Araziye Çıkarken Ne Giymeli, Nasıl Giyinmeli?

Araziye Çıkarken Ne Giymeli, Nasıl Giyinmeli?

Gerçek anlamda offroad, yani hakkını vererek yapılan ve zorlayıcı olan, buna uygun giysiler ve aksesuarlar kullanılmasını gerektirir.

07 Ocak 2014 Yazı:Showmen

Vizorlu kros kaskı, polyester jersey ve pantolonları, uzun ve sert çizmeler, maksimum duyarlı yumuşak eldivenler ve doğal olarak, uygun koruyucu aksesuarlar.

Piyasadaki ürünlerin tümünün ortak noktası, giysi ve aksesuarların çarpıcı renk ve grafik dizaynlarının kullanılan motorun markası ve renkleri ile uyumlu olması.

 Araziye Çıkarken Ne Giymeli, Nasıl Giyinmeli?

 
Seçim yaparken dikkat edilecek en önemli nokta, hiçbir hareketinizi kısıtlamayacak türden beden ve malzemeler tercih edilmesi. Elastik malzemeden üretilmiş giysilere evet, ama bunlar aşırı bol olmamalı. Üzerinizde taşıdığınız giysilerden birinin gereksiz bolluktan dolayı sarkan bir kısmının herhangi bir dala veya motorun herhangi bir aksamına sıkışması, takılması gibi bir durum, tatsız bir hafta sonu geçirmenize neden olabilir. Çizmeler de kesinlikle ihmal edilmemesi gereken öğelerden biri. En zorlayıcı kros veya enduro sürüşlerinde tercih edilmesi gereken çizme tipi, plastik koruyucuları ve metal burunlukları olanlar. Bunlar, ayağınıza ilk geçirdiğinizde biraz fazla sert oldukları izlenimini verseler de, giydikçe yumuşadıklarını ve ayağınıza oturduklarını göreceksiniz.
 
Daha “yumuşak” bir arazi sürüşü planladıysanız, gezinti sınıfı sürüşlerde de kullanılabilen türden “hybrid” çizmeler seçmenizde yarar var.
 
Dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta da, çizmelerin kesinlikle su geçirmez nitelikte olmaları. Islak ayaklar dağ ya da ormanlarda geçireceğiniz güzel günün tadını kaçırabilir.
 
 

NE KADAR PARA HARCAMALI?

Kros jersey için 30- 50 EUR arasında bir rakam yeterli olurken, pantolonlar için 5-100 EUR arasında harcama yapmak gerekiyor. Lexan ya da termoplastik rezin gövdeli bir kask için 150 EUR civarında para ödenirken, kompozit elyaflı üstün nitelikli kasklar için fiyat 400 EUR’nun üzerine çıkabilir. Maske de kasklarda olması gereken bir eleman ve giriş seviyesi bir ürün için 3040 EUR harcamanız gerekiyor. Bir 40 EUR’da eldivenlere ayırmanız gerekli. Ama en yüksek harcamayı gerektirenler hiç kuşkusuz çizmeler. Rahat ve dayanıklı bir çift çizme için asgari 200 EUR ödemek lazım. Kısaca, yaklaşık 550 EUR ile güvenli bir şekilde kendinizi araziye atabilirsiniz. Asgari toplam harcama: 550 EUR.
İLGİLİ HABERLER
Test: Honda’nın Orta Siklet Seyehat Motoru: Crossrunner 800xEski Crossrunner öldü, yaşasın yeni Honda Crossrunner 800x!.
Ünlü Şampiyon Barış Tok’tan Motosikleti Tehlike Olarak Gören Ailelere ...Dört yıl Motocross, beş yıl da Türkiye Pist Şampiyonu olan ünlü pilot Barış Tok, ülkemizde yanlış bilinen bir ....
2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi OlacakElektronik oyuncaklar tüketici sınıfı arazi motosikletlerine de geldi!.
Sektöre Çevreci Bir Çözüm: Elektrikli ‘Trial’ Motosikletler Türkiye’de...Tüm dünyada ‘doğaya saygı’ anlayışıyla hızla artan Trial, Cross ve Enduro tutkusu, ülkemizde de motosiklet mer....
Doğaya Hükmeden EnerjiDoğadaki her türlü arazi ve yol şartlarına meydan okuyan 150 X-Treme Max, tasarımında kullanılan modern teknol....
Hazır Mısınız? Yeni Motosiklet Oyunu Traffic Rider Geliyor!Mobil oyunlar içinde oldukça tutulan otomobil oyunu “Traffic Racer”ın başarılı Türk yapımcısından şimdi de “Tr....