Motosiklet Üzerine Kitaplar

Motosiklet Üzerine Kitaplar

Motosikletler hakkındaki bilginizi artırmak, güncellemek ya da sürüş teknikleri öğrenmek için; bunların yanı sıra oturup gezi hikayeleri okuyabileceğiniz birçok kitap mevcut. Şimdi bu kitaplardan bazılarına kısaca göz atalım.

04 Temmuz 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Motosiklet - Steven E.Alfrod - Suzanne Ferris

Optimist Yayınları


Motosiklet Üzerine Kitaplar


Tanıtım Bülteninden: 

Motosiklet tehlikeli, heyecan verici, gürültülü, çevreci, seksi, tehditkâr ve kârlıdır. Paranızı yiyen bir deliktir. Kadınlar için iyidir. Canına susamışlar için karşı konulamazdır. Baştan çıkarıcıdır. İticidir. Güvenilir bir ulaşım aracıdır. Dibinden yağ akan bir krom yığınıdır. Can dostunuzdur. Komşularınızı sinirlendiren bir şeydir. Bir vatandaş olarak özgürlüğünüzün ifadesidir. Bir sigorta rizikosu olarak haklarınızı aşmanın yoludur. Mükemmel taşıttır. Japonların Batı ekonomilerine yönelik bir tehdididir. Teknolojiyle estetiğin ideal birlikteliğidir. İnsanın sürüş becerilerinin sınırlarını zorlayan bir sınavdır. Delikanlılar için bir oyuncak, bir savaş makinesi, hafta sonları haydut rolüne bürünmek isteyen dişçiler için bir makine, satın alıp keyfinize göre modifiye edebileceğiniz bir eşya, zenginler için satın alınabilir bir "bireysellik", "akıllı ulaşım sistemleri"nin geliştirilmesi önünde engel oluşturan köhne bir vasıta, yüksek yakıt maliyetlerini alt etmenin bir yolu, hanımların kabul edilmediği bir ortamda erkeklerle vakit geçirme vesilesidir. 


Motosiklet, kültürel bir öneme sahip, tarih, teknoloji, mühendislik, tüketimcilik, psikoloji, estetik, cinsiyet ve cinsellik konularıyla iç içe geçmiş bir araçtır. Sosyal ve kültürel ilişkilerin ortak kümesi, sürücü için bir kimlik enstrümanı, bir popüler kültür ikonu ve başlı başına bir estetik obje olan motosikletler hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey Steven Alford ve Suzanne Ferriss tarafından hünerle kaleme alındı. 


Motosikletçinin El Kitabı - Sürüş Becerileri - Mike Lindemann

NTV Yayınları


Motosiklet Üzerine Kitaplar


Tanıtım Bülteninden:

"Motosiklet kullanımı günümüzde özellikle metropollerde çok önemli bir ulaşım çözümü haline geliyor. Kullanıcı sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu doğrultuda daha bilinçli ve daha güvenli motosiklet kullanımı yani bireysel kullanım kabiliyeti ve tekniklerinin geliştirilmesi hayati öneme sahip olacak.

Bu kitap ile özellikle bireysel motosiklet kullanma kabiliyetini çok geliştirecek bir yayın kazandığımızı düşünüyorum. Uzun yıllara dayanan üst düzey kullanım deneyimleri ile gelişen motosiklet teknoloji ve tipleri göz önüne alınarak derlenmiş bu kitabın hepimize çok faydalı olacağına inanıyorum." Saffet Üçüncü

Motosiklet Sürüyorsanız Bu Kitaba İhtiyacınız Var İster yeni başlayın ister binlerce kilometre gitmiş deneyimli bir sürücü olun, Sürüş Becerileri kitabının sunduğu profesyonel ipuçları sizi bir üst seviyeye çıkaracak. 100'ü aşkın madde sayesinde yoğun trafikle nasıl baş edeceğinizi, çevre ve hava koşullarının üstesinden nasıl geleceğinizi bilecek, dünyanın çeşitli yerlerindeki sürüş rotaları için en iyi stratejileri öğrenecek, sürüşünüzü her daim güvenli ve eğlenceli kılacaksınız. Şehir içi yollardan otobanlara, pistlerden arazilere… Bu ipuçlarıyla daha deneyimli bir motosiklet sürücüsü olacaksınız!


