MotoGP Komisyonu Yeni Kurallar Hakkındaki Kararını Verdi

MotoGP Komisyonu Yeni Kurallar Hakkındaki Kararını Verdi

Carmelo Ezpeleta (Dorna, Başkan), Ignacio Verneda (FIM , Spordan Sorumlu Direktör), Herve Poncharal (IRTA) ve Takanao Tsubouchi’den (MSMA) oluşan MotoGP komisyonu 18 Mart’ta gerçekleştirdikleri toplantıda yeni düzenlemeler hakkında bazı kararlar aldı.

18 Mart 2014 Yazı:Moe

Oybirliği ile alınan kararlar ise şu şekilde:

 

 "      1-) 2016’dan itibaren uygulanmak üzere, Şampiyona ECU’su (motor kontrol ünitesi) ve yazılımı tüm katılımcılar için zorunlu olacaktır.

MotoGP’ye halihazırda katılmış olan ve katılması muhtemel takımlar , Şampiyona ECU’sunun tasarım ve geliştirme aşamalarına katkıda bulunacaktır. Yazılım geliştirme sürecinde katılımcılar tüm gelişmeleri gözlemleyebilecek ve talep ettikleri modifikasyonları sisteme girebileceklerdir.

       2-)Derhal uygulanmaya koyulmak üzere ; bir fabrika takımı “fabrika sınıfı” kategorisinde yarışıp bir önceki sezonda yağışsız,kuru pistte birincilik elde edememişse, veya şampiyonaya yeni girecek bir fabrika takımı ise takımın sezonda sürücü başına 12 motor bloğu kullanılmasına, motor geliştirme hakkının tanınmasına , 24 litre yakıt tüketimi limiti ve ekstra yumuşak hamurlu lastik kullanımına 2016 sezonundan itibaren izin verilecektir.

       3-)Yukarıdaki ayrıcalıklar şu şartlarda kısıtlanacaktır:

2014 sezonunda , kuru zeminde, fabrika takımı sürücülerinden biri veya her ikisinin kombine edilmiş sonuçlarında bir birincilik, iki ikincilik veya üç üçüncülük elde ederse , 2. Kuralda açıklanan tavizler 22 litrelik yakıt tüketimine düşürülecek ve talkımın üç yarış kazanması durumunda ekstra yumuşak hamurlu lastik kullanımı hakkı sonlandırılacaktır.

Bu kısıtlamalar tüm 2014 ve 2015’de geçerli olmak üzere uygulanacaktır. "

 

Bu kararlar çerçevesinde, özellikle Ducati takmının ve 2015'de MotoGP'ye döneceğini açıklayan Suzuki'nin 2014 sezonu ve 2016 sonrası için stratejilerine yön vermesi bekleniyor. 

İLGİLİ HABERLER
LIQUI MOLY, MotoGP Angajmanını Erken Uzattı!Motor yağları ve katkı maddeleri alanında uzman Alman LIQUI MOLY şirketi, 2020'ye kadar yarış serisinde kalaca....
2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez!MotoGP Japonya GP’sinde Movistar Yamaha Pilotları Rossi ve Lorenzo’nun düşmesi sonrası Repsol Honda Pilotu Mar....
MotoGP: Aragon Yarış SonuçlarıMarquez, evinde liderliği kimselere kaptırmadı..
KTM RC16 MotoGP ve Moto2 Projesi2017 MotoGP sezonu öncesinde çeşitli testlerle geliştirilen ve testleri devam eden RC16 hakkında genel bilgi v....
MotoGP: Misano Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunda kazanan sekizinci farklı yarışçı Misano raundunda Dani Pedrosa oldu. .
MotoGP: İngiltere Silverstone Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunun 12. etabı olan Octo İngiltere Grand Prix’inin gerçekleştiği Silverstone Pisti’nde yine s....