşürme yöntemiyle çalıştığı üretici tarafından gelen bilgiler arasında.

 


2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi OlacakŞüphesiz ki bu çekiş kontrol sistemi yarışlarda kullanılan sistemin biraz daha günlüğe uyarlanmış hali fakat sokak motosikletleri segmentinde de gördüğümüz kadarıyla tam direk çevirme olmadığını söyleyebiliriz.

  


Daha farklı sistemlerin yıllar geçtikçe ortaya çıkmasını biz de istiyoruz. Şu anda yol motosikletlerinde kullanılan kalkış kontrol, teker kontrol ve diğer gelişmiş elektronik oyuncakların motocross sporuna olacak katkısını görmek için merakla beklemekteyiz.

İLGİLİ HABERLER
Ünlü Şampiyon Barış Tok’tan Motosikleti Tehlike Olarak Gören Ailelere ...Dört yıl Motocross, beş yıl da Türkiye Pist Şampiyonu olan ünlü pilot Barış Tok, ülkemizde yanlış bilinen bir ....
Motoron Olarak TransAnatolia RallisindeyizMotoron ekibi olarak TransAnatolia Rallisine geldik..
Robbie Madison Motosiklet İle Sörf Yaptı!Avustralyalı dublör Robbie Madison, tekneyle gezintideyken aklına gelen çılgın bir fikri hayata geçirdi; motos....
AMA Supercross ve LucasOil Motocross Şampiyonu RyanVillopoto 2015 için...Daha önce dünyanın en zorlu motocross şampiyonalarından biri olan AMA LucasOil Motocross Şampiyonası’nda kendi....
Motocross Şampiyonları Belli OlduTürkiye Motosiklet Federasyonu’nun düzenlediği 2014 Türkiye Motocross Şampiyonası’nın VI. ayağı tamamlandı. .
TCX Pro 2.1 Kros ÇizmeBu yazımızda, TCX'in kros motosiklet kullanıcıları için üretilen Pro 2.1 çizmesini inceleyeceğiz..