Motosikletsiz Asla - Ayhan Karaer

Cinius Yayınları


Motosiklet Üzerine Kitaplar


Tanıtım Yazısı:

İnsan tanık olduğu güzellikleri biriyle paylaşmak istiyordu. Hayatımızın, bireysel başarı ve sahiplenmeyle değil ama paylaşmakla anlamlandığını düşünüyordum. "Sevgi insanları birliğe, bencillikse yalnızlığa götürür," demişti bir dostum, haklıydı. Nereye gittiğinin önemi yoktu, önemli olan kiminle gittiğindi! Bu güzel yolculuğu daha da unutulmaz kılmak için sevgilimle yapmayı dilerdim. Fotoğraflarımda, antik kentin orta yerine onu yerleştirmek, kimsenin ulaşamadığı çiçek bahçelerinde kulağına şiirler fısıldamak, dev şelalelerin dibinde yöresel yemeklerden tattırmak isterdim. Gittiğimiz yerlere avuç avuç gül tohumu serpmek, ulu ağaçların gövdesine adımızı kazımayı değil ama serin gölgesinde, yöresel bir aşk hikayesi okumayı tercih ederdim mehtabı seyrederken… Onu motoruma alsam, iki beden, tek ruh, Anadolu'yu baştan sona turlasak, maceranın ve keşfetmenin keyfini beraberce çıkarsak ne muhteşem olurdu! Maalesef yalnızdım. Yalnızlığı bilerek seçmiştim. Bir şeylerden kaçmak için mi, yoksa bir şeylere koşmak için mi tek başımaydım? Belki her ikisi de. Bu tavşan deliğinin sonunda beni bekleyen Barış'ı şimdiden çok merak ediyordum. Yaşadığım travmanın beni bir başkasına dönüştürdüğünün farkındaydım. Zamanın silgi kullanmadan resmettiği geleceğim yavaş yavaş belirmeye başlamıştı acılı yüreğimde. Biraz daha sabretmeliydim, az daha...


Motosiklet Teorisi - Reşat "DD" ARBAŞ
Motosiklet Üzerine Kitaplar
Bileği Bükmek 2 - Keith CodeMotosiklet Üzerine Kitaplar
Yazar: 

“… ön freni kullanmanın son derece tehlikeli olduğuna da uzun süre boyunca inanıldı. Bu tavsiye karşılıksız veriliyordu, özellikle de yeni sürücülere, genellikle de motosiklet bayilerindeki satıcılar tarafından! Bazı guruplar içinde, bu konu yüzünden yumruk yumruğa kavgaya bile girebilirdiniz. Şimdi ise tabii ki durdurma gücünün aslan payına ön frenin sahip olduğunu herkes biliyor!”


Bileği Bükmek 2 (Keith Code) kitabını satın almak için tıklayınız...


Motosiklete Dair - Honda TürkiyeMotosiklet Üzerine KitaplarBilgiye dayalı bu kitabı Honda Bayilerinde bulmak mümkün olabilir.


Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı - Robert M.PIRSIGMotosiklet Üzerine Kitaplar
Vikipedi: 

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı: Değerlerin Sorgulanması (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values), ABD'li felsefeci Robert M. Pirsig'in 1974 yılında yayımlanmış olan bir kitabı ve Nitelik Metafiziği'ni konu eden ilk metinlerden biridir. Kitabın ismi, 1953'te yayımlanan ve Eugen Herrigel imzalı Okçuluk Sanatında Zen isimli bir başka kitabın başlığı üzerinde bir kelime oyununa dayalıdır. Otobiyografik roman formunda yazılan Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, ABD'nin bir ucundan diğerine yapılan on yedi günlük bir yolculuğu anlatmakta ve bu yolculuk esnasında çeşitli karakterlerle yapılan konuşmalara yer vermektedir.


Felsefi bir deneme olarak da değerlendirilebilecek bu romanda, yazar Robert M. Pirsig Nitelik (yazar bu olguyu özellikle büyük harfle yazmaktadır) kavramının anlamı üzerinde fikirler yürütmektedir.


Cehennem Meleği (Hell's Angel) - Ralph Sonny Barger

Altıkırkbeş Yayınları / Ecnebi DizisiMotosiklet Üzerine Kitaplar
Kitaptan Bir Bölüm:


'Çoğumuz liseyi bırakmış, yirmilerinin başlarında birbirine sürtecek iki beş sentliği olmayan gençlerdik. Arkaşlarımızın garajlarında yaşıyorduk, sahip olduğumuz tek şey sırtımızdaki giysiler ve bacaklarımızın arasındaki motorlardı.'

