Street Triple 800 Yolda!

Street Triple 800 Yolda!

Triumph, 125bhp’a kadar daha güçlü motor kapasitesi özelliklerini taşıyan yepyeni bir teknolojiye sahip yeni bir Street Triple serisi hazırlığında.

24 Temmuz 2015 Yazı:Özlem Köseoğlu

Mevcut model sahipleri ile internet üzerinden yapılan, serinin detaylarını ve 4 değişik versiyonunu ana hatlarıyla açıkça belirleyen Triumph piyasa araştırma anketinin detaylarından sonra bilgiler su yüzüne çıkmaya başladı. Kendi kararlarını uygulamaya öncelik vereceklerinden dolayı bu tip bir piyasa araştırması, motosiklet firmaları için alışıla geldik bir durum değil fakat aynı zamanda müşterilerin yeni modellerden beklentilerini ve hangi motosikleti almak istediklerini görmek açısından da çözüm getirecek bir çalışma.


Birçok modelde önemli derecede iyileştirmeye gidileceği söylentileri çıkmışken, bu büyük değişim dalgası, kuşkusuz Triumph’a taze nefes getirecek gibi görünüyor.


Neler Yeni?

Yeniden düzenlenmiş 800cc motor

4 versiyona kadar genişletilmiş bir seri

Yeni yarı grenajlı versiyon

TFT gösterge paneli ve çoklu sürüş modu

Güncellenmiş tasarım


2013 Street Triple serisinde, motorun ve şasenin modernleştirilmesi ve tekrar tasarlanmış alt kısmı ile kilonun azaltılması sayesinde ortalama bir yenilik kazandırılmıştı. Fakat MV Agusta Brutale 800 ve ses getiren 847cc Yamaha MT-09 serisi gibi üç silindirli rakipleri ile Triumph her daim gözde olan Street Triple 675’in kapasitesini arttırmak için baskı hissetmeye başladı.Street Triple 800 Yolda!Yapılan anketin, 4 versiyonluk modeli doğrular nitelikte olduğu alınan duyumlar arasında. Diğer modeller gibi 750cc altında bir kapasiteyle temel bir Street Triple ile başlayacağı belirtiliyor. Bu ana modelin en son Tiger 800’de kullanılan elektronik gaz kelebeğini de kullanarak çekiş kontrolü ile şu anki modelden 5 bhp (beygir gücü) daha yüksek yani 110 bhp olacağı söyleniyor. Kayaba amortisör, Nissin frenler, şu anki motosikletteki olduğu gibi aynı.

 

Bir sonraki Street Triple R, 5 bhp’lik daha fazla bir artış ile 115 bhp olarak ayarlanabilir Showa amortisör, 3 sürüş modu ve Nissin frenler ile projelendirilmiş.

 

Buraya kadar, şu anki seriye benzeyen fakat daha ileri iki versiyondan bahsediliyor: Street Triple RT ve Street Triple RS. Street Triple RT, R’daki aynı fren ve amortisör ile sport touring türünde 125 bhp’lik daha da yüksek bir güce sahip. Lastik basınç sensörü, bagaj bağlantı noktaları, yardımcı güç soketi gibi aksesuarları bulunan RT’nin aynı zamanda yarı grenajlı seçeneği de olacak gibi görünüyor.

 

Çıtanın en üstünde ise, Öhlins amortisörler, Brembo monoblok radyal kaliperler ve 5’e kadar çıkan ekstra sürüş modu ile Street Triple RS bulunuyor.Street Triple 800 Yolda!


 

Tek başına yapılan bu anket, tabii ki Triumph’ın bu değişiklikleri yapacağının bir kanıtı değil. Ama 3 silindir gücüne sahip Yamaha MT-09 ve MT-09 Tracer gibi önemli rakibleri oldukça, Triumph’ın, Street Triple üzerine gelişime odaklanmak zorunda olduğu da apaçık görünen bir gerçek. Alınan bu haberler de Triumph’ın, yeni Street Triple için sıkı bir çalışma üzerinde olduğunun gözle görülür birer kanıtı.


Son olarak yeni nesil Street Triple serisinin, 2016 sonlarına doğru ortaya çıkması ve 2017’de satışa sunulması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER
Triumph T100’ün Custom HikayesiDaha önce de dergimizde yarattığı custom motosikletleri ile yer almış olan Serkan Ünverdi yeni yaptığı Triumph....
Custom Ruhu Ateşleyen 2017 Triumph Bonneville Bobber!Triumph, Bonneville ailesini 2017 Triumph Bonneville Bobber ile genişletiyor. .
2017 Triumph Street Cup – Intermot 20161960’ların İngiltere’sinde caddelerde dolaşmaya başladığından beri Cafe Racer’lar, motosiklet tutkunlarını büy....
2017 Triumph Bonneville T100 ve T100 Siyah – Intermot 2016900cc varyantlarını tamamlayan yeni seri içerisinde, Bonnie modelini biraz daha cafe racer tarzında tercih ede....
Guy Martin Kara Hız Rekoru Eylül'e Ertelendi! .
Triumph ve Guy Martin’den 441.3 Kilometre ile Hız Rekoru! Hızlı ve başarılı yarışçı Guy Martin, Triumph Infor Rocket Streamliner ile dur durak bilmeden rekor girişimi ö....