MotoGP: Katar 2.Test Sonuçları

MotoGP: Katar 2.Test Sonuçları

Katar'da yapılan resmi testlerin ikinci gününde Maverick Vinales rüzgarı esti.

04 Mart 2016 Yazı:Ahmet TEZCAN

Katar'da yapılan resmi testlerin ikinci gününde de piste ilk çıkan isimler Hiroshi Aoyama ve Michele Pirro oldu; diğer pilotlar da pist şartları elverişli hale geldikten sonra piste adım attılar.


Katar testinde Danilo Petrucci'nin yerini alan Michele Pirro, kaza yaptı fakat yara almadan 21 tur tamamladı. Bu kaza sonrasında Octo Pramac Yakhnich takımına hasarlı GP15'i tamir etmek için çok iş düştü.


Kendi test planlarının yanı sıra pilotlar, Losail Uluslararası Pisti'ne Michelin tarafından getirilen lastikleri de test ettiler. Birçok sürücü test oturumunda yarışır gibiydiler; Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso ve Loris Baz en uzun ardışık turları attılar.


Günün en önemli hamlesi ise oturumun son bulmasına 3 saat kala Maverick Vinales'in 1'55.436'lık zamanlama ile lider konuma oturması oldu ve Vinales böylece Phillip Island'dan bu yana temposunu koruduğunu kanıtladı.


Maverick Vinales'in hemen arkasına 0.072 saniye farkla yerleşen isim ise Ducati pilotu Andrea Iannone (1’55.508) oldu. Öncesinde 5-6 turluk kısa turlara odaklanmış olan Iannone, bu oturumda 41 tur tamamlayarak 2016 Desmosedici GP'sini ayarlamaya devam ediyor.


Üç kez MotoGP Dünya Şampiyonu Jorge Lorenzo, 0.099 saniye farkla üçüncü sırada yer aldı. İlk üç sırada bulunan pilotlar arasındaki fark 0.1 saniye gibi çok küçük bir rakam.


Scott Redding ve Hector Barbera ise yine ilk 5'i tamamlayan isimler oldu ve her ikisi de testte ilk kez 1'55 saniyelik zamanlamayı yakalamayı başardı.


Andrea Dovizioso'nun da 6.sırada olduğunu görünce ise Ducati pilotlarının Katar'da iyi bir iş çıkardıklarını söylemek zor değil.


Katar, son yıllarda Honda pilotları için zor bir pist oldu ve Dani Pedrosa'nın bu oturumda 7.sırada, Marc Marquez'in ise 9.sırada olması bu durumun değişmediğini gösteriyor. 8.sırada yer alan isim ise takım arkadaşının yaklaşık yarım saniye gerisinde kalan Valentino Rossi oldu.


Marc Marquez, teste müthiş bir başlangıç yapmıştı ve ilk turlarda performansını bir anda yarım saniye kadar yükseltecek gibiydi fakat birinci virajda yaptığı bir kaza onun kendine olan güvenini kırdı; bu sebeple performansını iyileştiremedi. 1’56.046'lık zamanlamaya imza atan Marquez, Çarşamba gününe göre daha iyi olsa da ikinci test gününde 9.sırada, genel sıralamada ise 10.sırada yer alıyor.


Tam Sıralama Listesi


MotoGP: Katar 2.Test Sonuçları


İLGİLİ HABERLER
2017 Geçici MotoGP Takvimi Güncellendi!18 ayaktan oluşan 2017 senesinin MotoGP Dünya Şampiyonası geçici yarış takvimi güncellendi. .
Rakamlarla 2016 MotoGP Sezonuna Bir Bakış!Heyecan, sürpriz, hırs, hedef, baskı, başarı, kıyasıya mücadele, mutluluk, gurur, huzur, tüm bu duyguların bir....
2016 MotoGP’nin Son Yarışında Lorenzo, Yamaha ile Kazandı!Movistar Yamaha Takımı’nın pilotu Jorge Lorenzo, Yamaha ile çıktığı son yarışında ve yine 2016 MotoGP’nin son ....
2017 Geçici MotoGP Takvimi!2017 senesinin MotoGP Dünya Şampiyonası geçici yarış takvimi 18 ayaktan oluşuyor, heyecana hazır mıyız?.
Rossi'nin Misano'da tanıttığı AGV Pista GP R Kaskı:“Blues Brothers” Valentino Rossi, San Marino Grand Prix’indeki geleneğe göre sıralama turlarında yeni özel grafikli AGV Pista G....
2016 Shell Asya Yetenek Kupası Sonuçları! 2016 Shell Asya Yetenek Kupası’nın Sepang, Malezya Pisti’ndeki son yarışına Öncü Kardeşler, aldıkları kupalarl....