.
Yetkisiz Servis
Yetkisiz Servis
Bir Varmış Bir Yokmuş - 07 Mart 2014

Zamanın bir yerinde, hidrojen ve karbon isimli iki element varmış. Hidrojen alımlı, çalımlı, biraz çabuk parlayan ama bileği kuvvetli, mert delikanlı. Karbon, yuvayı yapan dişi kuş misali her yere yetişen, elinden binbir türlü iş gelen, her varlığın anası olabilecek kadar düzgün karakterli, kara kaşlı, kara gözlü, bir hanım kız.

.
Dünyada Mekan Motorda Zaman - 07 Mart 2014

Motorlarımızdan bahsediyoruz; motor derken, motosikletlerimizi kastediyoruz. Ya motosikletlerimizi çalıştıran “motor”un kendisi? Çeşitleri nelerdir, çalışma şekli nasıldır, bu şeytan icadı makineler nasıl çalışır... diye düşünmüşsünüzdür herhalde? Bu soruları sorup da cevaplarını araştırmaya bir türlü fırsat bulamayanlar, bulduğu cevaplar çok karışık olup da hiç bir şey anlamayanlar, herşeyin cevabını bildiği halde “bakalım neler anlatacak bu adam?” diyenler için.

.
Elektrik Aksamı - 07 Mart 2014

Asude olam dersen eğer gelme cihane Meydane düşen kurtulmaz seng-i kazadan Bi-baht olanın bağına bir katresi düşmez Baran yerine dürrü güher yağsa semadan. (*)

.
Nedir Bu Vites Oranları Dedikleri? - 07 Mart 2014

Bir okurumuz, mektubunda, vites oranlarının neyi ifade ettiğini sormuş. Hazır vites konusu açılmışken biraz daha geriye gidip dişlilerden anlatmaya başlayalım istedim. Belki biraz ortaokul konuları olacak ama sabır göstereceğinizden eminim. Buyurun, buyurun… biz de daha yeni başladık konuya; tam zamanında geldiniz. Önde boş koltuklar var, bu tarafa da oturabilirsiniz.

.
Takım Oyunu - 06 Mart 2014

Yağmurlu bir gecede ıslak parke taşlar üzerinde yürüyen gizemli adamın tok ayak sesleri sokakta yankılanıyordu. Gizemli adam sokağın en karanlık noktasına geldiğinde köşede başka birisinin gölgesi belirdi. Gölgelerin içinden çıkan adam, uzamış sakalı, dağınık saçları ve buruşuk pardösüsü ile yorgun görünüyordu.

.
Fren Bakımı - 06 Mart 2014

Fizik iyidir, fizik faydalıdır, fizik güzeldir. Tabii ki ruh güzelliği de çok önemlidir ama konumuz motor olunca fizik bilimi öne çıkar.

.
Motorlar Da Grip Olur Mu? - 06 Mart 2014

Sonunda grip oldum! Ocakta nane-limon, elimde kağıt mendil, bir yanda taze sıkılmış portakal suları. Merak ediyorum, bu sefer 1 haftada mı iyileşeceğim yoksa 7 günde mi? Bu grip fena bir şey; kafamın kocaman bir top gibi boynumun üzerinde ağırlık yaptığını hissediyorum. E, böyle bir his içerisinde zihin de düzgün çalışmıyor ve başlıyorum düşünmeye: Motorlar da grip olur mu?

.
Bakım Zamanı - 06 Mart 2014

Çevre yolunda ilerliyorum. Altımda, çok sevdiğim birisinin 125 cc.lik “commuter” motosikleti. Motoru, bakımlarını yapmak için atölyeye götürüyorum. 60… 70… 85…86… 87… motor bir türlü 90 km/s hızın üstüne çıkmıyor. Rüzgar yok, yokuş yok, ben ağır değilim… Bakım zamanı gelmiş de geçmiş bile demek ki. ben artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum…

.
Hangi Dört Element? - 06 Mart 2014

Ünlü bir bilimkurgu filminde, evreni yaratan 4 elementin hava, su, toprak ve ateş olduğu söylenir. Bu filme gönderme yapan yerli bir filmde ise hava, su, toprak ve tahtadan(!) bahsedilmiştir. Pekiyi, motordaki temel elementler nedir diye sorduğumda ilk aklıma gelen hep hava olmuştur. Neden hava?