'Efsanenin doğduğu yıllar müziğin, rock'un roll'un ve uyuşturucunun yıllarıydı. Bu kötü çocukların efsanesinde farklı olarak silahlar, mahkeme salonları, hapishane hücreleri ve rüzgarla konuşan insanlar vardı.'

'Bu Sharon'la ilk buluşmamdı ve bildik şeyler oldu: bir silah alımı ve seconal aşırı dozu. Ginsberg'i ve onun tuhaf siirlerini biliyordum ama yine de sakallı bir yahudinin oturma odamda meditasyon yapıp, şarkı söylemesini görmek biraz tuhaftı. Sonra bira ve otları çıkarttık ve Bob Dylan'ın, herif şarkı söylemeyi beceremese de, hiç de fena olmayan şarkılarını dinledik.'


Motosiklet Günlükleri - Ernesto Che Guevara 

Everest Yayınları / Güncel Kitaplar Dizisi Motosiklet Üzerine Kitaplar
Kitabın Arka Kapağında Yazanlar:

"Bu kitap, Che'nin 23 yaşında Alberto Granado'yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşmaktadır. Che'nin derdi Amerika'yı keşfetmekti bir bakıma. Nitekim içindeki çağrıya uymamazlık edemeyip, üniversite eğitimini, ailesini, hatta ilk aşkı Chicniya'yı geride bırakarak yollara vurmuştu kendini. 

Çeşitli ülkeleri dolaştıkça ve özellikle cüzamlıların bulunduğu hastaneleri ziyaret ettikçe, gözlerinin önündeki tablo netleşmeye başlamıştı: Hem tüm insanlığı ikiye ayıran muazzam bölünme gerçekleştiğinde halkın yanında saf tutmaya karar veriyor, hem de tüm Amerika kıtasını Yankiler dışında bir melez ırka ait sayıyordu. Kadehini Birleşik Amerika için kaldıran bir Amerikalı!

'Lanetli' insanlar tüm burjuvalardan çok daha yakındı bu sergüzeşte. Cüzamlıların Cehe'yi ve Alberto'yu sevmelerinin nedeni, bu iki kafadarın onlarla çekinmeden sohbet etmeleri, dertlerini dinlemeleri ve futbol oynamalarıydı mesela. Biz de bu arada Che'nin Albert Camus'yle ortak bir noktasını da keşfediyorduk: ikisi de kaleciydi.

Dolayısıyla bu kitap, sonu bir gerilla mücadelesine varan ve Küba Devrimi'ne giden bir serüvencinin ağzından anlatılmış bir yol hikâyesidir aynı zamanda."


Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi - Nasuh Mahruki 


Yapı Kredi Yayınları / Edebiyat Dizisi Motosiklet Üzerine Kitaplar
Kitabın Arka Kapağında Yazanlar:


17 Mayıs 1995'te dünyanın en yüksek tepesi olan Everest Dağı'nın (Chomolungma) zirvesine (8848 m) tırmanarak, 'Everest zirvesine çıkan ilk Türk ve İlk Müslüman' unvanını alan dünyaca ünlü dağcı Nasuh Mahruki sayısız başarılı tırmanışa imza attı. Gezi ve tırmanışlarıyla ilgili gözlem ve anılarını da Bir Dağcının Güncesi, Everest'te İlk Türk - Chomolungma, Bir Halalin Peşinde - Yedi Zirveler' adlı kitaplarda topladı. Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi, Mahruki'nin uzun yıllar hayalini kurduğu overland (karadan) Doğu yolculuğunun öyküsü.
 

Nasuh Mahruki, Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi'nde motosikletle İstanbul'dan yola çıkıp Katmandu'ya gidişini; Tibet'te bir ay süren ekspedisyonla, 28 Eylül (1997) günü, dünyanın altıncı yüksek dağı olan Cho Oyu'nun (8201 m.) zirvesine gerçekleştirdiği Türkiye'nin en yüksek solo tırmanışını; ve Nepal, Sıkkım, Hindistan, Pakistan ve İran'ı geride bırakarak tekrar İstanbul'a dönüşünü anlatıyor.


