MotoGP'de organizatör yapısı

MotoGP'de organizatör yapısı

MotoGP'de Dorna nedir? FIM nedir? Şeklinde bir çok soru alıyoruz sizin için kısa bir rehber hazırladık.

05 Mart 2014 Yazı:Pencuse

MotoGP Dünya Şampiyonası'nın organizasyonunda şu aşağıdaki partilerin söz hakkı bulunuyor.

 

FIM

 

FIM (Fédération Internationale de Motorcyclisme - Uluslararası Motosiklet Federasyonu) dünya çapındaki motosiklet yarışlarının kurallarından ve yaptırımlarından sorumlu teşkilattır. 93 ulusal federasyon ve altı kıta sendikasından oluşur.

 

IRTA

 

IRTA (International Road-Racing Teams Association - Uluslararası Yol Yarışları Takımları Birliği) 1986 yılında kurulmuştur ve tüm Grand Prix takımlarının birliğidir. Kararların alınmasında bu takımların ortak fikrini temsil eder. Organizasyon, FIM ve Dorna ile çalışarak, MotoGP ‘de yüksek standardların sağlanması ve sporu genel olarak iyileştirme faaliyetlerinde bulunur.

 

Dorna

 

Dorna Sports MotoGP’nin kalbini temsil eder, bütün Grand Prix’leri organize eder ve işletir. Sporun tüm ticari yönlerini yönetir. Pazarlama, medya servisleri, güvenlik, zaman tutma ve sponsor ilişkileri, TV yapımları ve promosyonlar gibi geniş bir yelpazede sorumlulukları bulunur.

 

MSMA

 

The MSMA (Motorcycle Sports Manufacturers’ Association - Motosiklet Sporu Üreticiler Birliği) motosiklet yarışlarına katılan tüm üretici fabrikaların çıkarlarını temsil eder.

 

Yarış Direktörlüğü

 

FIM temsilcisi, Dorna temsilcisi, IRTA temsilcisi ve IRTA Sürücü temsilcisinden oluşan ekip, yarış haftasonu bir çok karardan sorumludur. (ör: ıslak ya da kuru yarış deklerasyonu)

 

Grand Prix Komisyonu

 

Carmelo Ezpeleta (Dorna, Başkan), Ignacio Verneda (FIM Direktörü), Hervê Poncharal (IRTA) ve Takanao Tsubouchi (MSMA) tarafından Yol Yarışları Dünya Şampiyonası Grand Prix Regülasyonları (MotoGP kurallar bütünü) değişiklikleri yapma yetkisindedir.

İLGİLİ HABERLER
MotoGP: Avustralya Phillip Island Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunun Avustralya Phillip Island Pisti’ndeki raundu Cal Crutchlow’un galibiyeti ile sonuçlandı..
LIQUI MOLY, MotoGP Angajmanını Erken Uzattı!Motor yağları ve katkı maddeleri alanında uzman Alman LIQUI MOLY şirketi, 2020'ye kadar yarış serisinde kalaca....
2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez!MotoGP Japonya GP’sinde Movistar Yamaha Pilotları Rossi ve Lorenzo’nun düşmesi sonrası Repsol Honda Pilotu Mar....
MotoGP: Aragon Yarış SonuçlarıMarquez, evinde liderliği kimselere kaptırmadı..
KTM RC16 MotoGP ve Moto2 Projesi2017 MotoGP sezonu öncesinde çeşitli testlerle geliştirilen ve testleri devam eden RC16 hakkında genel bilgi v....
MotoGP: Misano Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunda kazanan sekizinci farklı yarışçı Misano raundunda Dani Pedrosa oldu. .