Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!

Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!

Yamaha, geliştirdiği motosiklet süren robot Motobotu Tokyo Motor Show'da görücüye çıkardı.

29 Ekim 2015 Yazı:Ahmet TEZCAN

Bilindiği üzere Tokyo Motor Show kapılarını açtı ve üreticiler, yeni modelleri ile göz doldurmaya başladı bile. Teknolojinin motor ve diğer alanlarda had safhaya ulaştığı bu çağda, robot teknolojileri de göz ardı edilemez ki bu teknoloji motosiklet sektörüne de taşındı ve Yamaha, Tokyo Motor Show'da motosiklet süren bir robotu gözler önüne serdi. Robot deyip geçmemek gerek, fotoğraflarda görüldüğü üzere MotoBot, 1000cc'lik R1M'in üzerinde oturmakta.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!


Motosiklet süren insansı robot, Yamaha'nın motosiklet ve robotik teknolojilerinin kombine edildiği bir araştırma ve geliştirme girişimi ile, değiştirilmemiş bir motosikleti bir pistte ustaca sürebilen bir robotik sürücü geliştirmek amacıyla ortaya çıkarıldı.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!


Hakkında küçük bilgiler verilen Motobot'un basın açıklamasında şu sözler kullanıldı: "Yüksek hızlarda bir motosikletin karmaşık hareketlerini kontrol etme işi, yüksek bir hassaslık ile çalışan çeşitli kontrol sistemlere ihtiyaç duyuyor."


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!


Bu çalışmanın amacı, sürüşü daha güvenli hale getirmek için otomobillerde gördüğümüz sistemlere benzer sürücü destek sistemleri geliştirmek.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!


Yamaha: "Gelişmiş sürücü güvenliği ve sürücü destek sistemlerinin yaratımı aşamasında edinilen bilgileri ve temel teknolojiyi uygulamak ve mevcut işe dahil etmek istiyoruz."


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!


Otonom araçlar konusunda DARPA'nın 2004 yılında DARPA Grand Challange yarışını düzenleyerek büyük bir adım attığı biliniyor. Bu yarışa katılanlardan birisi de, Yamaha'nın tek silindirli dirt bike'ını kullanarak ilk otonom motosikleti geliştiren Ghostrider Robot Team üyesi Anthony Levandowski idi.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!


Ghostrider finale kalamasa da, yeterince gelişmiş otomobiller garajdan çıkarıldı ve bu yarış, otonom araçların son 11 yılda bu kadar hızlı gelişmesindeki en önemli faktör.

İLGİLİ HABERLER
Yamaha Tracer 700 İle 1.000 Kilometre Yamaha’nın yeni modeli Tracer 700 yılın motoru olabilecek kadar iyi mi? Yamaha Türkiye’den aldığımız test mot....
Yeni 2017 Yamaha X-MAX 300 DuyurulduYamaha, Avrupa scooter marketi üzerindeki etkisini yeni duyurduğu 2017 X-MAX 300 ile sürdürme niyetinde..
2017 Yamaha R6 AIMExpo fuarında tanıtıldı2017 Yamaha R6 sürpriz bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri AIMExpo Orlando şehrinde tanıtıldı. Yeni R6 bir....
2017 Yamaha SCR950 - Intermot 2016 “Yeni yollar bulmak için doğdu” sloganıyla tanıtılan stil sahibi ve klasik bir görünüşe sahip olan 2017 Yamaha....
2017 Yamaha MT-09'un Tüm Detayları - Intermot 2016Intermot Fuarı'nda tanıtılan 2017 Yamaha MT-09'un detayları ortaya çıktı. .
Intermot 2016 Fuarında Sergilenen Tüm Yeni Modellerin VideolarıTüm yeni modellerin firmalar tarından yayınlanmış videolarını sizler için tek bir sayfada derledik. .