MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti

MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti

2015 Sepang GP'sinde Marc Marquez'in düşmesine sebep olduğu gerekçesiyle yarış yönetimi tarafından 3 puanlık ceza verilen Valentino Rossi, cezanın fesh edilmesi ya da 3 puandan 1 puana düşürülmesi için Spor Uzlaşma Mahkemesi'ne (Court of Arbitration for Sport) başvuruda bulundu. Bu başvurunun yanı sıra, Valensiya yarışına en sonda başlamamak için cezanın askıya alınması amacıyla da bir acil başvuru yaptı.

31 Ekim 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Valentino Rossi, Sepang kazası sonrası MotoGP yönetimi tarafından kendisine verilen cezaya itiraz ederek Spor Uzlaşma Mahkemesi'ne (Court of Arbitration for Sport - CAS) başvuruda bulundu.


MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti


İtalyan pilot, Sepang'da Marc Marquez'in kaza yapmasına sebep olduğu için 3 puan ceza almıştı. Misano'da da takım arkadaşı Jorge Lorenzo'yu engellediği için 1 puan ceza alan Rossi, toplam 4 puan ceza aldığı için Valensiya GP'sinde pistin en sonundan başlayacak. Rossi, Sepang cezasının fesh edilmesini ya da 3 puandan 1 puana düşürülmesini talep ediyor böylece Valensiya yarışına sondan başlamak zorunda kalmayacak.


Bu bağlamda Valentino Rossi, Spor Uzlaşma Mahkemesi kararını verene kadar Valensiya yarışına en sonda başlamamak için 3 puanlık cezanın askıya alınması amacıyla da bir acil başvuru yaptı. Spor Uzlaşma Mahkemesi, en geç 6 Kasım 2015 günü kararını açıklayacak. 


MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti


Rossi'nin cezasının şampiyona puanları yerine yarış puanlarına etki etmesi sebebiyle mahkeme ne karar verirse versin 2015 şampiyona sonucunu etkilemeyecek.


Eğer mahkeme, cezayı 2015 sezonunun finalinden sonra onar ise, ceza 2016 sezonu başında yapılacak olan Katar GP'sinde ya da onamadan sonraki herhangi bir yarışta geçerli olacaktır.


MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti


Spor Uzlaşma Mahkemesi (CAS), FIM ya da Dorna Sports ile alakası olmayan, tamamen bağımsız ve MotoGP tarafından "kesin bir çözümü uygulamaya koyacak ayrıcalıklı otorite" olarak tanınan bir kuruluş.

İLGİLİ HABERLER
2017 Geçici MotoGP Takvimi!2017 senesinin MotoGP Dünya Şampiyonası geçici yarış takvimi 18 ayaktan oluşuyor, heyecana hazır mıyız?.
Rossi'nin Misano'da tanıttığı AGV Pista GP R Kaskı:“Blues Brothers” Valentino Rossi, San Marino Grand Prix’indeki geleneğe göre sıralama turlarında yeni özel grafikli AGV Pista G....
2016 Shell Asya Yetenek Kupası Sonuçları! 2016 Shell Asya Yetenek Kupası’nın Sepang, Malezya Pisti’ndeki son yarışına Öncü Kardeşler, aldıkları kupalarl....
Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj! 2016 MotoGP Şampiyonu Repsol Honda Takımı Pilotu 23 yaşındaki İspanyol Marc Marquez’in düşünceleri bu röportaj....
MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları Toplam on sekiz yarışlık 2016 MotoGP sezonunun on yedinci yarışı, sezon boyunca farklı dokuz galip pilot, inan....
MotoGP: Avustralya Phillip Island Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunun Avustralya Phillip Island Pisti’ndeki raundu Cal Crutchlow’un galibiyeti ile sonuçlandı..