Peru, 2016 Dakar Rotasından Çıkarıldı

Peru, 2016 Dakar Rotasından Çıkarıldı

Şili'nin Dakar rotasından çıkarılmasının ardından yerine geçen Peru da muhtemel El Nino fırtınası sebebiyle rotadan çıkarıldı. Detaylar için okumaya devam edin...

26 Ağustos 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN , Özlem KÖSEOĞLU

Peru, 2016 Dakar rallisine, El Nino endişesi yüzünden ev sahipliği yapamayacak. Hava tahmin raporları, Peru'da bu sene kuvvetli bir El Nino fırtınası beklendiği yönündeydi.Dünyanın en çetin yarışı olarak adlandırılan Dakar rallisinin 3 Ocak'ta Peru'nun başkentinde yapılması bekleniyordu fakat meteorologlar, El Nino'nun bu sene kendini kuvvetli bir şekilde göstereceği şeklinde bilgilendirmelerde bulundular.


Peru, 2016 Dakar Rotasından Çıkarıldı


Hava tahmin raporları böyle olunca Peru hükümeti de 14 ayrı bölgede olağanüstü hal ilan etti. Bu durumda Inca Defaso yarışı da iptal olarak ülkenin Dakar rallisine katılımı da reddedildi.


Peru, 2016 Dakar Rotasından Çıkarıldı


Bu iptaller, ülkenin tamamının acil durum ve lojistik servislerinin El Nino periyodu boyunca vatandaşlara yardım edebilmesini garanti etmek için yapılıyor. El Nino fırtınası geçmişte devasa boyutlarda yağmur getirerek ülkenin balıkçılık endüstrisinde büyük hasarlara yol açmıştı.


Peru, 2016 Dakar Rotasından Çıkarıldı


Peru, Şili'nin rotadan çıkarılması ile Dakar rotasına eklenmişti fakat ne kadar ironiktir ki Peru da rotadan çıkarılmak zorunda kalındı. Şili, ülkenin kuzeyinde yani Dakar yarışının yapılacağı bölgenin yakınında meydana gelen büyük ölçekli toprak kaymaları sebebiyle rotadan çıkarılmıştı çünkü hükümetin böyle bir hadise sonrasında bir off-road yarışından daha büyük öncelikleri vardı.


Sonuç olarak, rallinin Arjantin ve Bolivya'da yapılması yönünde çalışmalar yapılıyor. Çalışmaların sonucu Eylül ayının ikinci yarısında duyurulacak.

İLGİLİ HABERLER
2017 Honda CRF250 Rally - EICMA 2016 Honda, 2015'de Africa Twin ile başladığı Gerçek Macera deneyimini, 2016'da CRF 250 Rally ile devam ettiriyor. .
Dakar 2017 Rotası Belli OlduDünya’nın en büyük ralli organizasyonu Dakar’ın 2017 yılında izleyeceği rota açıklandı....
Şili, Hükümet Kararıyla 2017 Dakar Rotasından ÇıkarıldıŞili hükümeti, mecliste yapılan oylama sonucunda Şili'nin 2017 Dakar rotasından çıkarılması kararını verdi..
2016 Dakar Rallisi Şampiyonu Toby Price Oldu!2016 Dakar Rallisi'nin şampiyonu Red Bull KTM pilotu Toby Price oldu. Genel sıralamada ikinci sırada Stefan Sv....
2016 Dakar Rallisi 12.Etap Sonuçları2016 Dakar Rallisi'nin sona ermesine bir etap kala, 12.etabı lider konumda tamamlayan isim Yamaha pilotu Helde....
2016 Dakar Rallisi 11.Etap Sonuçları2016 Dakar Rallisi'nin 11.etabını lider konumda tamamlayan isim Red Bull KMT pilotu Antoine Meo oldu. Takım ar....