Pahalı Benzine Motosikletli Çözüm

Pahalı Benzine Motosikletli Çözüm

MOTED Başkanı Başarı Erbaş: Akaryakıt giderlerini düşürmenin yolu motosiklet kullanımından geçiyor...

31 Temmuz 2013

Avrupada en pahalı benzinin satıldığı ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Akaryakıt giderlerini düşürmenin yolu motosiklet kullanımından geçiyor. Bireysel ulaşımda motosiklet, bir otomobilin üçte biri kadar yakıt tüketir. Yine üçte biri kadar yer kaplar. Yani motosiklet hem ekonomiye katkı sağlar hem de trafik yükünü azaltır” dedi.

 

Avrupada benzinin en pahalı satıldığı ülke olan Türkiye’de bireysel ulaşımda motosiklet halâ istenilen seviyeye gelmedi. Akaryakıt giderlerini düşürmenin yolunun motosiklet kullanımını artırmaktan geçtiğini söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, “Çünkü Bireysel ulaşımda motosiklet, bir otomobilin üçte biri kadar yakıt tüketir. Yine üçte biri kadar yer kaplar. Yani motosiklet hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de trafik yükünü azaltıyor” dedi. 
 
Gelirin yüzde 20’si benzine
 
Sürücüler açısından motosiklet kullanmanın son derece avantajlı olduğunu belirten Başarı Erbaş  sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’de  yüzde 65’i vergi olan benzin fiyatı, yapılan son zamla yine Avrupa sıralamasının en başına oturdu. Türkiye benzin fiyatı ile Avrupa’da en üst sırada olmasına karşın kişi başına düşen ortlama milli gelir sıralamasında ise sonlarda bulunuyor.  Otomobil kullanıcısı gelirinin yüzde yirmisini yakıta veriyor ama çözüm olarak motosiklet kullanmak aklına gelmiyor. Oysa aynı sürücü motosikleti ulaşım aracı olarak tercih etse, yakıta ayıracağı miktar en az yarı yarıya azalıyor.”
 
Pahalı Benzine Motosikletli Çözüm
 
“Motosiklet kullanımı artmalı”
 
Şehir trafiğinde ulaşım için kullanılabilecek bir skuter’ın 100 km’de yaklaşık 2-3 litre benzin tükettiğini ifade eden Erbaş, “Yakıtın yanısıra sağlayacağı vergi, otopark, zaman gibi diğer ekonomik avantajlarıyla birlikte motosiklet kullanımının artmasını umuyoruz” diye konuştu. 
Motosiklet kullanımının artmasıyla birlikte daha az otomobilin yola çıkacağını ve trafik sorununun çözüleceğini belirten Erbaş, motosiklet kullanımının tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de hak ettiği yeri alması gerektiğini anlattı.
 
Pahalı Benzine Motosikletli Çözüm
 
İLGİLİ HABERLER
Honda, CES’te, Motosiklet Robot Teknolojisini Tanıtacak!Honda, 2017 Tüketici Elektronik Fuarı’nda (Consumer Electronics Show-CES) , “Ortak Ulaşım Eko-sistemi” ni Serg....
Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu! Motosikletimizin yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltmanın birkaç ipucuna gelin beraberce bir göz atalım. .
Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şeyİstanbul Maslak’ta faaliyet gösteren Motobakkal ve kurucusu Melih Hanöz ile bir görüşme yaptık. Her türlü moto....
Motosiklet ile Fas GezisiFas sahip olduğu doğal güzellikleri, farklı kültürü, tarihi şehirleri ile ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediy....
Brembo RCS14 Fren Gücü!Brembo RCS14 ile donatılmış Yamaha X-max’e Volkan Işık pistinde bindik. .
Motosikletle Dünyanın Ortasına Doğru YolculukDünyanın ortası neresidir? Nasreddin Hoca’ya sormuşlar zamanında. Onun mizah dolu cevaplarına hayranım ve Kony....