Honda Concept CB Üretime Gidebilir!

Honda Concept CB Üretime Gidebilir!

Honda, 2015 Ekim ayında Tokyo Motor Show'da tanıttığı Concept CB'yi 2016 Ocak ayında Tokyo Auto Salon'da tekrar görücüye çıkaracak.

30 Aralık 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Honda, 2016 Ocak ayında düzenlenecek olan Tokyo Auto Salon fuarında tanıtacağı araç serisini görücüye çıkardı. Honda standı daha çok otomobiller ile donatılacak olsa da birkaç motosiklet de standda yer alacak.


Honda Concept CB Üretime Gidebilir!


Bu motosikletlerin bazılarını tahmin edebiliyoruz; örneğin Africa Twin, RC213V-S, Fireblade SP ve VFR800X Honda standını süsleyecek motosikletler. Fakat 2015 Ekim ayında Tokyo Motor Show'da tanıtılan Concept CB de bu fuarda görücüye çıkacak. Bu konsept, January's Tokyo Auto Salon fuarında görücüye çıkacak olan ilk Tokyo Motor Show konsepti olacak ki bu konseptin, CB1100'ün yeni jenerasyonu olacağını yönündeki söylentiler de mevcut. Eğer bu gerçek olursa, Triumph Bonneville gibi motosikletler ile arasında ciddi bir savaş olacaktır.


Concept CB ile mevcut CB1100 EX arasında pek bir fark bulunmamakta çünkü retro motosikletlerin tasarımını, motosikletin geleneksel enerjisini bozmadan değiştirmek oldukça zor bir iştir. Yine de Honda bazı değişiklikler yapmış; örneğin daha yoğun şekillendirilmiş bir yakıt tankı, yeni alüminyum etkili yan paneller, krom flaşlı yeni hava kutusu kapakları, ayaklık askıları için farklı dökümler Concept CB'de mevcut. Ayrıca gösterge panelinde ve farda daha çok krom detaylar kullanılmış; bunun yanı sıra yolcu selesinin altındaki alüminyum döküm raylar da krom borulara dönüştürülmüş.


Honda Concept CB Üretime Gidebilir!


Tüm bunların ardında, karenaj ve motor değişmemiş; birçok hava soğutmalı dört silindirli motorun emisyon tüzüğünün yarattığı zorluklar sebebiyle üreticileri tarafından uzun zamandır terk edilmiş olmasına rağmen, CB1100'ün motoru hali hazırda Euro4 emisyon tüzüğüne uygun. 


Honda Concept CB Üretime Gidebilir!


Honda'nın Concept CB'ye dair çizgisi, mevcut bir motosikleti değiştirerek nereye ulaşılabileceğini gösterme amacında olan 'kişiselleştirilmiş bir konsept' fakat bileşenler, kişiselleştirme işiyle ilgilenen birçok kişinin kullanacağından ziyade, üretime hazır parçalar gibi görünüyor.


Ekim ayında düzenlenen Tokyo Motor Show'dan önce ortada dolanan Japon söylentileri, bu modelin üretime gideceğini akla getirmekteydi. Ayrıca Concept CB'nin diğer konseptlerin aksine ikinci kez görücüye çıkacak olması bu fikri daha da inandırıcı kılıyor.

İLGİLİ HABERLER
Test: Honda CBR500R Yeni Tasarımı İle Türkiye YollarındaDaha önce test edip hayran kaldığımız Honda CB500F’ in giysili versiyonu olan Honda CBR500R modelini ayrıntılı....
Honda Motosiklet’ten commuter ve scooter modellerinde 2016 Ekim ayına ...Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi ve Türkiye’de en çok satan lider motosiklet markası Honda, scooter ve c....
Intermot 2016 Fuarında Sergilenen Tüm Yeni Modellerin VideolarıTüm yeni modellerin firmalar tarından yayınlanmış videolarını sizler için tek bir sayfada derledik. .
2017 Honda CB 1100 EX & CB1100 RS - Intermot 2016 Honda’nın geleneksel modellerinden retro tarza sahip CB1100, 2017 senesi için iki versiyonu ile tekrar doğdu: ....
K&N Hava Filtresi Honda CR250R veCR500R 1985.
2017 Honda CBR1000RR Fireblade SP - Intermot 2016 Honda CBR1000RR Fireblade SP, ortaya çıkmadan önce videolarında çokça geçen “Total Control” sloganının bir üst....