Suzuki'den Hibrit Motosiklet!

Suzuki'den Hibrit Motosiklet!

Suzuki, biri sıralı dört silindirli, biri de elektrikli olan iki motora sahip bir hibrit model geliştiriyor. Detaylar için devam edin...

21 Temmuz 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Suzuki, sıralı dört silindirli bir motoru ve bir de elektrikli motoru bulunan hibrit bir motosiklet geliştiriyor. Patent çizimlerine bakıldığında GSX-R1000 tarzı bir grenaj ve geleneksel 600cc'lik bir supersport modelinin küçük ve sportif ölçüleri ile birleştirilmiş bir egzoz görüyoruz. Tasarım her ne kadar geleneksel olsa da hibrit motor için "geleneksel" kelimesi henüz kullanılamıyor.

Suzuki'den Hibrit Motosiklet!

Silindir kafalarına ve crank şaftının üzerine yerleştirilmiş elektrikli motora baktığımızda Suzuki'nin spor motosiklet serisine yeni bir yön verdiğini görüyoruz. Diyagramda "43" numara ile ifade edilen elektrikli motor, tam şekilde ve benzinli motora yardımcı şekilde çalışabilme özelliğine sahip.

Suzuki'den Hibrit Motosiklet!

Motorun çizimlerde 32 numara ile ifade edilen bataryası ise selenin altında bulunuyor ve boyutlarına bakıldığında sadece şehir içinde küçük mesafelerde kullanılabileceği anlaşılıyor. Benzinli motor durduğunda hibrit otomobillerde olduğu gibi egzoz biraz daha fazla açılıyor.

Suzuki'den Hibrit Motosiklet!

Sağ elcikte bulunan anahtarla da sürücü elektrikli, benzinli ya da her ikisinin de çalıştığı modlar arasında geçiş yapabiliyor.

Yarı otomatik şanzıman, debriyajsız vites geçişi sağlayacakken sürücü hala geleneksel şekilde sol ayak kolunu kullanacak fakat vites geçişi mekanik yerine, vites yükseltme ve düşürme sırasında motorun hızını kontrol eden "ECU" ile elektronik olacak.

Suzuki'nin bu motoru ilk hibrit motosiklet geliştirimi değil, 2015 yılının başında SilentHawk'ın elektrikli askeri motosikletini duyurmuştuk. Ayrıca 2011 yılında Honda da hibrit Goldwing için bir hibrit girişiminde bulundu fakat patent sonuçsuz kaldı.

SilentHawk haberi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/silenthawk-elektrikli-askeri-motosikletlerin-gelecegi-olabilir-1533

Tamamen elektrikli motosikletler piyasada yaygınlaşıyor ve Suzuki'nin hibriti muhtemelen doğa dostu teknolojiyi destekleyen sürücüler için daha iyi bir uzlaşma olacak iken, sıralı dört silindirli spor motosikletlerin yerini alacak kadar hazır değil.

Suzuki'nin hibrit modeli henüz patent aşamasında, bu yüzden üretim aşamasın geçebilmesi için gidecek çok yolu var ki bu da kesin değil. Ayrıca Suzuki bu fikir ile başka bir şey üzerinde çalışıyor olabilir. Bunu zaman gösterecek.

İLGİLİ HABERLER
2017 Suzuki V-Strom DL250, Uluslararası Çin Motosiklet Fuarı’nda! Yepyeni 2017 model Suzuki V-Strom DL250, 14. Uluslararası Çin Motosiklet Fuarı’nda kendisini gösterdi. .
2017 Suzuki GSX-250R, Uluslararası Çin Motosiklet Fuarı’nda!Epeydir bekleniyordu, pek çok haberi yapıldı. Sonunda 2017 Suzuki GSX-250R, 14. Uluslararası Çin Motosiklet Fu....
2017 Suzuki GSX-S750 – Intermot 2016 Suzuki’nin sportif naked motosiklet serisine eklenen en yeni üyesi 2017 Suzuki GSX-S750, “Caddeleri sallamak ....
2017 Suzuki GSX-R1000 ve GSX-R1000R - Intermot 2016Tam 8 yıl süren geliştirme aşamalarının ardından ses getiren bir çıkış sergileyen 2017 Suzuki GSX-R1000R, fuar....
Intermot 2016 Fuarında Sergilenen Tüm Yeni Modellerin VideolarıTüm yeni modellerin firmalar tarından yayınlanmış videolarını sizler için tek bir sayfada derledik. .
2017 Suzuki GSX-R125 – Intermot 2016 İki teker sektöründe başlangıç segmentini oldukça hareketli zamanlar bekliyor. 125’lik dünyaya Intermot’ta mer....