Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

Son yıllarda motosikletlerde yapılan tüm teknik ilerlemelerin arasında öyle biri ön plana çıkıyor ki piyasaya yeni sürülen modellerin arasında kozmetik olarak en çok fark ve etki yaratan şüphesiz ki o oluyor… Neden mi bahsediyoruz? Elbette LED far teknolojisi ve ön karenaj dizaynından.

16 Nisan 2014 Yazı:Moe

Konvansiyonel ampullere nazaran daha az yer kaplayan ve çevreyi daha fazla aydınlatan, üstüne üstlük elektrik gücünü çekme konusunda çok daha verimli olan LED’ler, motosiklet dizayncılarını ön karenaj eskizlerini çizerken bir kez daha düşündürmeye zorluyor. LED farların görünümde yapabileceği değişiklikleri Ducati Panigale ve 2014 model Diavel’de canlı bir şekilde görebiliyoruz.

 

Ducati Panigale 1199 :

Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

 

Ducati Diavel :

Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

 

Günümüzde motosiklet üreticileri, artık sürpriz olmayan bir şekilde benzer fikirler üzerinde çalışmaya başlamış durumda. Japonya’da ortaya çıkan son patent çizimleri de, Honda’nın gelecekte çıkaracağı bir superbike motosikletine LED sistemini entegre edebileceğini gösteriyor.

Önceki dizaynlara benzerliğinden, bu teknolojinin Fireblade için kullanılacağını kestirmek çok da zor değil. Aşağıdaki patent çizimlerinde, güncel Fireblade kasasının esintilerini taşıyarak LED teknolojisinin geliştirilmiş performansından ve küçük boyutlarından faydalanılmaya çalışıldığı ortada.

 

Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

 

Çizimde son kasa Honda Fireblade’den anımsayacağınız, farların hemen altındaki motoru soğutmak için kullanılan üçgen hava giriş kanallarını rahatlıkla görebilirsiniz. Ancak LED farların kendisi de ekstra soğutma ihtiyacı duyduğundan, ana hava giriş kanallarının hemen üstünde ve ışıklandırma sisteminin hemen altında ufak kanallar konumlandırılmış.

Honda’nın son Fireblade modeli 2012’deki ufak kozmetik değişiklikler dışında 2008 modeli ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor. Bu yüzden Fireblade’in yani CBR 1000 RR’ın yakın gelecekte büyük bir değişikliğe uğraması, ve bu değişikliklerin içerisinde de yukarıdaki telif başvurusunda görünen LED farların bulunması çok da uzak bir ihtimal gibi görünmüyor .

 

2014 Honda Fireblade:

Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

 

2014 Honda VFR 800 :

Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

İLGİLİ HABERLER
2017 Honda CBF190X, Uluslararası Çin Motosiklet Fuarı’nda!CIMA’dan yeni bir haber daha, küçük segment Adventure ve sports-tourer karışımı 2017 Honda CBF190X, 14.Ulusla....
Test: Honda CBR500R Yeni Tasarımı İle Türkiye YollarındaDaha önce test edip hayran kaldığımız Honda CB500F’ in giysili versiyonu olan Honda CBR500R modelini ayrıntılı....
Honda Motosiklet’ten commuter ve scooter modellerinde 2016 Ekim ayına ...Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi ve Türkiye’de en çok satan lider motosiklet markası Honda, scooter ve c....
Intermot 2016 Fuarında Sergilenen Tüm Yeni Modellerin VideolarıTüm yeni modellerin firmalar tarından yayınlanmış videolarını sizler için tek bir sayfada derledik. .
2017 Honda CB 1100 EX & CB1100 RS - Intermot 2016 Honda’nın geleneksel modellerinden retro tarza sahip CB1100, 2017 senesi için iki versiyonu ile tekrar doğdu: ....
K&N Hava Filtresi Honda CR250R veCR500R 1985.