Cezalandırıcı!

Cezalandırıcı!

Custom motosiklet ve mitralyöz!

12 Ağustos 2013 Yazı:Ahmet Köseoğlu, Fotoğraflar:Frank Sander

Kanadalı The Rat Shop Custom Bikes, bu özel motora biraz fazla iddialı bir isim koymuş gibi görünebilir. Fakat motorunuzda 5 namlulu bir mitralyöz olsaydı sanırım siz de kendinizi Terminatör gibi hissederdiniz.

 

 Cezalandırıcı!

Tasarımın sele altına yerleştirilmiş şık arka stopları ve önde çift mercekli farı da tamamen el yapımı.

 

Kanadalı Rat Shop Custom Bikes’in işletmecisi Frederic Vaillancourt’un modellerine isim bulurken garip bir yaratıcılığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kendi lakabı olan Rat yani “fare”yi işletmesinin isminde kullanmaktan çekinmeyen Frederic, tasarladığı motosikletlere de Cezalandırıcı, Ölüm Yolu, Mutant Fare ve burada yazamayacağımız bazı ilginç isimler vermiş...

 

 Cezalandırıcı!

 

Cezalandırıcı, keskin hatları ve tek kollu arka maşasının iyice ortaya çıkardığı büyük arka tekerleğiyle oldukça şık bir genel görünüme sahip. İsminden de anlaşılacağı gibi savaşçı ve şiddet temalı bir tasarıma sahip modelin ilk dikkat çeken öğelerinden biri, selesinin altında kurşun deliği şeklindeki air-brush deseni. Fakat “Counter Strike” tarzı oyun severlerin ilk farkedeceği şey ise deponun hemen sol tarafında bulunan 5 namlulu “gatling canon” yani mitralyöz. Bu ayrıntı, ciddi bir şaşkınlık yaratarak, göreni motosikletin diğer ayrıntılarını daha dikkatli incelemeye sevkediyor.

 

Cezalandırıcı!

Cezalandırıcı’nın deposunun üzerinde mermi dişli kurukafa, şasisi, deposu ve sele altında mermi delikleri, aktarma kayışının üzerinde de mermi deliği izleri yer alıyor. 

 

Tasarımda önde çift taraflı kullanılan fren disklerinin testere dişi tarzı keskin tasarımı, gidon uçları ve manetlerin yanısıra şık Amerikan tarzı ön süspansiyon dikkat çekiyor. Bütün bunlara Xtreme Machine jantlar ve Air Design tarafından yapılmış air brushlar da eklenince ortaya bu gerçek savaçşı tasarımı çıkıyor. Bu noktada sürücü ayaklıklarının bu mitrayözlü Cezalandırıcı’ya göre biraz klasik kaldığını söyleyebiliriz.

 

Cezalandırıcı!

 

Kullanılan 1450 cc lik motor, Cezalandırıcı için biraz küçük gibi görünse de, motora ilave edilen supercharger modifiyesi “cezaların yazılabilmesi” için sürücüsüne yeterli gücü verecektir. Chopper Custom modellerinde motosikletin dengeli olmasını sağlamak da oldukça önemli ve zor bir iş. Cezalandırıcı’nın tasarımcısı Frederic Vaillancourt, sağda yer alan tek kollu maşa tasarımına karşılık şanzuman ve mitralyözü solda kullanarak ağırlık dengesini ayarlamış.

 

Cezalandırıcı!

 

Frederic Vaillancourt; “Birçok firma göz kamaştırıcı bir model yaratarak bunu sunmanın insanları baştan çıkarmak ve aldatmak için yeterli olduğunu düşünüyor. Fakat bana göre bir motosiklet, güzel olmasının yanısıra sahibinin ihtiyaçları temel alınarak üretilmeli ve en önemlisi o kişinin isteklerini karşılamalıdır” diyor.

 

“Peki siz motosiklet üretirken hangi kıstasları gözetiyorsunuz, en çok dikkat ettiğiniz şeyler neler?” diye sorduğumuzda da: “Gerçekten orjinal bir tasarıma sahip, güvenlikli olan ve uzun bir zaman övünebileceğiniz yüksek kaliteli motosikletler üretmeye gayret ediyoruz” diyor. Zaten Cezalandırıcı’ya baktığımızda da bahsettiği orjinallik ve kaliteyi görebiliyoruz. Cezalandırıcı, The Rat Shop Custom Bikes’ın sitesi www. ratshopcustombikes.com‘da Cezalandırıcının Yeniden Doğuşu (the Runisher Reborn) olarak geçiyor. Fakat biz Dünya Custom Motosiklet Şampiyonası’nda geçen yalın ismi: Cezalandırıcı’yı -biraz Sylvester Stallone filmlerinii çağrıştırısa bile- daha çok sevdik..

Bu arada unutmadan: The Rat Shop Custom’un sitesinde Cezalandırıcı ile ilgili bir bilgi daha var. Şöyle yazıyor; 90.000$

 

 

Aykut Tataroğlu 

Cezalandırıcı!

 

İnsan bu motora baktığında Mad Max tekrar hayata döndü zanneder. Motosikletin üzerine monte edilmiş makineli tüfeğin avantajları da var. Trafikte sıkışıp kaldığınızda yolunuzu ateş ederek açabilirsiniz. Şaka bir yana. Motosikletteki olumlu yönler:

 

Çok yüksek kaliteli metal ve sac işçiliği var. Mesela depo, sele CNC torna tezgâhında yapılmış. Güzel ve farklı bir tek kollu maşa ve sol taraflı tahrik mekanizması kullanılmış. Beğendiğim diğer bir şey ise kullanılan garip üslup.

 

 

Gelelim olumsuz yönlerine: Dar virajlar için elverişsiz. Arka tarafta çamurluk yok ve yağmurda sürülmesi pek mümkün değil. Sanki tasarımcı bir şekilde amacını tam tutturamamış gibi. Ama sonuçta bu iki tekerlek üzerinde duran bir sanat eseri.

İLGİLİ HABERLER
Triumph T100’ün Custom HikayesiDaha önce de dergimizde yarattığı custom motosikletleri ile yer almış olan Serkan Ünverdi yeni yaptığı Triumph....
Metal İle Başlayıp Sanatla Biten TT Custom VrodGüzel mi güzel bir İzmir sabahı, aylardan Şubat olmasına rağmen hava İzmir’de alışkın olduğumuz bahardan kalma....
Praem’den Custom BMW S1000RR! BMW S1000RR’ın da Custom’ı olur mu demeyin? Ultra Modern, Retro ve Klasiğin başarılı birlikteliği, Custom Prae....
Kendi Custom Motosikletini YaratYaratıcı bir web sitesi....
Ducati Scrambler: Skunk Machine EditionScrambler değişime doymuyor!.
Harley Davidson’dan Yeni Delikanlı Low Rider® S ve Stil Sahibi CVO™ Pr...Hazır mısınız? Harley Davidson, Yepyeni İki Modeli ile Yine Çıtayı Yükseltiyor! Low Rider® S ve CVO™ Pro Stree....