Piyano Tasarımcılarının Elinden Bir Yamaha Motosiklet!

Piyano Tasarımcılarının Elinden Bir Yamaha Motosiklet!

2015 yılında milyonlarca motosiklet satan Yamaha, motosiklet satmaya doymuş olmalı ki, Yamaha Corporation'ın piyano tasarımcılarından bir motosiklet tasarlamalarını istemiş ve ortaya ilginç bir çalışma çıkmış. İşte detaylar...

17 Şubat 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

1 Nisan'a daha çok var ama bu haberimiz gerçekten 1 Nisan şakası gibi gelebilir. 16 Şubat 2015'te Yamaha, öyle bir duyuru yaptı ki herkes şaşırdı fakat Yamaha bu işte ciddi. Hemen konuya gelelim.

Piyano Tasarımcılarının Elinden Bir Yamaha Motosiklet!

 

Şirket, Biennale Internationale Design Saint-Etienne'in 9.'su (14 Mart 2015-14 Nisan 2015) için bir motosiklet tasarımının detaylarını yayınladı. Yamaha Corporation'ın tasarımcılarının da bulunacağı bu uluslararası tasarım fuarında, trampetler, piyanolar vb. müzik aletleri tasarlayan Yamaha çalışanlarının dizayn ettiği bir motosiklet de bulunacak. Ne kadar ilginç olduğunu anlatmamıza dahi gerek yok ama biraz detaylara girelim.

Piyano Tasarımcılarının Elinden Bir Yamaha Motosiklet!

Müzikal enstruman üstâdları,  ‘√’ (Root) adını verdikleri bir motosiklet çıkardılar. Bakmayın öyle durduğuna, bu bir MT-07; ama benliğini kaybetmiş gibi çünkü görüldüğü üzere bütün grenajı sökülmüş, incecik bir yakıt tankı yerleştirilmiş ve motosikletin üst kısmına demirden fakat deri kaplamalı bir platform yerleştirilmiş. Alt kısım için aynı şeyi söyleyemesek de, bu platformun üzerine yatarsanız gayet aerodinamik olabilir. Firmanın bu platform hakkındaki görüşü ise şöyle: "Sürücünün görüş alanındaki enstruman panelinden çıkardığımız sayaçlar sayesinde, motosiklet geçiş yapan bir sahnenin parçası haline geliyor."

Enstruman tasarımcılarının iki tekerlekli makinelere el atmasına gülmeden önce, müzisyenlerin motosiklet stilistlerinin eforlarını farklı bir yöne haşin bir şekilde çektiklerini unutmamak gerekir.

"Fırtına Tanrısı" anlamına gelen ve insanların kendilerini ifade etmek için kullandıkları mevcut yöntemlerin ötesine gitmesini sağlayan Raijin'i ortaya çıkardılar ve evet, Raijin bir davul türü.

Ve Fujin'i de görüyoruz (Rüzgar Tanrısı). Fujin, orta kısımdaki sele ile iki kişilik bir marimbayı yansıtılıyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Yamaha Motor, mükemmel motosikletler üretiyor. Yamaha Corporation, mükemmel enstrumanlar üretiyor. Ve, ikisinin de birbirinden olabildiğince uzak durması gerek.

İLGİLİ HABERLER
Yamaha Tracer 700 İle 1.000 Kilometre Yamaha’nın yeni modeli Tracer 700 yılın motoru olabilecek kadar iyi mi? Yamaha Türkiye’den aldığımız test mot....
Yeni 2017 Yamaha X-MAX 300 DuyurulduYamaha, Avrupa scooter marketi üzerindeki etkisini yeni duyurduğu 2017 X-MAX 300 ile sürdürme niyetinde..
2017 Yamaha R6 AIMExpo fuarında tanıtıldı2017 Yamaha R6 sürpriz bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri AIMExpo Orlando şehrinde tanıtıldı. Yeni R6 bir....
2017 Yamaha SCR950 - Intermot 2016 “Yeni yollar bulmak için doğdu” sloganıyla tanıtılan stil sahibi ve klasik bir görünüşe sahip olan 2017 Yamaha....
2017 Yamaha MT-09'un Tüm Detayları - Intermot 2016Intermot Fuarı'nda tanıtılan 2017 Yamaha MT-09'un detayları ortaya çıktı. .
Intermot 2016 Fuarında Sergilenen Tüm Yeni Modellerin VideolarıTüm yeni modellerin firmalar tarından yayınlanmış videolarını sizler için tek bir sayfada derledik. .