Brno Pisti, 2016 MotoGP Sezonu İçin Onaylandı!

Brno Pisti, 2016 MotoGP Sezonu İçin Onaylandı!

Geçici takvimde 'sözleşme konusu' olarak nitelendirilen Brno pisti, Dorna CEO'su Carmelo Ezpelata ve yeni kurulan Czech Grand Prix Association temsilcileri arasında gerçekleşen bir toplantı ile resmen onaylandı. MotoGP, en az 2020 yılına kadar Brno'da yapılmaya devam edecek.

15 Ocak 2016 Yazı:Ahmet TEZCAN

Çek Cumhuriyeti/Brno pisti, Dorna ve Czech Grand Prix Association arasında yapılan toplantılar neticesinde 2016 MotoGP takvimine resmi olarak dahil edildi.


Brno, 2015 Ağustos ayında 5 yıllık yeni bir anlaşma yapıldığı duyurulmasına rağmen 2016 geçici takviminde 'sözleşme konusu' olarak listelenmekteydi.


Dorna CEO'su Carmelo Ezpelata ve yeni kurulan Czech Grand Prix Association temsilcileri Mayor Brno Petr Vokřál ve Güney Moravian Bölgesi Başkanı Michal Hašek, 11 Ocak 2016 Pazar günü bir anlaşma imzaladılar.


Buna göre 2016 MotoGP takviminin bir üyesi daha kesinleşti ve Brno'nun en azından 2020'ye kadar MotoGP takviminde yer alaması garanti altına alındı.


Vokřál: "Bir yıl önce, sadece hava değil aynı zamanda Grand Prix'in geleceği de sisli pusluydu. Brno'da MotoGP'yi düzenlemek için bir yol bulmuş olmaktan mutluyum. Kırılma noktası, ortaklığın kurulmasına yönelik geçen yıl yapılan ve toplum desteğini alan bir anlaşmaydı. Ayrıca Ezpeleta beye de, anlaşmanın sonuca varmasını sağlayan olağanüstü sabrından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Artık MotoGP'nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde Brno'da yapılması garanti altında."


Ezpeleta: "Motosiklet Yol Yarışı Dünya Şampiyonası göz önüne alındığında, bu anlaşmanın imzalanması en önemli eylemlerden birisi. Brno Pisti'nin önümüzdeki 5 yıl da yarışın bir parçası olmasını sağlayan bu anlaşma şirketimiz için çok önemli. Bu anlaşma, geçmiş yıllara dair çözülmemiş tüm sorunları ele alıyor."


Brno Pisti, 2016 MotoGP Sezonu İçin Onaylandı!


Brno'da ilk Grand Prix, 1965 yılında gerçekleşmişti ve 2015 yılında yarış günü 138,752, tüm hafta boyunca ise toplam 248,434 seyirci pistte bulunmuştu. Pist, geçtiğimiz yıllardan beri finansal sorunlarla mücadele etmekte.


2016 Brno GP'si 21 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşecek.


Brno da onaylandıktan sonra, geçici takvimde halen 'sözleşme konusu' olarak nitelendirilen tek pist, en çok katılım gerçekleşenlerden birisi olan Jerez pisti.

İLGİLİ HABERLER
LIQUI MOLY, MotoGP Angajmanını Erken Uzattı!Motor yağları ve katkı maddeleri alanında uzman Alman LIQUI MOLY şirketi, 2020'ye kadar yarış serisinde kalaca....
2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez!MotoGP Japonya GP’sinde Movistar Yamaha Pilotları Rossi ve Lorenzo’nun düşmesi sonrası Repsol Honda Pilotu Mar....
MotoGP: Aragon Yarış SonuçlarıMarquez, evinde liderliği kimselere kaptırmadı..
KTM RC16 MotoGP ve Moto2 Projesi2017 MotoGP sezonu öncesinde çeşitli testlerle geliştirilen ve testleri devam eden RC16 hakkında genel bilgi v....
MotoGP: Misano Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunda kazanan sekizinci farklı yarışçı Misano raundunda Dani Pedrosa oldu. .
MotoGP: İngiltere Silverstone Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunun 12. etabı olan Octo İngiltere Grand Prix’inin gerçekleştiği Silverstone Pisti’nde yine s....