BMW'den Dinamik Stop Lambası Teknolojisi!

BMW'den Dinamik Stop Lambası Teknolojisi!

BMW Motorrad, normal ABS ile kıyaslandığında virajlarda güvenliği arttıran ABS Pro teknolojisine sahip Dinamik Stop Lambası özelliğini tanıttı. 2016'da 6 BMW modeli için geçerli olacak bu özelliğin detaylarını öğrenmek için okumaya devam edin...

03 Temmuz 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Frenaj ve arkadaki trafik tarafından görülebilmek, motosiklet sürücüleri için oldukça önemli bir şey. BMW Motorrad'ın Strategy "Safety 360"ın bir bileşeni olarak dinamik stop lambası geliştirmesinin sebebi de bu. Dinamik stop lambası, önlerindeki motosiklet fren yaptığındı arkadaki sürücüleri uyarabiliyor.

p>

Halen EU/ECU alanı ile sınırlı olan bu ek stop lambası özelliği, motosiklet sürücüsü sert fren yaptığında ya da acil fren manevrası yaptığında arkadaki trafiği iki farklı aşamada uyarıyor. İlk aşama, motosiklet 50 km/sa üzerindeki bir hızdan düştüğünde aktif oluyor. Bu durumda stop lambası 5 Hz'lik bir frekans ile yanıp sönüyor. Motosiklet durma hızındayken (<14 km/sa) ayrıca dörtlü flaşörler ikinci aşamada açılıyor. Bu flaşörler motosiklet tekrar minimum hız olan 20 km/Saat'e çıkana kadar açık kalıyorlar.


BMW'den Dinamik Stop Lambası Teknolojisi!


Dinamik stop lambalı ABS Pro, 2016'da 6 Modelde Mevcut Olacak.


Dinamik stop lambası, ABS Pro ("Ride Modes Pro" opsiyonu ile çalışan) ile birlikte çalışan eks bir opsiyon olarak 2016 model R 1200GS, R 1200 GS Adventure ve S 1000 XR gibi modellerde mevcut. K 1600 GT, GTL ve GTL Exclusive gibi lüks tourer modeller ise 2016 yılından itibaren ABS Pro'ya ideal destek niteliğindeki bu güvenlik özelliğini standart olarak barındıracak.ABS Pro, Geleneksel ABS ile karşılaştırıldığında yana yatarak viraj alma esnasında ABS destekli frenaj kullanarak güvenliği arttırdığı için bir adım önde olan bir sistem. ABS Pro, hızlıca fren yapıldığında bile tekerleklerin kilitlenmesini önlüyor; bu da ani fren ile yapılan manevralarda sürüş hakimiyetinde yaşanacak olan ani değişiklikleri azaltıyor ve motosikletin arkasının istemeden kalkmasını engelliyor. ABS Pro'nun sürücüye olan faydaları: hassas tepkime, yüksek fren seviyesi ve virajlarda mümkün olan en iyi yavaşlama ile birlikte sürüş istikrarı şeklinde ifade edilebilir.