Honda’dan Motosikletler İçin Kör Nokta Algılayıcı Sistem!

Honda’dan Motosikletler İçin Kör Nokta Algılayıcı Sistem!

Honda, sürücüyü kör noktada yaklaşan araçlar ya da türlü tehlikeler hakkında bilgilendirecek bir uyarı sistemi için bir patent doldurdu.

03 Nisan 2016 Yazı:Özlem Köseoğlu

Sistem, motosikletin etrafındaki diğer araçlar gibi çeşitli objeleri algılamak için ve sürücü dönmeye yeltendiğinde ya da aynı yönde şerit değiştirmeye kalktığında görsel ve sürücüye fiziksel temas yoluyla bazı uyarılar sağlayacak. Bu amaçla, kamera ve milimetre dalga radarı kombinasyonu kullanılacak.

 

Sensörler, diğer araçlar, yayalar ya da diğer engeller yaklaşırken, motosikletin çevresinde 360 derece taramasının sürekli olarak devamlılığını sağlayacak. Sürücü, engel ya da tehlike olan tarafa doğru şerit değişikliği yapmak için ya da aynı yöne dönmek için sinyali çalıştırdığında, sistem dönüş sinyal düğmesinin aktive edilmesine direnç sağlayarak bazı hissedilebilir geri bildirimler sağlayacak.


Honda’dan Motosikletler İçin Kör Nokta Algılayıcı Sistem!

Sistem, hem görsel hem fiziksel geri bildirimler sağlayacak.

 

Patent, aynı zamanda engelin motosikletin neresine yakın olduğunu belirten görsel bir gösterge de öngörüyor. Gösterge, ya motosikletin gösterge paneline monte edilebilecek ya da opsiyonel bir aksesuar gibi ayrı monte edilmesini kolaylaştırmak için gidon kelepçesindeki üçlü kısmın en üst tarafına monte edilebilen ayrı bir cihaz olacak.  

 

Patentte, sürücüye bir takım küçük temaslarla sağlanan geri bildirim düzenekleri de mevcut. Bu düzenek motorları, gidon elciği, ayak pegi, sele tabanı ya da yakıt deposunun diz bölgesindeki girintilerine monte edilebilecekler. Bu detaylar, algılanan nesne yönünde sürücüye, fiziksel olarak temasla bir uyarı sağlayarak küçük titreşimler yaratabilecekler.


Honda’dan Motosikletler İçin Kör Nokta Algılayıcı Sistem!

Honda VFR1200F

 

Honda, patent örneklerini, bir VFR1200F’te kullanmış fakat bu teknolojinin diğer modeller üzerinde uyarlanabilmesi de muhtemel. Hatta sonrasında diğer markalar üzerinde de…

 

Arabaların, sürücüye motosikletlerden daha çok sürüş yardımı sağlayan pek çok güvenlik özellikleri ile donatıldığını hepimiz biliyoruz. Motosikletler üzerinde, güvenlikle alakalı daha çok teknolojik yenilik yapılacak gibi, bekleyip göreceğiz.    

İLGİLİ HABERLER
2017 Honda Rebel ile Asi Özgürlüğe Bir Adım! Custom, havalı ve taze 2017 Honda Rebel, eski ve yeni tarzın karışımı, sempatik ve özgün bir model olarak orta....
Test: Honda’nın Orta Siklet Seyehat Motoru: Crossrunner 800xEski Crossrunner öldü, yaşasın yeni Honda Crossrunner 800x!.
Two Brothers Honda CBR 600RR (2013-2015) Black Series Egzoz.
GIVI TNH1144 Honda CRF1000 Africa Twin (16) Koruma Demiri.
2017 Honda CBR1000RR Fireblade - EICMA 2016Yeni 2017 CBR1000RR Fireblade burada ve bu sefer gerçekten iddialı!.
2017 Honda CRF250 Rally - EICMA 2016 Honda, 2015'de Africa Twin ile başladığı Gerçek Macera deneyimini, 2016'da CRF 250 Rally ile devam ettiriyor. .