Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

Bu yazımızda, bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen; Fransız otomotivcilerinin tasarımı Audi konseptinin hikayesinden bahsedeceğiz.

17 Nisan 2014 Yazı:Ahmet TEZCAN

Audi'nin göz alıcı konsepti, Ducati 848'in motoru kullanılarak tasarlandı. Konseptin elementleri ise Ducati Hypermotard ve Monster'dan alınmış. Ducati ve Audi'ye göre böyle bir motosiklet imkansız değildi. Audi, Ducati'nin karbon fiber uzmanlığının yanı sıra; motosiklete önemli eklemelerde bulundu. Bunlardan biri de Audi'nin direkt vites kutusu.

 

Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

 

Thibault Devauze, bu konseptin ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: "2011 yılında Opel'de çalışırken, Audi'de çalışan kardeşimi ziyaret etmek için Ingolstadt'a gittiğimde Munich'te Audi ve BMW müzelerini ziyaret ettik. Birkaç hafta sonra Audi'nin Ducati'yi satın aldığını duydum, bana fikri veren şey bu gelişme oldu. Aynı zamanda, ISD Valenciennes'deki arkadaşım Clement Couvreur, konsept üzerinde çalışmak için Opel'deki departmanıma geldi. O, projemden bahsettiğim ilk kişiydi ve duyunca çok heyecanlandı. Bir anlaşma yaptık. Ben tasarımı yapacaktım, o da 3D modellemesini yapacaktı.

 

Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

 

İşler planladığımız gibi gitmedi. Clement, Peugeot'un tasarım ekibine katılmak için Fransa'ya gitti, ben de Granstudio'ya katılmak için İtalya'ya gittim. Bu durum, proje üzerinde işbirliğiyle çalışmamızı engelledi. Projenin başta planladığımız gibi iki ay değil de iki yıl sürmesinin nedeni bu. Birkaç ay sonra kardeşim Marc bize katıldı ve işlerin son %20'lik kısmını hallettik. Marc, tüm detaylarda ve 3D işlemelerde bize çok yardımcı oldu.

 

Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

 

Bu konsept, bir Audi motosikletinin nasıl olabileceğini gözler önüne seriyor. Proje, Ducati için yaptığımız ilk motosikletti fakat geri dönüşler iyi olduğu takdirde tamamen farklı, yeni bir motosiklet tasarlayacağız." 

 

Fransız tasarımı konsept gerçekten inanılmaz görünüyor. Ducati'nin kendine böylesine destekleyici bir yer bulması, Ducati efsanesine birçok yenilik getireceği umudunu veriyor.

 

Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

 

Konsept, tamamen Audi tasarım dilini yansıtıyor. Onu, büyük bir otomobil fuarında Audi standında hayal etmek zor değil. Thibault'un Audi Motorrad konsepti bazı ilginç yönleri açığa çıkardı. Kardeşler Audi müzesini ziyaret ettiklerinde, motosikletlerin Audi mirasında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu fark etti.

 

Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

 

Audi isminin, NSU, Auto Union, Wanderer ve DKW gibi birçok farklı markalar ile anlaşmaları bulunuyor.

 

DKW, İkinci Dünya Savaşı öncesinde dünyanın en büyük motosiklet üreticisiydi ve motosikletleri Avrupa Grand Prix'inde küçük sınıflarda egemendi. DKW'nin en büyük mirası ise iki zamanlı RT 125 motosikleti.

 

Ducati 848 Temelli Audi Konsepti

 

Motosikletin tasarımı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaş tazminatı nedeniyle açık kaynak hale geldi ve birçok motosiklete örnek teşkil etti. RT125, dikkate değer bazı motosiklet şirketlerinin temelini oluşturuyor. Yamaha'nın ilk motosikleti (YA125) ve Kawasaki'nin ilk motosikleti, RT125'in doğrudan kopyaları olarak üretilmiş.

 

Bunun yanı sıra, sayısız dünya şampiyonluğu kazanan MV Agusta'nın ilk motosikleti Turismo ile RT125 arasında büyük benzerlikler göze çarpıyor.

 

Kısacası, Audi rozeti takan bir motosiklet hayal etmek zor değil ve Audi motosikletlerinin çekirdeğini artık Ducati oluşturuyor.

 

Ducati 848 Teknik Özellikleri

Motor Hacmi

 849.40 cc
Motor Özelliği  2 silindir V2, 6 vites  
Motor Gücü  140 hp @ 10500 rpm.
Tork  98 Nm @ 9750 rpm.
Maksimum Hız  267 km/h
Ağırlık  168 Kg.
Sele Yüksekliği  830 mm.
Yakıt Kapasitesi  15.50 Litre.
Ön Fren  2 x 320 mm disc.4 kaliper
Arka Fren  245 mm disc.
Ön Lastik Ebatları  120/70 x ZR17
Arka Lastik Ebatları  180/55 x ZR17
İLGİLİ HABERLER
2017 Ducati Monster 797 - EICMA 2016 Ve Monster 2017'de yeniden hava soğutmalı L-Twin motor bloğuna kavuşuyor. Hava soğutmalı Ducati Monster 797, İ....
2017 Ducati Scrambler Desert Sled - EICMA 2016 Ducati, Milano-EICMA fuarında Scrambler ailesinin yeni üyesini gözler önüne serdi. Yeni Ducati Scrambler Deser....
2017 Ducati Multistrada 950 - EICMA 2016 Ducati Multistrada ailesi genişliyor! Küçük kardeş Multistrada 950, Milano, EICMA 2016 fuarında gözler önüne s....
2017 Yeni Ducati Modelleri Dünya Prömiyeri!İtalyan Ducati, More Than Red” (Kırmızıdan Daha Fazlası) ve “Evolution Never Stops” (Gelişim Hiçbir Zaman Bitm....
MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları Toplam on sekiz yarışlık 2016 MotoGP sezonunun on yedinci yarışı, sezon boyunca farklı dokuz galip pilot, inan....
2017 Ducati Scrambler Desert Sled & Scrambler Cafe RacerDucati’nin yayınladığı saniyelik videolar, yeni 2017 Ducati Scrambler Desert Sled’in ve Cafe Racer’ın EICMA’da....