Honda Concept CB Üretime Gidebilir!

Honda Concept CB Üretime Gidebilir!

Honda, 2015 Ekim ayında Tokyo Motor Show'da tanıttığı Concept CB'yi 2016 Ocak ayında Tokyo Auto Salon'da tekrar görücüye çıkaracak.

30 Aralık 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Honda, 2016 Ocak ayında düzenlenecek olan Tokyo Auto Salon fuarında tanıtacağı araç serisini görücüye çıkardı. Honda standı daha çok otomobiller ile donatılacak olsa da birkaç motosiklet de standda yer alacak.


Honda Concept CB Üretime Gidebilir!


Bu motosikletlerin bazılarını tahmin edebiliyoruz; örneğin Africa Twin, RC213V-S, Fireblade SP ve VFR800X Honda standını süsleyecek motosikletler. Fakat 2015 Ekim ayında Tokyo Motor Show'da tanıtılan Concept CB de bu fuarda görücüye çıkacak. Bu konsept, January's Tokyo Auto Salon fuarında görücüye çıkacak olan ilk Tokyo Motor Show konsepti olacak ki bu konseptin, CB1100'ün yeni jenerasyonu olacağını yönündeki söylentiler de mevcut. Eğer bu gerçek olursa, Triumph Bonneville gibi motosikletler ile arasında ciddi bir savaş olacaktır.


Concept CB ile mevcut CB1100 EX arasında pek bir fark bulunmamakta çünkü retro motosikletlerin tasarımını, motosikletin geleneksel enerjisini bozmadan değiştirmek oldukça zor bir iştir. Yine de Honda bazı değişiklikler yapmış; örneğin daha yoğun şekillendirilmiş bir yakıt tankı, yeni alüminyum etkili yan paneller, krom flaşlı yeni hava kutusu kapakları, ayaklık askıları için farklı dökümler Concept CB'de mevcut. Ayrıca gösterge panelinde ve farda daha çok krom detaylar kullanılmış; bunun yanı sıra yolcu selesinin altındaki alüminyum döküm raylar da krom borulara dönüştürülmüş.


Honda Concept CB Üretime Gidebilir!


Tüm bunların ardında, karenaj ve motor değişmemiş; birçok hava soğutmalı dört silindirli motorun emisyon tüzüğünün yarattığı zorluklar sebebiyle üreticileri tarafından uzun zamandır terk edilmiş olmasına rağmen, CB1100'ün motoru hali hazırda Euro4 emisyon tüzüğüne uygun. 


Honda Concept CB Üretime Gidebilir!


Honda'nın Concept CB'ye dair çizgisi, mevcut bir motosikleti değiştirerek nereye ulaşılabileceğini gösterme amacında olan 'kişiselleştirilmiş bir konsept' fakat bileşenler, kişiselleştirme işiyle ilgilenen birçok kişinin kullanacağından ziyade, üretime hazır parçalar gibi görünüyor.


Ekim ayında düzenlenen Tokyo Motor Show'dan önce ortada dolanan Japon söylentileri, bu modelin üretime gideceğini akla getirmekteydi. Ayrıca Concept CB'nin diğer konseptlerin aksine ikinci kez görücüye çıkacak olması bu fikri daha da inandırıcı kılıyor.

İLGİLİ HABERLER
2017 Honda Rebel ile Asi Özgürlüğe Bir Adım! Custom, havalı ve taze 2017 Honda Rebel, eski ve yeni tarzın karışımı, sempatik ve özgün bir model olarak orta....
Test: Honda’nın Orta Siklet Seyehat Motoru: Crossrunner 800xEski Crossrunner öldü, yaşasın yeni Honda Crossrunner 800x!.
Two Brothers Honda CBR 600RR (2013-2015) Black Series Egzoz.
GIVI TNH1144 Honda CRF1000 Africa Twin (16) Koruma Demiri.
2017 Honda CBR1000RR Fireblade - EICMA 2016Yeni 2017 CBR1000RR Fireblade burada ve bu sefer gerçekten iddialı!.
2017 Honda CRF250 Rally - EICMA 2016 Honda, 2015'de Africa Twin ile başladığı Gerçek Macera deneyimini, 2016'da CRF 250 Rally ile devam ettiriyor. .