Tamburini’nin Son Eseri T12 Massimo!

Tamburini’nin Son Eseri T12 Massimo!

2014 senesinde hayata gözlerini yuman Massimo Tamburini, geride oğlu Andrea Tamburini tarafından yeniden hayata döndürülüp ortaya çıkarılan bir miras sayılacak özel bir tasarım bırakmış.

16 Mayıs 2016 Yazı:Özlem Köseoğlu

Andrea Tamburini tarafından geliştirilmiş olan T12 Massimo’nun adını, Tamburini ismini temsil eden “T” harfi, uğurlu sayısı “12” ve İtalyanca’da maksimum, en üst düzey anlamına gelen ilk ismi “Massimo” oluşturuyor.


Tamburini’nin Son Eseri T12 Massimo!


Tamburini’nin motosiklet dizaynları, efsane olarak kabul edilmekteydi ve Tamburini aynı zamanda Bimota’nın da kurucularından birisiydi. (Bu arada, Bimota, Valerio Bianchi, Giuseppe Morri and Massimo Tamburini yani kurucularının soy isimlerinin ilk iki harflerinden oluşmakta.) Cagive ve Ducati, Tamburini’ye dünyanın en üst düzey motosiklet tasarımcılarından biri olma ününü bahşetmişti. Bilindiği üzere kendisi Ducati 916’nın arkasındaki tasarımcıdır ve daha sonra da MV Agusta F4’e hayat verdiği MV Agusta ailesine katılmıştır.

 

MV Agusta’dan 2008 senesinde emekli olduktan sonra, Agusta ile üç senelik rekabeti sınırlayıcı bir anlaşma söz konusu olsa da Tamburini, hayalindeki Superbike motosikleti üzerinde çalışmalarına devam etti. T12 Massimo için oğlu Andrea ile birlikte çalışmaya başladı ve 2013 senesinde rahatsızlanan Tamburini, T12 üzerindeki geliştirmeleri oğluna bıraktı. Andrea ise henüz ortaya çıkan iki T12 Massimo prototipi üretmiş.


Tamburini’nin Son Eseri T12 Massimo!

 

Şimdi motosikletin özelliklerine biraz göz atalım: T12, bir pist motosikleti ve 230 beygir gücün üzerine çıkabilen BMW Motorrad’ın SBK versiyonu olan S1000RR’ın sıralı 4 silindir motorunu kullanıyor. Dip not olarak BMW’nin yol versiyonu S1000RR’ın 199 beygir güç ürettiğini ekleyelim. Motosikletin ebatları, 500cc ve iki zamanlı GP motosikletler ile benzer. Motosiklette gösterişli grenajlardan, yakıt deposuna ve kuyruk kısmına kadar baştan başa karbon fiber kullanılmış. Ayrıca T12’de Ohlins süspansiyon ve Brembo frenler gibi en iyi yarış parçaları kullanılmış.

 

Tabii ki kitlelere hitap edecek bir model değil, ya profesyonel bir yarış takımının gizli silahı olmaya aday ya da hız meraklısı koleksiyoncuların tercih edebileceği bir model olmaya aday. Henüz yol versiyonu planlanmayan T12’nin 300,000 EUR civarında bir fiyatı olması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER
Massimo Tamburini - Mükemmel Progettista'ya MinnetBu yılın 6 Nisan günü, 70 yaşında aramızdan ayrılan Massimo Tamburini, günümüzde kullandığımız motosikletleri ....
Massimo Tamburini Aramızdan Ayrıldı.Motosiklet dünyasında hep hatırlanan ve asla unutulmayacak olan usta bir isim ne yazık ki aramızdan ayrıldı. .
Motosiklet sektörünün efsanesi aramızdan ayrıldı!Dünyanın en büyük motosiklet tasarımcısı olarak tanının Massimo Tamburini , 70 yaşında hayata veda etti ..