Evel Knievel'ın Hayatı

Evel Knievel'ın Hayatı

70'lerde Amerika'nın en büyük ikonlarından biri olan motosiklet akrobatı Evel Knievel'a ithafen I Am Evel Knievel isimli bir belgesel 29 Mayıs'ta İngiltere'de yayınlanacak.

21 Mayıs 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN
Robert Craig "Evel" Knievel, 17 Ekim 1938 ve 30 Kasım 2007 tarihleri arasında yaşamış Amerikalı şovmen, ressam ve motosiklet akrobatı. Kariyeri boyunca çılgınca atlayışlara -çıngıraklı yılanların üzerinden ve ateş duvarlarından atlama gibi- imza attı. 75'ten fazla rampadan rampaya motosikletle atlayış gerçekleştiren Evel Knievel, kariyeri boyunca 433 kez kemik kırılması yaşayarak Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başardı. Las Vegas'taki Ceaser's Palace'ın önündeki çeşmelerin üzerinden atlarken ölümle burun buruna gelen Evel, o ana kadar atlamaların uzunluklarını ve tehlikesini sürekli arttırmıştı. 69 yaşında akciğer hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren Evel, 1999 yılında Motosiklet Onur Listesi'ne (Motorcycle Hall of Fame) alınmıştı. Ayrıca Evel 1970'lerde en büyük Amerikan ikonlarından biri olarak sayılırdı.

 

Evel Knievel'ın Hayatı

 

Wembley Stadyum'u Atlayışı

 

 

Atlayış sonrasındaki düşüş videonun 10.dakikasına doğru görülebiliyor. 

 

Evel Knievel'ın Hayatı

 

Evel Knievel'ın Wembley Stadium'daki atlayışının 40.yıldönümü şerefine 29 Mayıs 2015'te İngiliz televizyonlarında yeni bir belgesel yayınlanacak. Evel'ın birinci ve ikinci eşi, çocukları Kelly ve Robbie, Willie G Davidson, Gary Davis ve Robbie Maddison'ın da katkılarının olduğu belgeselin ismi "I Am Evel Knievel".

 

Evel Knievel'ın Hayatı

 

Knievel için yapılan belgesellerden bir diğeri de "Being Evel". Cannes Film Festival'inin de yıldızlarından biri olan belgesel, Jackass starı'ı Johnny Knoxville tarafından yapılmış ve Ocak ayında Sundance Film Festival'inde sunulmuştu.

İLGİLİ HABERLER
Doug Danger, Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekorunu Kırdı...Stunt ustası Evel Knievel’in 1972 Harley motosikleti ile 22 arabanın üzerinden motosiklet ile atlayış denemesi....
Efsane Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekor Denemesi Tekra...Bir stunt efsanesinin ayak izlerini takip etmek pek tabii ki kolay değildir, özellikle de bu efsane şanlı şöhr....