Smith ve Espargaro Yeni Vites Kutusundan Memnun

Smith ve Espargaro Yeni Vites Kutusundan Memnun

Monster Yamah Tech 3 ikilisi Bradley Smith ve Pol Espargaro, 2014 MotoGP sezonunun başlangıcında Yamaha'nın yeni vites kutusuyla tanıştı.

12 Mart 2014 Yazı:Ahmet TEZCAN

Smith ve Espargaro, ikinci Sepang testinde ve geçen haftasonu gerçekleşen Katar gece testinde yeni vites kutusunu denediler. Her iki sürücü de yeni vites kutusunun yarış boyunca YZR-M1'in sürüşünü kolaylaştırdığını söylüyor.

Yeni vites kutusunun en iyi avantajı vites yükseltiminin stabil olması. Geçen yıl Eylül ayında Misano yarışına kadar, fabiraki ikilisi Jorge Lorenzo ve Valentino Rossi'nin kullandığı vites kutusu bu yıl olduğu kadar iyi değildi.

23 Mart tarihinde Katar'da yeni sezon başladığında Smith ve Espargaro, 'ilk altı'da mücadele verirken onlara güç katacak bu vites kutusunu test etme fırsatı bulacak.

Smith ve Espargaro Yeni Vites Kutusundan Memnun

Smith: "Bu büyük bir adım ve işimizi kolaylaştırıyor. Şu zamanda farkın ne olduğunu söylemek ise zor. Bir tur boyunca hiç bir şey derdim fakat yarış mesafesi ve enerji açısından yararı olacak. Ayrıca yol tutuşunu sabitleyecek ve motosikletin dengesini sağlayacak. Ben kesinlikle onu eski lastiklerle bir tur atmaktan daha kolay bir şey olarak görüyorum." dedi.

Smith ve Espargaro Yeni Vites Kutusundan Memnun

Katar'daki son testte sol köprücük kemiğini kıran Moto2 dünya şampiyonu Espargaro, "Yeni vites kutusunun bana 0.5 saniye ya da daha fazla katacağını düşündüm fakat bu doğru değil. Daha hızlı olacağım gibi gözüküyor fakat öyle değil. İşinizi biraz kolaylaştırıyor. Köşenin ortasındayken, vites yükselttiğimizde motorun önü daha az kalkacak. Ayrıca çekiş kontrolü artık çok çalışmak zorunda değil. Yeni vites kutusu sayesinde motosikleti sürmek kolay olacak ve fiziksel olarak iyi hissedeceğiz. Anlaması zaman alacak fakat bu çok iyi."  dedi.

 

İLGİLİ HABERLER
MotoGP: Misano Yarış SonuçlarıMisano Grand Prix'si, 13 Eylül 2015 Pazar günü inanılmaz bir yarışa sahne oldu. Damalı bayrağı birinci sırada ....
Bradley Smith, Aleix Espargaro'nun Gerisinde Kaldı.İngiliz sürücü Bradley Smith, Katar'da yapılan Losail International Circuit testinin açılış gecesinde Aleix Es....
Aleix Espargaro Katar'daki Sürüşünden MutluForward Yamaha açık sınıf sürücülerinden biri, Katar'da ev sahibi fabrika sınıfı bir sürücüyü geride bıraktığı....