Bonneville Dünya Finali Yarışları İptal Oldu!

Bonneville Dünya Finali Yarışları İptal Oldu!

Amerika'nın Utah eyaletindeki, dünya kara hız rekorları kıran denemelerin yapıldığı kurumuş Bonneville Tuz Çölü'nde hava şartları yüzünden pek çok yarış organizasyonu iptal oluyor.

08 Eylül 2015 Yazı:Özlem Köseoğlu

Motosiklet, kamyon, araba gibi her türlü aracın hız ve rekor denemelerine ev sahipliği yapan ünlü Bonneville Tuz Çölü (Bonneville Salt Flats), otomotiv ve motosiklet gibi sektörler açısından oldukça önem taşımaktadır. Kilometrelerce göz alabildiğine süren düzlüğü ile yarış ve rekor hız denemeleri için biçilmiş kaftan olan bu çöl ayrıca otomobillerde Pontiac Bonneville’e ve motosikletlerde Triumph Bonneville‘e de ismini vermiştir.Bonneville Dünya Finali Yarışları İptal Oldu!


 

Güney California Hız Ölçme Derneği / Bonneville Ulusal’dan yapılan duyuruya göre batıdaki hava şartlarından dolayı normalde 28 Eylül 2015 ile 2 Ekim 2015 arasında programlanmış olan “Dünya Finali” iptal oldu. Yapılan duyuru şu şekilde;

 

“ ‘Dünya Şampiyonası Organizasyonu’nun iptal olduğunu bildirmekten dolayı üzüntü duymaktayız. Bonneville Tuz Çölü’nde tuz koşulları gittikçe bozulmakta ve Tabiat Ana son zamanlardaki yağmur fırtınaları konusunda bize yardımcı olmamaya başladı. Ekibimiz, uygun yarış rotası hazırlamak için çöle birçok defa gidip geldiler ve ne yazık ki bir tane bile uzun ve iyi durumda olan rota bulamadılar. Bonneville faaliyetlerinin gerçekleşmemesine rağmen, önümüzde 3 organizasyonumuz daha var, Güney California’da 13 Eylül 2015, 18 Ekim 2015 ve 14-15 Kasım 2015 ‘teki El Mirage Yarış organizasyonları var.”

 

Yaklaşık 523 km uzunluğunda ve 217 km genişliğinde olan karla kaplı donmuş bir göl görünümünde olan Bonneville Tuz Gölü 100 seneyi aşkın bir süredir hız tutkunu yarışçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyordu fakat bu sene birkaç yarışın iptali söz konusu oldu. Daha önce 12-15 Eylül 2015 tarihlerinde planlanan “Hız Dünyası Organizasyonu” aynı şekilde uygun zemin olmadığı için iptal olmuştu.Bonneville Dünya Finali Yarışları İptal Oldu!


 

Çevresel erozyon ve çevredeki maden ocaklarından dolayı zeminindeki tuzun tehlikeli boyutlarda tükenmeye başlaması efsanevi Bonneville’in geleceği için bir merak konusu.

 

Birçok hız rekoru kırılan Bonneville Gölü’nde 1967 senesinde 1000cc lik 1920 Indian Scout ile saatte 331 km/h (205.67 mph) km hıza ulaşarak dünya rekoru kırmış olan Munro anısına, Indian Motorcycles’ın yaptığı anma sürüşü videosunu izlemek için: 

İLGİLİ HABERLER
Custom Ruhu Ateşleyen 2017 Triumph Bonneville Bobber!Triumph, Bonneville ailesini 2017 Triumph Bonneville Bobber ile genişletiyor. .
2017 Triumph Bonneville T100 ve T100 Siyah – Intermot 2016900cc varyantlarını tamamlayan yeni seri içerisinde, Bonnie modelini biraz daha cafe racer tarzında tercih ede....
Guy Martin Kara Hız Rekoru Eylül'e Ertelendi! .
Triumph ve Guy Martin’den 441.3 Kilometre ile Hız Rekoru! Hızlı ve başarılı yarışçı Guy Martin, Triumph Infor Rocket Streamliner ile dur durak bilmeden rekor girişimi ö....
Guy Martin, Kara Hız Rekoru Girişimini Triumph ile Gerçekleştirecek!2015 senesinde, Dünya Şampiyonası Organizasyonu, Bonneville Tuz Çölü’nde hava ve zemin koşullarının uygun olma....
Triumph Street Twin ve Bonneville T120’de Geri Çağırma Krizi!2016 model Triumph Street Twin ve Bonneville T120 potansiyel bir yangın riskinden dolayı geri çağrıldı..