Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

Marc Marquez, Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa, Valentino Rossi, Cal Crutchlow ve kış testlerindeki performansıyla anılan Aleix Espargaro'nun da katılımlarının olduğu basın konferansı, Katar Commercial Bank Grand Prix'inde gerçekleşti.

19 Mart 2014 Yazı:Ahmet TEZCAN

Şaşırtıcı olmayacak ki, ilk soru; geçen sezonun MotoGP şampiyonunun durumuyla alakalıydı. 19 Şubat'ta antrenman sırasında sağ bacağını kıran Marquez, bu sezon da tacını korumak istiyor.

 

Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

 

En genç MotoGP şampiyonu olarak tarihe geçen Marquez, "Daha iyiye gidiyor fakat motosiklet üstünde olmadığım sürece ne kadar iyi olduğumu göremeyiz. Hızımı yakalamam biraz zaman alabilir. Antrenman sürecinde bir aydan fazla zaman kaybettim ve 5 gün öncesine kadar yürüyemiyordum. Şu an yürüyebiliyorum ve eğer başarabilirsem motosikletimin üzerinde olacağım."

 

"Herkes test yaparken evde olmak kolay değildi. Neyse ki iyi hissediyorum ve sezonun başlaması için sabırsızlanıyorum. Buradaki amacın kazanmak için savaşmak olduğundan emin değilim, yine de hafta boyunca ayağımın durumunu görmem gerekiyor."

 

Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

 

Movistar Yamaha MotoGP takımı, basın konferansından önce yeni renklerini tanıttı. Takımın sürücüsü Lorenzo, "Movistar'ın takımımıza katılması çok iyi bir haber, yarış için gerçekten heyecanlıyız. Fiziksel olarak tamamen hazırım denebilir fakat kış boyunca üç operasyon geçirdim ve formumuzu kaznamak için çok çalışmak zorunda kaldım. İlk yarış çok önemli, hataya ve kazaya yer vermek istemeyiz. Hiç olmazsa podyuma çıkabilmek çok önemli."

 

Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

 

Pedrosa'nın görüşü ise Lorenzo'nunkinden farklı. Şöyle ki: "İlk yarış bir anahtar fakat şampiyona uzun ve en iyi olduğunuzu kanıtlamak için önünüzde 18 raund oluyor. Tabii ki herkesin istediği gibi en iyi başlangıcı yapmak isterim."

 

Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

 

Bu arada Rossi, 19.Grand Prix sezonuna çıkmak için sabırsızlanıyor. Valentino, "Bu sezonda, iyi geçen testlerde olduğu gibi yarışlar başlayınca kendimizi deneyip seviyemizi görmeliyiz. Aleix Espargaro ve Ducati sürücülerinin hızlı, ve zamanlama konularında iddialı olacaklarına inanıyorum. Yarışlar; özellikle başlangıçta ve her yarışın ilk bölümünde geçen yıldan farklı olabilir." şeklinde konuştu.

 

Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

 

Ducati sürücüsü Crutchlow, öncesinde olduğu gibi basına karşı dürüst davranarak, "Yeni motosikleti öğrenmeye ve yarış stilime adapte olmaya çalışıyorum. Virajlarda hızlanmak yerine durup virajı daha iyi almalıyım. Bunun yanı sıra ilerleme kaydediyoruz. Andrea Dovizioso, Sepang testinde motosikletimizin potansiyelini gösterdi. Aynısını yarışta da yapıp yapamayacağımızı birlikte göreceğiz." dedi.

 

Açık sınıf Forward Yamaha'sı ile testler sırasında zirvede kalmayı başaran, NGM Forward Racing sürücüsü Espargaro, yeni sezon hakkında bir öngörüde bulundu. 

 

Gözler, Zirvedeki Sürücülerin Üzerinde

 

"Çok iddialı bir yazılım-donanım paketine sahibim ve yarış için çok heyecanlıyım. Milyon dolarlık soru ise; testlerdeki hızımızı, yarış mesafesi boyunca yakalayıp yakalayamayacağımız hakkında. Yarış simülasyonları ne yapabildiğimizi gösterdi. Geçen yılın sonu benim için zordu, biraz odaklanma sorunu yaşadım ve takım değişikliği zor bir karardı. Fakat şu an yaptığım seçimden çok memnunum!"

 

Yeni sınıf yönetmeliğine ilişkin olarak her sürücünün kafasında bazı düşünceler var. Lorenzo bu konu hakkında, "Birincilik için mücadele ettiğimiz sınıflarda 10 ya da 15 rakip sürücü olmalı. İdeal olan budur." şeklinde konuştu.

 

Açık sınıf makinesi ile Espargaro ise, "Hayranlarımız için yarışıyoruz ve iyi işlere imza atmak zorundayız. Daha fazla iddialı motosiklet görmek isteriz ve umarım göreceğimiz şey bu olur." dedi.

 

Gelişen, yazılım-donanım paketi merak konusu olan Crutchlow; fikirlerini, "Aleix Espargaro açık sınıf ile ne kadar iddialı olabileceğini gösterid. Yumuşak lastiklerin bir avantaj olduğunu sanmıyorum. neler olacağını birlikte göreceğiz." şeklinde dile getirdi.

 

Katar Commercial Bank Grand Prix'inin serbest pratik sürüşü, 20 Mart Perşembe akşamı 19:55'te başlayacak. 

İLGİLİ HABERLER
Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99” Üç MotoGP olmak üzere toplam beş Dünya Şampiyonluğu bulunan başarılı pilot Jorge Lorenzo, açtığı müzesi ile he....
Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj! 2016 MotoGP Şampiyonu Repsol Honda Takımı Pilotu 23 yaşındaki İspanyol Marc Marquez’in düşünceleri bu röportaj....
2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez!MotoGP Japonya GP’sinde Movistar Yamaha Pilotları Rossi ve Lorenzo’nun düşmesi sonrası Repsol Honda Pilotu Mar....
MotoGP: Aragon Yarış SonuçlarıMarquez, evinde liderliği kimselere kaptırmadı..
MotoGP: Misano Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunda kazanan sekizinci farklı yarışçı Misano raundunda Dani Pedrosa oldu. .
MotoGP: Red Bull Ring Spielberg Yarış SonuçlarıVe Ducati Red Bull Ring Avusturya’da 2010’dan beri süren 6 senelik hasrete son verdi. 27 yaşındaki Ducati Pilo....