Tito Rabat Almeria'da Kaza Geçirdi!

Tito Rabat Almeria'da Kaza Geçirdi!

Pistin en hızlı yerinde sert düşen Tito, Barselona'da ameliyat edildi

06 Temmuz 2015 Yazı:Alişan Fidan

Moto2'de yarışan Dünya Şampoiyonu Tito Rabat sağ köprücük kemiğini bir antrenman sırasında kırdı.
Kaza Rabat'ın sürekli antrenman yaptığı İspanyol pisti Almeria'da bir dönüş için frenaj yaparken motosikletteki mekanik bir arıza yüzünden oldu.

İlk müdahalenin ardından 26 yaşındaki sürücü Barselona'ya götürüldü ve orada cumartesi günü ameliyata alındı.Doktor Xavier Mir kazayla ilgili "Tito Rabat'ın beş kırığını tedavi etmek ve bir platin yerleştirmek için ameliyat yapmak zorunda kaldık" dedi. Ayrıca doktor "Tito'nun kazadan dolayı yaşadığı doku kaybı için de sol başparmağına doku nakli yapıldı" dedi.Bu yaşananlara rağmen Marc VDS Kalex'in sürücüsü bir sonraki hafta sonu Sachsenring'de yapılacak olan Alman Grand Prix'inde yarışmaya hazır olacağını ısrarla takım yöneticilerine söylemekten çekinmemiş.


Tito Rabat Almeria'da Kaza Geçirdi!


Rabat kazayı şu sözlerle anlattı; "Almeria'da normal antrenmanımı yapıyordum ve ilk dönüşte bir şeyler ters gitti ve çok sert biçimde düştüm. Düştüğüm anda bir yerlerimi kırdığımı hemen anladım ve pistteki sağlık ekipleri de bunu hemen doğruladılar."

 "Barcelona uçağına atlamadan hemen önce Doktor Anger Charte'yi aradım. Sachsenring yarışı birkaç gün sonraydı  ve iyileşme sürecimi artırmak için kırığa en hızlı şekilde platinin takılması çok önemliydi."

"Ameliyat başarılı geçti ve Almanya'da sürmeye kesinlikle hazırım. Yarıştan sonra üç haftalık bir ara var ve ben bu arada tam anlamıyla iyileşebilirim."
"Almeria pistindeki sağlık görevlilerine kazadan hemen sonra bana çok hızlı bir şekilde yardım ettikleri için ve Doktor Xavier Mir ve takımına yaptıkları mükemmel işten dolayı teşekkür ediyorum."

Tito Rabat Almeria'da Kaza Geçirdi!


Rabat bu yıl boyunca sadece bir yarış kazandı ve 2015 şampiyonluğu için ikinci sırada fakat Johann Zarco'nun tam 45 puan gerisinde.

Takım patronu Michael Bartholemy "Sürücüler sürekli antrenman yaparlar ve bu sırada bir risk faktörü özellikle de pistte hızlı bir şekilde antrenman yapılıyorsa her zaman var. Tito Almeria'da çok fazla tur attı ve bugüne kadar hiç kaza yapmadı fakat bu sefer pistin en hızlı kısımlarından birinde bir mekanik sorunla karşılaştı. Sonuçları çok daha kötü olabilirdi ama kazayı sadece kırık bir köprücük kemiğiyle atlattı."

"Köprücük kemiğine gereken platin takıldı ve kendisi haftaya Almanya'da yarışabilecek. Tahmin ediyorum kazadan dolayı biraz rahatsız olabilir. Özellikle de haftaya Sachsenring'de olacak yarışın başlangıcındaki kalkışta zorlanabilir fakat bunların Tito'yu daha da hırslandıracağını düşünüyorum. Sachsenring'deki yarıştan sonra Indianapolis yarışına kadar Tito'nun dinlenmesine yetecek üç haftalık uzun bir aramız var" dedi.

İLGİLİ HABERLER
Tito Rabat, MotoGP’de!2016 sezonu için İspanyol asıllı Tito Rabat, MotoGP’ye terfi ediyor. Marc VDS/Estrella Galicia takımı, 2016 Mo....
2014 MotoGP Sezonu Valensiya Grand Prix'si ile Sona ErdiMotoGP'nin 2014 sezonuna bir kez daha İspanyol sürücüler damgasını vurdu. Sezonun son yarışı olan Valensiya Gr....
Tito Rabat’ın Avustralya’daki Büyük KazasıMarc VDS Racing Moto2’nin İspanyol sürücüsü Tito Rabat, Avustralya’nın Phillip Adası’nda gerçekleşen lastik te....