Suzuki, Recursion Konsepti Tabanlı Modelin Patentini Aldı

Suzuki, Recursion Konsepti Tabanlı Modelin Patentini Aldı

2013 Tokyo Motor Show'da görülen Suzuki'nin Recursion konsepti, bu çizimlerde biraz değiştirilmiş. İşte detaylar...

27 Mart 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

2013 Tokyo Motor Show'da Suzuki'nin "Recursion"  isimli konsept modeli birçok ziyaretçinin başını döndürmüştü. Şaşırtıcı olmayacak ki, Japon motosiklet üreticisi, konseptin ardında gizli olan teknoloji için patent alımını gerçekleştirdi. Hemen sevinmeden söylemeliyiz ki şirketin bu patenti almış olması Recursion konseptinin üretime geçeceği anlamına gelmiyor ama heyecanlanmamız için bir kapı açıyor.

 

Suzuki, Recursion Konsepti Tabanlı Modelin Patentini Aldı

 

Patent dosyalarına bakıldığında bu modelin Recursion konseptinden farklı bir dizaynı olduğunu görünce Suzuki'nin bu patenti tamamen farklı bir motosiklet için kullanabilme ihtimali düşünülüyor. En azından Tokyo'da gördüğümüz konseptten farklı bir şey var ortada.

 

Suzuki, Recursion Konsepti Tabanlı Modelin Patentini Aldı

 

Çizimlerde, motorun önünde ve radyatörün hemen aşağında bir turbocharger görüyoruz. Kawasaki H2 ve H2R'da supercharger'ın silindirlerin hemen arkasına yerleştirildiğini düşündüğümüzde, Suzuki'nin planladığı şey Kawasaki'den farklı olduğunu görüyoruz. Turbocharger'ın bu şekilde yerleştirilmesiyle kafa borularından egzoza yol açılıyor ve türbini hava girişine basınç uygulaması için döndürüyor. Sonrasında ise sıkıştırılmış havayı selenin ön kısmında bulunan ara soğutucuya gönderiyor.

 

Suzuki, Recursion Konsepti Tabanlı Modelin Patentini Aldı

 

Ayrıca görünüşe göre Suzuki birkaç arasoğutucu tasarımı üzerinde de çalışıyor. Bunlardan birisi, uzunluğunun çoğunu bölen bir duvara sahip ve arasoğutucuya boşluk ekleyerek soğutma oranını yükselten içi boş dikdörtgen şeklinde bir arasoğutucu.

 

Tasarıma gelecek olursak, bu çizimlerin Suzuki'nin bu model için planlarını yansıttığını söylemek zor. Bilemediğimiz şey ise bu patent çizimlerinin Recursion konseptine ait olup olmadığı. 

İLGİLİ HABERLER
2017 Suzuki V-Strom DL250, Uluslararası Çin Motosiklet Fuarı’nda! Yepyeni 2017 model Suzuki V-Strom DL250, 14. Uluslararası Çin Motosiklet Fuarı’nda kendisini gösterdi. .
2017 Suzuki GSX-250R, Uluslararası Çin Motosiklet Fuarı’nda!Epeydir bekleniyordu, pek çok haberi yapıldı. Sonunda 2017 Suzuki GSX-250R, 14. Uluslararası Çin Motosiklet Fu....
2017 Suzuki GSX-S750 – Intermot 2016 Suzuki’nin sportif naked motosiklet serisine eklenen en yeni üyesi 2017 Suzuki GSX-S750, “Caddeleri sallamak ....
2017 Suzuki GSX-R1000 ve GSX-R1000R - Intermot 2016Tam 8 yıl süren geliştirme aşamalarının ardından ses getiren bir çıkış sergileyen 2017 Suzuki GSX-R1000R, fuar....
Intermot 2016 Fuarında Sergilenen Tüm Yeni Modellerin VideolarıTüm yeni modellerin firmalar tarından yayınlanmış videolarını sizler için tek bir sayfada derledik. .
2017 Suzuki GSX-R125 – Intermot 2016 İki teker sektöründe başlangıç segmentini oldukça hareketli zamanlar bekliyor. 125’lik dünyaya Intermot’ta mer....