Küba'yı Keşfederken

Motosikletle Egzotik Bir Küba Gezisi - Christopher P. Baker

Saga Yayınları / Yayınevi Genel DizisiMotosiklet Üzerine Kitaplar
Tanıtım Bülteninden:

"İster başkent Havana'nın zarif bulvarlarında olsun ister Küba'nın okyanus dalgalarıyla yıkanan köy yollarında, yazar Chtistopher Baker'ın 1000cc'lik motoru sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda özgür bir ruhtu. Ateş kırmızısı motoruyla Küba yollarında üç ay dolaşan Baker, yaşadığı bu romantik macerayı mükemmel bir kitaba dönüştürmüş. Öyküsü, kozmopolit Havanalılardan çiftçi ve balıkçılara uzanan geniş bir toplumsal kesit sunarak, yüzyıllardır gezginleri cezbeden neşeli bir atmosferi yakalıyor. Yoksulluğun, siyasi belirsizliklerin, acı dolu bir geçiş sürecinin izlerini taşıyan bu güzel adanın zengin mirasını keşfediyor. Ve ateşki cennette gezgin bir şövalye gibi, Baker'ın gittiği her yerde nasıl güzel kadınlar bulduğunu anlatıyor. Duyarlı, espirili ve şaşırtıcı derecede samimi tesadüfle harmanlanan "Küba'yı Keşfederken" sizi uzun süre unutamayacağınız bir yolculuğa götürüyor. Uzaklardaki bu ezgotik ülkeye ve onun sıcakkanlı insanlarına mükemmel bir bakış sunuyor. National Geopraphic uzmanları tarafından seçilmiş tüm zamanların en heyecan verici keşif öyküleri"


Motosiklet Yol Sanatı - OMM Association
Motosiklet Üzerine Kitaplar
Tam Hakimiyet / Yüksek Performanslı Sürüş Teknikleri - OMM Association


Motosiklet Üzerine Kitaplar


Motosiklet Hayattır - Murat Z. Özbilgi

Motoron Dergisi Yayınları
Motosiklet Üzerine Kitaplar
Motosiklet Üstünde Hayat Kurtaran 100 Strateji - Cem Batırbaygil

Motoron Dergisi Yayınları
Motosiklet Üzerine Kitaplar

"Bu kitabın tek amacı var motosiklet üstünde güvenli sürüşler yapmanı sağlamak. Bu kitapta Motosiklet üzerinde nasıl duracağını, dizini yere nasıl değdireceğini, ona nasıl hükmedeceğini değil, tehlike karşısında nasıl hareket edeceğini ve tehlikeyi sezmenin nasıl olanaklı olduğunu öğreneceksin."


İki Teker Öyküleri - Turgay Avcı

Motoron Dergisi Yayınları
Motosiklet Üzerine Kitaplar
Sitemizdeki Tanıtım Bülteninden:


Dergimizden de tanıdık gelecek bu isim size. Turgay Avcı. 1970 doğumlu. Motosiklet tutkusunu uzun seyahatler yaparak daha da perçinleyen uslanmaz bir gezgin. İki Teker Öyküleri adını verdiği bu yeni kitabıyla siz motosiklet tutkunlarının kütüphanelerinde yerini almaya hazır. 320 sayfalık bu kitapta gezdiği gördüğü yerlerin resimli, haritalı ve ayrıntılı anlatımlarını en keyifli şekilde okuyucusuyla paylaşıyor. 

Kırmızı Motosiklet - Filiz Tosyalı

Bu Yayınevi / Ödüllü Romanlar Dizisi 


Motosiklet Üzerine Kitaplar


Kitaptan Bir Kesit: 


Pendik'in üst taraflarından ilk kez geçiyorlardı. 2 km boyunca askeri araçtan başka bir şey çıkmadı önlerine. Yaklaştıkça daha uzaklara kaçan bir binayı arıyarlardı. Yol iyice daralıyordu. Hep genişlemesi beklenirken biraz daha daralıyor, bozuluyordu.
Emir'in bir eli arabanın arkasındaki küçücük motosikletteydi. Büyük bir insan için küçücük, ama on yaşında, henüz ilkokulu bitirmiş bir çocuk için kocaman bir siyah aynalarıyla kırmızı, güzel bir motosiklet. Sağında ve solunda, görüşünü sağlayacak siyah aynalarıyla kırmızı, güzel bir motosiklet. Çocuk ruhunu bir salıncakla yükselterek bulutlara kadar çıkarıp, inişe geçiyor gibi coşturuyordu. "Bu benim motorum... Artık benim de bir motorum var." diye düşündü Emir. "Ah! Bir de okula başlasam...."


