cargo-scooter: motofocker

cargo-scooter: motofocker

Yolların her geçen gün pratik araçlarla fethedilmesinden sonra, f*ckmáté; bu fikri kurye araçlarına uyarlamayı ve onları çok sevilen Vespa ile birleştirmeyi akıl etti!. Sonunda elde edilen ise bir “cargo-scooter” oldu

03 Şubat 2014 Yazı:Teoman Cem Katoğlu

Yolların her geçen gün pratik araçlarla fethedilmesinden sonra, f*ckmáté; bu fikri kurye araçlarına uyarlamayı ve onları çok sevilen Vespa ile birleştirmeyi akıl etti!. Sonunda elde edilen ise bir “cargo-scooter” oldu ve Budapeşte Dizayn Haftası 2013 etkinliğinin MEED / Madeinhungary sergisinde yer aldı. İtalyanların triportör tasarımının aksine bu araç kurye taşımacılığını çift tekerleğe taşıyor. Bu da manevra kabiliyetini arttırırken aracı da trafikten de kurtarmış oluyor. Yük taşıyan bisikletlere kıyasla; ağır yüklerde yokuş yukarı çıkmanın zorluğunu neredeyse sıfırlamış oluyor ve sürücü eforunu da azaltıyor.

cargo-scooter: motofocker

Klasik İtalyan Vespa, küçük 50cc modelinde dahi kendi cüssesine göre ciddi bir yük taşımasını sağlayan bir motor ile üretildi, dolayısıyla f*ckmáté prototip çalışmasını bu scooter üzerinden yaptı. Manevra kabiliyeti adeta dokunulmamış bir motosiklet gibi olan bu aracın dayanıklı motoru ise ciddi miktarda yüklerle en dik yokuşları tırmanabiliyor. 

cargo-scooter: motofocker

Aşağıdaki çizimlerde gösterilen yeni motorun ise daha basit bir şasesi, daha güçlü motoru, plastik gövdesi ve hidrolik gidonu olacak. Kapalı kargo haznesi ise kullanım alanlarını daha da genişletecek.

cargo-scooter: motofocker