Liqui Moly Büyümeye Devam Ediyor

Liqui Moly Büyümeye Devam Ediyor

Motor yağı konusunda uzman olan Liqui Moly, krizlere rağmen cirosunu artırdı ve 50 yeni eleman aldı.

05 Mart 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Şu anda LIQUI MOLY, ana vatanı olan Almanya'da o kadar güçlü durumda ki daha fazla büyüme kaydetmesi gitgide güçleşmekte. Dolayısıyla Almanya pazarındaki cirosu geçen yılki düzeyini korudu. Büyümenin lokomotifi, şu anda toplam ciro içindeki payı yüzde 60'a varmış olan ihracat pazarı. LIQUI MOLY ürünleri, 110'un üstünde ülkede satılmakta. Ne var ki manşetlerde kriz ülkeleri olarak yer alan bazı ülkeler de bunlar arasında: Suriye, Irak, Libya ve Ukrayna. Ukrayna bir zamanlar LIQUI MOLY'nin en büyük üç ihracat pazarından biriydi. Ancak 2014'te bu ülkedeki ciro aniden yarıya düştü. Ernst Prost, "Oradaki insanların çektikleri düşünülürse bu çok önemsiz bir şey ama elbette bilançomuzda izler bıraktı," diyor. Dolayısıyla toplam ihracat pazarı, planlanandan daha az büyüme kaydetti. 

 

Liqui Moly Büyümeye Devam Ediyor

Ernst Prost sözlerine, "Planın gerisinde kalmak asla güzel bir şey değildir ama bize bir şey katmayacak bir ciroyu da istemeyiz," diye devam ediyor. "İlkemiz, sağlıklı büyüme." Yavaşlayan büyümeye rağmen LIQUI MOLY, insana ve malzemeye yatırım yapmayı sürdürdü. Geçtiğimiz yıl çalışan sayısı 50 kişi artarak 696'ya ulaştı. 

Geçen ayın düşen ham petrol fiyatlarının maliyet üzerindeki etkisi son derece sınırlı. LIQUI MOLY ham petrol değil baz yağlar, yani rafine ham petrol satın alıyor. Baz yağların fiyatlarındaki düşmeyse daha az ve gecikmeli gerçekleşiyor. Pahalı katkı paketleri gibi bazı malzemelerin fiyatlarındaysa artış bile görüldü – oysa modern motor yağları yüzde 30'u aşan oranlarda katkı maddelerinden oluşuyor. Satın alma işlemleri sonuçta Dolar bazında gerçekleştiğinden, Euro'nun zayıf düşmesi de ayrıca pahalılaşmaya yol açıyor. Satın alma şefi Achim Scharm, "Ham petrol fiyatlarının düşmesi, mamul motor yağı fiyatlarının da otomatik olarak düşmesi anlamına gelmiyor –ne yazık ki bire bir yansımıyor," açıklamasını yapıyor.

 

Liqui Moly Büyümeye Devam Ediyor

Dünya markası olmaya giden yolda temel ilke, büyümeye devam etmektir.LIQUI MOLY bu yıl, 20 milyon tutarındaki yatırım programını tamamladı. Ardından yağ üretim kapasitesi artırıldı ve laboratuar kapasiteleri genişletildi. Ayrıca Ocak ayından beri 16 çalışan daha istihdam edildi. Personel şefi Rainer Maass, "Artık gelecek için hazırız," diyor, "çünkü bir şirketin en önemli sermayesi insanlardır."

Şirket ihracat faaliyetlerine yükleniyor ve ABD, Çin ve Hindistan gibi büyük pazarların yanı sıra bilinçli olarak Kazakistan, Uruguay ve Kamboçya gibi küçük ülkeleri de hedefliyor. Ernst Prost: "Bu ülkeler büyük rakiplerimiz için çoğunlukla yeterince cazip değil. O yüzden rekabet baskısı o kadar yüksek değil. Ama oralardaki otomobil sürücüleri de mükemmel kalitedeki Alman malı motor yağlarını kullanmak istiyor."

Almanya'nın güneyinde yer alan Ulm şehrinde yerleşik LIQUI MOLY GmbH, motor yağları, katkı maddeleri, oto bakım ürünleri ve service ürünleri gibi üstün kalite ürünlerden geniş bir yelpaze sunmaktadır. Ürün yelpazesi, 4000'den fazla ürünü kapsamaktadır. LIQUI MOLY, ürünlerini kendisi geliştirmekte ve kendi laboratuvarlarında testetmekte olup, sadece Almanya'da üretim gerçekleştirmekte ve tüm ürünlerini kendisi pazarlamaktadır. 50 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş olan LIQUI MOLY, sektörün önde gelen şirketleri arasındadır. Ürünleri Almanya'da ve 110 ülkede daha satılmaktadır. 

İLGİLİ HABERLER
LIQUI MOLY, MotoGP Angajmanını Erken Uzattı!Motor yağları ve katkı maddeleri alanında uzman Alman LIQUI MOLY şirketi, 2020'ye kadar yarış serisinde kalaca....
LIQUI MOLY’den Renkli Bir Girişim: Fosforlu Yeşil Motor Yağı!Motosikletler için motor yağları, katkı maddeleri, oto bakım ürünleri ve servis ürünleri gibi üstün kalitede g....
Liqui Moly Motorbike Shooter, Motosikletler İçin Yeni Benzin Katkıları.
En Çok Beğenilen Fotoğraflarınız 200 TL'lik Liqui Moly Hediye Çeki Kaz...Üyelerimizin, Motoron web sitesindeki sizden gelenler bölümünde paylaştığı fotoğrafların en çok beğenilenleri,....