Valentino Rossi VR|46 Sürücü Akademisini Açıyor

Valentino Rossi VR|46 Sürücü Akademisini Açıyor

Atalarımızdan çok yerinde bir söz :“Ağaç yaşken eğilir.” Bu atasözümüzün motosiklet yarışlarında da işlediğinin en canlı kanıtı Grand Prix(MotoGP,Moto2,Moto3) yarışlarını domine eden İspanyollar’dır sanırım. Keza 2013 sezonunda bu üç klasmanda da İspanyol sürücülerin şampiyonluklarına ve kendileri arasındaki rekabetlerine tanıklık ettik.

14 Mart 2014 Yazı:Moe

İspanyolların (şuan meyvesini topladıkları) motosiklet eğitim sistemlerinin büyük bir bölümü “Motosiklet yarışlarının babası” olarak adlandırılan Kenny Roberts Sr. tarafından geliştirilirken ,genç İspanyol sürücüler de bu eğitimlerle kendilerini destekleyen, bununla da kalmayıp kariyerleri boyunca kendilerini yönlendirip sahip çıkan bir federasyon kurulmasının keyfini çıkardılar. İzledikleri bu yöntem o kadar başarılı oldu ki şimdi de İtalyanlar bu uygulamayı özellikle Moto3’de yarışan genç yıldız adayı Romano Fenati ile kendilerine kopyalamaya başladılar.

2014 sezonunda Fenati, Valentino Rossi’nin kendi ismini taşıyan SKY Racing VR|46 takımında yarışacak.Takımın bizzat Rossi ve en üst seviye eğitmen-mekanikerlerle desteklenmesiyle de Rossi’nin veliahtının yetiştirilmesinin hedeflendiği gün gibi açık.

 

Valentino Rossi VR|46 Sürücü Akademisini Açıyor

 

VR|46 Sürücü Akademisi’nin açılış sınıfında şimdilik 6 sürücü destekleniyor : Franco Morbidelli,Rossi’nin üvey kardeşi Luca Marini, Andrea Migno, Nicolò Bulega, Romano Fenati ve Pecco Bagnaia . Genç sürücülerini (padawanlarını), memleketi Tavullia kasabasının hemen dışına kurduğu “Ranch” pistinde dirtbike’larla eğiten (Master) Rossi sürücüler ile tek tek ilgilenip , her birine özel fiziksel ve psikolojik eğitim-geliştirme programları geliştiriyor.

Rossi’nin geriye kalan takımı ise akademinin yarış takımlarıyla olan ilişkisini düzenleyen,yarışçılara lojistik destek veren ve gerektiğinde kontratları ile ilgilenen deneyimli koçlar ve profesyonellerden oluşuyor.Bu ekip ayrıca ,yarışçıların her türlü fiziksel ve yönetimsel ihtiyaçlarından da sorumlu tutuluyor.

 

Valentino Rossi VR|46 Sürücü Akademisini Açıyor

 

Her motosiklet sürücüsünün hayali olabilecek , Valentino Rossi ve ekibi tarafından geleceklerinin şekillendirilmesi ve desteklenmesi imkanını elde eden bu gençlerin nasıl motive olduklarını tahmin edersiniz. Gelecekte akademiye girmek isteyen genç İtalyan sürücüler için rekabetin daha da üst seviyelere çıkması işlerini zorlaştıracak gibi görünsede, akademiye girmeyi başaran yarışçıları çok parlak bir gelecek bekliyor olacak.

 

Benzer bir uygulamayı Kenan Sofuoğlu, genç yetenek Toprak Razgatlıoğlu ve Harun Çabuk ile de yapmaya çalışsa da ;yakın gelecekte daha fazla imkanlarla daha fazla genç yeteneğimizin bu tür uygulamalarla dünya arenasına adım atabilmesini biz de gönülden temenni ediyoruz.

İLGİLİ HABERLER
2016 MotoGP’nin Son Yarışında Lorenzo, Yamaha ile Kazandı!Movistar Yamaha Takımı’nın pilotu Jorge Lorenzo, Yamaha ile çıktığı son yarışında ve yine 2016 MotoGP’nin son ....
Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99” Üç MotoGP olmak üzere toplam beş Dünya Şampiyonluğu bulunan başarılı pilot Jorge Lorenzo, açtığı müzesi ile he....
Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi! Monster Energy Monza Rally Show’da beşinci zaferine imza atan Rossi, 2016 organizasyonlarında da birinci olara....
Rossi'nin Misano'da tanıttığı AGV Pista GP R Kaskı:“Blues Brothers” Valentino Rossi, San Marino Grand Prix’indeki geleneğe göre sıralama turlarında yeni özel grafikli AGV Pista G....
2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez!MotoGP Japonya GP’sinde Movistar Yamaha Pilotları Rossi ve Lorenzo’nun düşmesi sonrası Repsol Honda Pilotu Mar....
MotoGP: Misano Yarış Sonuçları 2016 MotoGP sezonunda kazanan sekizinci farklı yarışçı Misano raundunda Dani Pedrosa oldu. .