Branda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Branda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Motosikletlerimizi, güneşten, tozdan, yağmurdan, sokak hayvanlarından koruyan koruyucu örtü brandaları alırken dikkat edilmesi gerekenler.

19 Eylül 2013 Yazı:Ahmet Köseoğlu

Motosikletlerimizi, güneşten, tozdan, yağmurdan, sokak hayvanlarından koruyan koruyucu örtü brandaları alırken dikkat edilmesi gerekenler:

 

• Güneş altında deforme olup kolayca yırtılmayacak, aracı çizmeyecek özellikte kumaş kalitesi. (Ucuz bedelli birçok branda güneş altında bir sezonu dahi çıkaramamaktadır)

 

• Motosiklete uygun boyutlarda branda seçilmesi (büyük brandaları rüzgâr bir şekilde açmayı başaracaktır)

 

• İlgili motosiklet örtüldüğünde içine toz almayacak brandalar seçilmeli. (Branda içine toz aldığında, branda ve motosikletin temasta olduğu noktalarda rüzgardan hareket eden branda nedeniyle çizilmeler oluşabilir. Kirle şekilde örtülen motosikletlerde de benzer çizikler meydana gelebilir)

 

• Sokak hayvanlarının içine girmesini ve brandanın uçuşmasını engelleyecek şekilde aracın altında orta noktadan brandanın kenetlenebilir özellikte olması.

 

• Brandanın ön ve arka tekerleğe denk gelen bölümlerinde kilitlerin geçişi için deliklerin bulunması. (Hem brandanın hem de motosikletin çalınmasına önlem olarak).

 

• Brandanın su geçirmeyerek motosiklette ıslanma nedenli oksitlenmelere yol açmayacak kalitede olması.

 

Sokak hayvanlarının branda içerisine girerek tahribata yol açmalarını engellemek için bazı motosiklet severler bengay gibi keskin kokulu kremleri bazıları ise karabiber tozu gibi baharatları kullanır.Oysa motosiklet mağazalarında hayvanları kaçırmak için üretilmiş bazı ürünler ayrıca satılmaktadır.


Türkiye'de satılan brandaları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.motosikletim.com.tr/Brandalar-Ortu-ve-Kiliflar,LA_304-2.html#labels=9809-2

İLGİLİ HABERLER
Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu! Motosikletimizin yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltmanın birkaç ipucuna gelin beraberce bir göz atalım. .
Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şeyİstanbul Maslak’ta faaliyet gösteren Motobakkal ve kurucusu Melih Hanöz ile bir görüşme yaptık. Her türlü moto....
Motosiklet ile Fas GezisiFas sahip olduğu doğal güzellikleri, farklı kültürü, tarihi şehirleri ile ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediy....
Brembo RCS14 Fren Gücü!Brembo RCS14 ile donatılmış Yamaha X-max’e Volkan Işık pistinde bindik. .
Motosikletle Dünyanın Ortasına Doğru YolculukDünyanın ortası neresidir? Nasreddin Hoca’ya sormuşlar zamanında. Onun mizah dolu cevaplarına hayranım ve Kony....
Motosiklet Sele Tararımcısı Yağmur DöşemeSürücünün poposunu ağrıtan motosiklet selesi dayanılamayacak işkencelerin başında gelir. Zaman içinde bozulan,....