Oktan Nedir?

Oktan Nedir?

Benzin istasyonlarında karşımıza çıkan oktan kelimesi neyi ifade eder?

03 Eylül 2013 Yazı:Ahmet Koseoglu

Öğreniyorum: Oktan

 

• Oktan; benzinin patlamaya karşı olan direncine verilen isimdir. Yüksek oktanlı benzin elde etmek için petrol daha fazla rafine edilir, hidrokarbon dizilişi değiştirilir. Bu ekstra işlem nedeniyle yüksek oktanlı benzinin maliyeti artar

 

• Yüksek oktanlı benzin, düşük oktanlı benzinden daha yavaş yanar. Bu yavaş yanma da yüksek devirlerde iken motorunuzda vuruntu oluşmasını engeller. Dolayısıyla yüksek oktanlı benzin, vuruntuya daha dirençlidir.

 

• Eğer motorunuz düzgün çalışıyorsa ve vuruntu gibi sorunları yoksa daha yüksek oktanlı bir benzin türüne geçmenize gerek yoktur. Söz konusu sorunları varsa da öncelikle bunun nedeninin yakıt olup olmadığı kesinleştirilmelidir.

 

• Yüksek oktanlı benzin, motor gücünü arttırmaz, motorun daha kolay çalışması ya da daha çok yol anlamına gelmez (bunlar değişiyorsa motor avansına bakılmalıdır), kullanım kılavuzunda belirtilmediği müddetçe daha yüksek oktanlı yakıt kullanmaya gerek yoktur.

İLGİLİ HABERLER
Kaç Oktan Benzin Kullanmalıyız?Pahalı benzini mi, yoksa daha da pahalı olanı (yüksek oktanlı benzini) mı kullanmalıyız? .