Kırmızı Motosiklet 2 - Filiz Tosyalı

Bu Yayınevi


Motosiklet Üzerine KitaplarMotosiklet Niçin Çalışmıyor?  - David West

Optimist Yayın Dağıtım / Niçin Çalışmıyor Dizisi


Motosiklet Üzerine Kitaplar


  

Tanıtım Bülteninden:

Kontağı açıp marşa bastığınızda motosikletin çalışması gerekir. Ama hayattaki birçok şey gibi bu da olmaz! Tarık ile Şeyda büyükbabalarının motosikletini yeniden çalıştırmak için uğraşırken onların çabalarına siz de katılın ve bu arada makine bilimini ve motosikletin nasıl çalıştığını keşfedin. 


Altın motosiklet Çetesi - Jack Canfield / Willam Gladstone

Butik Yayınları / Kişisel Gelişim Dizisi


Motosiklet Üzerine Kitaplar


Tanıtım Bülteninden:

Kendinize neden Duünya gezegeninde olduğunuzu sordunuz mu? Ve yaşamınızın nihai amacının ne olabileceğini? Jack Canfield kendine bu soruyu sordu ve kısmen 'Altın Motosiklet Çetesinin' bir üyesi olduğunu anlatan bir vizyonla, şaşırtıcı bir yanıta ulaştı. Bu, niyeti eğlenmek, ama aynı zamanda insanlığın refahı için önemli katkılarda bulunmak olan bir çeteydi. Bu kitaptaki gizem ve serüven, hepimizin gerçek gidişatını seçme yolunda bir kuantum sıçrayışı yapabilmesi için harika bir fırsata sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu yolda, gerçekten kim olduğumuzun farkına varmanın yaşatacağı mutluluğu da tecrübe edeceğiz. Belki de, bu yolculukta Jack'e eşlik ederken... siz de Altın Motosiklet Çetesi'nin bir üyesi olduğunuzu fark edeceksiniz! O yüzden hayatınızın serüvenine hazır olun! 


Motosiklet Üzerinde Aşk - Ali Rıza Arıcan

Gürer Yayınları / Öykü


Motosiklet Üzerine Kitaplar

Tanıtım Bülteninden: 

Vietnam'da yaşayan insanları konu eden öykülerinde, Budacı rahiplerin sömürülerini, çarpıtılmış din ve Tanrı kavramını, toplumun ikiyüzlü ahlak anlayışını, kör inançlarla kafası karıştırılmış, toplumun dayattığı kalıplara hapsedilmiş insanları ölçülü bir mizahla eleştiriyor. Arıcan akıcı diliyle, Uzakdoğu insanına ilişkin gözlemlerini ince ayrıntılarıyla aktarıyor okura. Her öyküde içinde yaşadığımız toplumla da benzerlikler bulacaksınız. Ali Rıza Arıcan'ın öyküleri sadece Vietnam'ın değil, tüm az gelişmiş ülkelerin aynası sanki. 


Sana Sarılırsam Korkma - Fulvio ERVAS

Pegasus YayınlarıMotosiklet Üzerine Kitaplar


Kitaptan Bir Kesit:


Otizmin esiri Andrea ile oğlu uğruna savaşan, yılmayan ve hayal kurmayı bırakmayan bir şövalye olan babası Franco’nun gerçek hikâyesi…
Andrea otistik bir genç. Ne zaman başlayacağı bilinemeyen bir fırtına gibi. Parmak uçlarında yürüyor. Nesneleri büyük bir titizlikle sıralıyor. Birini tanımak istediğinde sarılıp karnına dokunuyor. İnsanlardan uzak, paralel bir evrende yaşayan Andrea hastalığının esiri ve babası Franco da oğlu uğruna savaşan bir şövalye, yılmayan ve hayal kurmayı bırakmayan bir şövalye…
Yıllarca modern, deneysel ve alternatif tıp yöntemlerinin hepsini denediler. Şimdi farklı bir yolculuğa çıkıyorlar. Ne pusulaları var ne de yol haritaları belli. Amerika’yı motosikletle bir uçtan öbür uca kat edip Guatemala ormanlarının derinliklerine dalıyorlar.