Tito Rabat’ın Avustralya’daki Büyük Kazası

Tito Rabat’ın Avustralya’daki Büyük Kazası

Marc VDS Racing Moto2’nin İspanyol sürücüsü Tito Rabat, Avustralya’nın Phillip Adası’nda gerçekleşen lastik testinin son gününde geçirdiği kazayı yara almadan atlattı.

06 Mart 2014 Yazı:Ahmet Tezcan

Bu denli büyük bir kazada yara almadığı için çok şanslı olduğunu belirtti. İspanyol, Avustralya kıyısının ikinci viraj çıkışında dirseğini kırabileceğinden çok emindi.

Rabat’ın geçirdiği kaza büyük bir ”high-side” idi. “High-side” düşüşünde motor, sürücüyü üstünden yukarı ve ileri fırlatır. Tam o an pek de ölümcül değildir fakat ardından motor da genellikle sürücünün üstüne düşer, işte bu ölümle sonuçlanır.

Tito Rabat’ın Avustralya’daki Büyük Kazası

 

Rabat’ın motosikletinde (KAlex) küçük hasarlar meydana geldi fakat Rabat kaza esnasında motosikletten uzaklaştı ve sadece sırtındaki sıyrıklarla kazayı atlattı.

Rabat, geçen yılki Moto2 Dünya Şampiyonasında 3 yarış kazanmıştı. Planlanan ikinci yarış simülâsyonunun 41.turunda ise yaralanmadığı için şanslı olduğunu belirtti.

 

Tito Rabat’ın Avustralya’daki Büyük Kazası

 

MCN’e konuşan 24 yaşındaki sürücü:” Testin son uzun sürüşüne başlıyordum ve neden bilmiyorum ama ikinci virajın çıkışında gaz verince büyük bir high-side meydana geldi. İlk yarışa bu kadar yaklaşmışken yaralanmadığım için çok şanslıyım, bu cidden çok önemli. Hayal kırıklığına uğradım çünkü çok iyi ilerliyordum. Önemli olan; şu an iyiyim, motorumla birlikte iyi hissediyorum ve “Katar” için önüme bakıyorum.” dedi.

Rabat geçen Ekim ayı Avustralya Grand Prix’inin (Lukey Heights) Dunlop lastik testinde iken ciddi bir aşınma sonucu takla atmıştı. Buna rağmen Moto2 dörtlüğünün en hızlısı olmayı sürdürmüştü.

Tito Rabat, her gün zaman çizelgelerinin zirvesindeydi. 1.32.168’lik bir zamanlama ile ikinci günün kavurucu sıcak şartlarına rağmen yine en iyiydi. Bu Phillip Adası’nda Moto2 motoruyla yapılmış en hızlı turdu.

İLGİLİ HABERLER
Tito Rabat, MotoGP’de!2016 sezonu için İspanyol asıllı Tito Rabat, MotoGP’ye terfi ediyor. Marc VDS/Estrella Galicia takımı, 2016 Mo....
2014 MotoGP Sezonu Valensiya Grand Prix'si ile Sona ErdiMotoGP'nin 2014 sezonuna bir kez daha İspanyol sürücüler damgasını vurdu. Sezonun son yarışı olan Valensiya Gr....