Yamaha Yakıt Deposunu Neden Arkaya Aldı?

Yamaha Yakıt Deposunu Neden Arkaya Aldı?

Japon üretici 2016 yılında yarışacak motosikleti için depoyu neden arkaya aldı?

05 Aralık 2015 Yazı:Alişan Fidan


MotoGP’nin Michelin marka lastiklere geçişinin dışında en büyük görsel değişiklik Yamaha’nın 2016 yılında yarışacağı motosiklette depo kapağının arkaya alınması oldu.

Depo kapağının klasik yeri her zaman sürücünün ön tarafı olur fakat Yamaha bu sefer farklı bir yol izleyip depo kapağını arkaya aldı.


Japon üretici’nin şu anki depo şeklini bilmiyoruz fakat tahminimiz yakıtın büyük bir kısmının aşağıdaki örneklerde olduğu gibi koltuğun altında olacağı. Bu arada diğer tüm üreticilerin depo kapakları sürücünün önünde bulunuyor.

Yamaha Yakıt Deposunu Neden Arkaya Aldı?


Kasım ayında Japonya’da Katsuyuki Nakasuga revizyon geçirmiş depoyu bize biraz göstermişti. Bu yarışta Nakasuga sıralamada 15. ve yağmurda koşulan yarışta 8. olmuştu.

Jorge Lorenzo ve Valentino Rossi de bu motosikleti özel olarak Eylül ayında Aragon’da ve geçen ay  Valencia’da bir test sürüşü yapmışlardı.

Lorenzo: “Aragon’da denediğimiz 2016 yılında yarışacağımız makineyi Michelin lastiklerinden en iyi performansı alabilmek amacıyla adapte ettik. Yakıt tankı koltuğun arka kısmında bulunuyor. Bundan önce yakıt tankı öndeydi.”


Yamaha Yakıt Deposunu Neden Arkaya Aldı?


Bridgestone’da yol tutuşun büyük kısmı ön lastiklerdeyken, Michelin’de bu üstünlük arka tarafta. Çoğu uzman Yamaha’nın ağırlık dengesini biraz daha arkaya çekerek bu durumu düzeltmeye çalıştıklarını düşünüyor. 

Lorenzo’nun takım menajeri Wilco Zeelenberg: “Michelinler ile yol tutuş dengesi biraz daha farklı ve ayrıca bir sonraki sene iki litre daha fazla yakıtımız olacak. Bunlar için yer açmamız gerekti. Şu an bu yakıt deposu formatını kullanıp kullanmayacağımız henüz kesin değil. Bir yerlere koymamız gereken iki litre fazla yakıtımız var ve bunun için yaratıcı yöntemler deniyoruz. Bu fazla yakıtı koyabilmek için yer yeri kullanabiliriz fakat daha fazla öne gidemeyiz çünkü burada hava filtresi bulunuyor. Eğer hava filtresini daha ufak yaparsak bu problemlere yol açar.”


Yamaha Yakıt Deposunu Neden Arkaya Aldı?


Daha fazla yakıt tüketen tek tip ECU sisteminden sonra Yamaha ve Honda’nın fabrika motorlarının 20 litre yakıt miktarı kısıtlamaları 22 litreye çıkartıldı.

Hollandalı yönetici ayrıca deponun firmayı farklı setuplar denemeye ittiğini  ve bu sayede mükemmel ağırlık geometrisinin yakalanmaya çalışıldığını söylüyor.

İLGİLİ HABERLER
Yamaha Tracer 700 İle 1.000 Kilometre Yamaha’nın yeni modeli Tracer 700 yılın motoru olabilecek kadar iyi mi? Yamaha Türkiye’den aldığımız test mot....
Yeni 2017 Yamaha X-MAX 300 DuyurulduYamaha, Avrupa scooter marketi üzerindeki etkisini yeni duyurduğu 2017 X-MAX 300 ile sürdürme niyetinde..
2017 Yamaha R6 AIMExpo fuarında tanıtıldı2017 Yamaha R6 sürpriz bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri AIMExpo Orlando şehrinde tanıtıldı. Yeni R6 bir....
2017 Yamaha SCR950 - Intermot 2016 “Yeni yollar bulmak için doğdu” sloganıyla tanıtılan stil sahibi ve klasik bir görünüşe sahip olan 2017 Yamaha....
2017 Yamaha MT-09'un Tüm Detayları - Intermot 2016Intermot Fuarı'nda tanıtılan 2017 Yamaha MT-09'un detayları ortaya çıktı. .
Intermot 2016 Fuarında Sergilenen Tüm Yeni Modellerin VideolarıTüm yeni modellerin firmalar tarından yayınlanmış videolarını sizler için tek bir sayfada derledik. .