TransAnatolia’da Ne Oldu, Ne Bitti?

TransAnatolia’da Ne Oldu, Ne Bitti?

22 Ağustos tarihinde Ankara Kentpark AVM’den yapılan seramonik startla başlayan TransAnatolia yarışı 29 Ağustos tarihinde yine Ankara Kentpark AVM’de son buldu.

02 Eylül 2015 Yazı:Alişan Fidan


Laia Sanz, Helder Rodrigues, Olivier Pain, Paolo Ceci, Alessandro Botturi ve Gerrard Farres gibi uluslararası sporcuların katıldığı yarış zorlu bir arazide gerçekten çok zor etaplar ile geçti.  Gerrard Farres Guell genel motosiklet kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Gerrard’ın birinciliği biraz sürpriz olsa da kendisi bu birinciliği bileğinin hakkıyla aldı.

 

TransAnatolia’da Ne Oldu, Ne Bitti?

Ankara’dan seromonik startı verilen yarış, 181 KM’lik  Tuz Gölü özel etabıyla devam etti. Tuz gölünün bembeyaz manzarası ile  beraber müthiş görüntüler veren yarışçılar daha sonra Kapadokya’da kurulan Bivouac’a geldiler. Müthiş bir manzaraya sahip olan Biouvac’ta yarışçılar ile bol bol muhabbet etme şansına sahip olduk.


Ertesi gün sabah 6’da  Kapadokya’dan start alan yarışçılar  19:00’da Kemaliye’ye geldiler. Yol şartlarından dolayı basın konvoyu olarak çok yavaş gitsek bile zorlandığımız anlar oldu. Hatta konvoydaki araçlardan biri şarampolden aşağı yuvarlandı fakat araçta bulunan çelik destekler ve araçtakilerin emniyet kemerlerinin takılı olmasından dolayı araç kullanılamaz hale gelse de araç içindeki herkes yara almadan kurtuldu.


Kemaliye’de geçirdiğimiz günün ardından sabah 8’de yarışçılara verilen startla beraber yola çıktık. Parkurun bir kısmında fotoğraflarımızı çektikten sonra  Erzurum’da kalacağımız otele yerleştik.


Kars etabının iptal olmasından dolayı Erzurumda iki gün konaklanacaktı. Bu yüzden ilk gün Erzurum Valisi'nin de teşrif ettiği bir seramonik startla başladı. Startın ardından yapılan kısa etaptan sonra  otellerimize geri döndük. Ertesi gün ise Refahiye’ye doğru yola çıktık.TransAnatolia’da Ne Oldu, Ne Bitti?


Refahiye’de göl kenarının yanına müthiş bir kamp kurulmuştu. Gündüz soğuk değildi fakat gece hava -2’leri gördü. Uyku tulumunun içinde bile üşümek nasıl birşeymiş anlamış olduk.TransAnatolia’da Ne Oldu, Ne Bitti?


28 Ağustos günü Refahiye’de kurulan kamptan Yozgata doğru yola çıktık. Tokat’ın Hubyar köyünde bizler için hazırlanan müthiş bir karşılamadan sonra yarışçılar tek tek start aldı.  Biz de yarışçıları fotoğraflayıp Yozgat’ta kurulan kampımıza doğru yola çıktık. Çekerek barajında kurulan kampı bulmamız biraz sürdü. Belediye başkanının kentte yaptığı anonstan sonra yerel halk bizleri ziyaret etmek için kampa gelmişlerdi. Geceye kadar süren muhabbetlerden sonra kampta geçireceğimiz son uykumuzu almak için çadırlarımıza döndük.


Sabah müthiş bir havaya uyandık ve Serkan Özdemir, Selçuk Bektaş, Fırat Şahin ve Kağan Özbenli ile aynı masada keyifli bir sohbet eşliğinde kahvaltımızı yaptık. Kampın ve TransAnatolia’nın son günü olduğu için midir bilinmez nedense o son geceden ve kahvaltıdan büyük keyif aldım.


Saat sabah 9’da yarışçılara start verildi ve Hititler’de yarışçıların çok güzel fotoğraflarını yakaladıktan sonra biz de Ankara’ya doğru yola çıktık. Kentpark AVM’de yapılan seramonik finishten sonra TransAnatolia macerası bu yıl için son bulmuştu.


TransAnatolia’da Ne Oldu, Ne Bitti?Sonuçlar;


4x4 OTOMOBİL KATEGORİSİ

1. Suat İnan/Ejder Erişti

2.Mert Becce/Turgut Barış

3.Murat Karahan/Şener Efe


MOTOSİKLET KATEGORİSİ

1.Gerrad Farres Guell

2.Helder Rodriguez

3.Alessandro Botturi


ATV/BUGGY KATEGORİSİ

1.Tsanko Tsankov/Zornitsa Todorova


KAMYON KATEGORİSİ

1.Marino Mutti/Andrea Mazzoleni


RAID KATEGORİSİ

1.Uğur Küçük/Ulaş Akay

2.Vedat Bozan/Gülşah Kaya

3.Haluk Kutay/Ali Kutay

İLGİLİ HABERLER
Çatalca’da Enduroİstanbul’un yüz ölçümü olarak en büyük ilçesi olan Çatalca, motosiklet kullanıcıları ve kamp yapmayı sevenler ....
Anadolu’nun Hikayesini Anlatan Bir Macera: TransAnatolia“Orada bir köy var uzakta” şarkısını hepimiz biliriz değil mi? İşte TransAnatolia’nın hikayesi tam olarak o kö....
TransAnatolia 5. Günün Sonuna GeldiErzurum'da 4. günde yapılan bir seromonik startın ardından 5. gün tüm hızıyla geçti. .
TransAnatolia Rallysi Tüm Hızıyla Devam Ediyor183 km'lik tuz gölü özel etabı ile başlayan rally, 250 km'lik Yozgat - Sivas - Kemaliye etabıyla 2. gününü bi....
Transanatolia 2014Ülkemizde yapılan tek uluslararası RALLYRaid olan Transanatolia, bu yıl da Anadolu’nun eşsiz güzellikteki coğr....
Transanatolia 2014 Start AldıTürkiye’nin tek uluslararası ralli raidi olan Transanatolia, 30 Ağustos Cumartesi günü Ankara’da start aldı..