MV Agusta’dan Son Haberler!

MV Agusta’dan Son Haberler!

2015 senesinde yüzde 30 gibi bir büyüme gösteren İtalyan firma, finansal açıdan sıkıntıda... Oldukça ilgi gören birbirinden göz alıcı ve dikkat çekici motosiklet modellerinin tasarımına sahip olan firmanın kapısından ne yazık ki mali sorunlar eksik olmadı.

30 Mart 2016 Yazı:Özlem Köseoğlu, Fotoğraf:Özlem Köseoğlu

Geçmiş senelerde birçok kez el değiştiren firma, yaklaşık 20 sene öncesinde Claudio Castiglioni tarafından tekrar canlanmıştı. Fakat MV Agusta, yeni modeller için yaptığı yatırımlarla ve rekabetçi fiyat politikasıyla satışlardaki artışlarına rağmen finansal anlamda biraz sıkıntıda.


MV Agusta’dan Son Haberler!

2015 EICMA MV Agusta Standı - MV Agusta Logo


Şu sıralar firma, “Concordato di Continuita” denilen “Konkordato” şekliyle ifade edilen bir anlaşma ile kredi borcu olan kuruluşlara teklif götürmüş durumda. Konkordato; mali durumu bozulmuş olan dürüst borçluları korumak için kabul edilmiş bir hukuki çözümdür. Bu, firmanın biraz nefes alması ve firmanın iflasa uğramasını durduran bir etki anlamına geliyor. İflas etmiş olmasındansa operasyonel anlamda iş içerisinde kalmasının, borcu olan kuruluşların faydasına olduğunu, bahsi geçen bu anlaşmayı elde etmek için MV Agusta yargıya kanıtlamak zorunda. Yani bir iflas süreci yönetircesine, İtalyan üreticinin devam eden işlemlerini sürdürebilmesi amacıyla ilgili muhataplarla bir plan formüle edeceği anlamına geliyor. Böylece MV Agusta, borçları için ilgili kuruluşlarla yeni hüküm ve koşullar doğrultusunda anlaşmaya giderek finansal anlamda bir nevi borç yapılandırmasına gidecek.


MV Agusta’dan Son Haberler!

2015 EICMA MV Agusta Standı

 

Bu esnada MV Agusta’nın borçları dondurularak İtalyan üreticiye bir es verdirtip üretimine kaldığı yerden devam etmesi sağlanabilir. Muhtemelen üretim hacminin belirli bir oranda azaltılması sağlanacaktır ki bu da aynı zamanda çalışan sayısının bir süreliğine de olsa azaltılması anlamına gelecektir.

 

Bu yapılanlardaki ana fikir, borcu olan 40 milyon €’yu ödedikten sonra MV Agusta’nın ayakları yere sağlam bir şekilde basması ve istikrarlı bir duruş sergilemesi.

 

Asıl kulağa kötü gelen kısım, bu haberlerin MV Agusta’nın şaşırtıcı büyümesinden sonra ortaya çıkması aslında. 2015’teki cirosunda %30’luk bir büyümeden söz ediyoruz. Aynı zamanda 100 milyon € gibi satışlarda da %30’luk bir artış söz konusu iken.

 

MV Agusta’dan Son Haberler!

2015 EICMA MV Agusta Standı


Bu arada şirketin %25 payına sahip olan Mercedes AMG’nin bu konuda ağzı oldukça sıkı olsa da yakın zamanda bir açıklama yapması bekleniyor.

 

Motosiklet sektöründe en güçlü markalardan biri olması, modern, alımlı ve güçlü bir ürün yelpazesine sahip olması, geçmişte de birçok defa el değiştirmiş olmasına rağmen pek çok zor dönemleri atlatmış olması, MV Agusta’nın tekrar toparlanacağının sağlam birer işareti aslında. Resmi makamların da Agusta’nın yitip gitmesine izin vermeyip bu konuda firmaya destek olacağı anlattığımız gibi oldukça açık bir şekilde görünüyor. MV Agusta’nın paydaşları ile Eylül 2016’da kapsamlı bir toplantı yapması bekleniyor. Bakalım firmadan gelecek haberler umarız iyi yönde olur.

İLGİLİ HABERLER
Performans ve Tasarımın Birleşimi 2017 MV Agusta Dragster 800 RC!Özelliklerine göz atacağımız 2017 MV Agusta Dragster 800 RC, Drugster RR üzerine tasarlanmış, markanın “Repart....
2017 MV Agusta F4 RC!İtalyan markanın en üst sınıf üyelerinden birisi, Yeni Racing Kit’i ve 2016 WSBK üniforması ile 2017 MV Agusta....
Yarış Ruhunun Özü 2017 MV Agusta F3 675 RC ve F3 800 RC!Reparto Corse Takımı’ndan WSS 2016 replicası, en güzelinden bir Supersport model 2017 MV Agusta F3 RC ve F3 80....
MV Agusta’dan F4Z Hakkında Resmi Açıklama ve Fotoğraflar!Heyecan Devam Ediyor! Chantilly Arts & Elegance 2016’da MV Agusta F4Z, Koleksiyon Ürünü Bir Motosiklet Olmak İ....
MV Agusta ve Zagato’dan Doğan F4Z!İki şık İtalyan ortaklığının tohumu ilk defa bu kadar net gözler önüne çıkıp kendini gösterdi. .
MV Agusta ve Zagato’dan Sürpriz Video! Ağustos 2016’nın başında egzotik İtalyan MV Agusta ve efsanevi otomobil tasarım ustası Zagato’nun bir ortaklık....