Cem Batırbaygil Haberleri

 02 Şubat 2018 | 00:54

Sivrisinek File Karşı!

“Big Is Better-Büyük Daha İyidir” mottosuyla ülkesinde olduğu gibi dünyaya da ağırsikletlerin egemenliğini dayatan ABD’den vızırdayan bir haber kondu Motoron web sitesine. Vızzz… vızzzt!

 02 Ocak 2018 | 06:38

Jeton Düştü Sonunda!

2013 Nisan ve Mayıs aylarında arka arkaya kaleme aldığım bir konu aradan geçen dört yılı aşkın sürenin sonunda anlaşıldı galiba. Motosiklet fuarının ruhsuzluğundan duyduğum rahatsızlıktan ötürü yazdığım yazılarda fuarın satış panayırı değil, bir motosiklet şenliği olması gerektiğini vurgulamıştım ve şöyle demiştim.

 04 Aralık 2017 | 02:10

Lafla Peynir Gemisi Yürümezse Eğer…

Yıllardır motosiklet kullanımının desteklenmesi için motosikletin yararlarını, ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları saymaktan dilimizde tüy bitti. Kalemimizdeki mürekkep tükendi. Laf anlatamadık. Vergi üstüne vergiye maruz kaldık.

 01 Kasım 2017 | 17:37

Kadir Topbaş Fark Etmedi, Mevlüt Uysal Fark Eder mi?

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal, motosiklet kullanıcıları kelle koltukta tıngır mıngır gider iken, bundan 5 yıl kadar önce zamanın İstanbul Büyükşehir Belelediye Başkanı Kadir Topbaş’a öneride bulunmuştum. Üstelik fark edilsin diye Osmanlı’nın son dahiliye nazırı Ali Kemal’in torunu olan zamanın Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ı amacıma alet etmiştim. Ne var ki başkan, işi başından aşkın olduğu için yazıyı fark etmedi.

 05 Ekim 2017 | 04:45

Daraldım Bak, Patlayacağım Şimdi!

Temmuz ayı sonu itibariyle yürürlüğe giren ve Avrupa dışında diğer bölgelerden ithal edilecek tüm motosiklet, aksesuar ve yedek parçada geçerli %20 ek gümrük vergisine en net itiraz, Honda’dan geldi. Bu cesur çıkış bana, yıllar önce çok sevilen, ağızlarda pelesenk olan “Honda, Hayat Onda!” sloganını hatırlattı.

 30 Ağustos 2017 | 11:52

Vergi Artışının Ardındaki Sır!

Yaşam biçiminin bir parçası olarak motosiklet kullananların ortak özelliklerinden birisi de bağımsızlıklarına düşkün olmalarıdır. Bunaldıklarında ilk akıllarına motosikletlerine binip şöyle bir tur atmak gelir. Nereye gideceklerinin hiç önemi yoktur.

 09 Ağustos 2017 | 23:08

Amaç ve Araç Problemi!

Motosiklet bugün dünyanın pek çok metropolinde, günlük hayatın vazgeçilmez bir aracı konumunda. Paris, Roma, Atina, Pekin, Londra, Yeni Delhi, Barselona ve diğerleri… Bu ve benzeri metropollerden hangisine giderseniz gidin, hepsinin ortak bir noktası var.

 07 Temmuz 2017 | 23:39

Almak ya da Almamak!

Motosiklet dünyasına ilk adımı atarken yaşam biçimin, dünyaya bakış açın, hırsların veya korkuların sazı eline alır ve seni bir tercih yapmaya zorlar. Ve sorar sana; hangi tarz motosiklet senin ruhuna hitap eder? Enduro, Cruiser, Street, Naked, Motocross, Scooter, Chooper… Hangisi?

 07 Haziran 2017 | 15:29

Bu Bir İhbar Mektubudur!

Motoron dergisi olarak motosiklet kullanıcılarının yararına olan ve motosiklet kültürünün gelişmesine katkı sağlayan birçok öneride bulunduk bu sayfadan. Ve hatta benzer amaca hizmet eden birçok öneri ve projeye de destek olduk.

 13 Mayıs 2017 | 01:19

Sorumsuzun Teki!

Motosiklet dünyasında talep ve beklentiler hızlı bir biçimde değişirken üstelik kullanıcı profili de üniversiteli gençlere doğru kayarken tek derdin, sadece motosiklet satmak ise “sorumsuz”un önde gidenisin demektir.

 04 Nisan 2017 | 15:08

Sıradışı Gelişmeler!

Hayatın doğal bir akışı vardır; bu akışı tersine çevirmek pek olası değildir. Meyvenin olgunlaşıp düşmesi gibi herşey zamanını bekler. Beklenenin aksi hayata geçtiğinde ise buna sıradışı gelişme denir. Tıpkı, kışın ortasında, mevsim normallerinin dışında yaşanan yazdan bir gün gibi.

 02 Mart 2017 | 16:43

Sıktı artık!

Fransızca déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimelerinden oluşan Déjà vu, yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. İşte İstanbul Motobike Expo 2017 fuarının girişteki güvenlik önlemlerini saymazsak stantların arasında dolaşırken hissettiklerimin tam karşılığı bu “déjà vu” duygusuydu.

 01 Şubat 2017 | 09:24

“ERROR!”

Motosiklet sektöründe piyasanın işleyişini bozan darbeler, nedense hep fuara beş kala gelir bu memlekette. Hatırlayın, bundan on yıl kadar önce Uzakdoğu menşeili motosikletler, her köşe başında satılmaya başlanmıştı. Özellikle Anadolu’da mobilyacılar ile beyazeşya ve tüpgaz bayileri, motosiklet bayi olmak için firmaların kapılarını aşındırıyordu.

 15 Ocak 2017 | 17:37

Titanik Yolcuları Kalmasın!

Evet, çanlar tüm şiddetiyle çalıyor bugün. Bunun nedenini ister ekonomik kararlarda, ister siyasi politikalarda, ister yapısal sorunlarda, isterseniz de dışarıdaki güç odaklarında arayın. Mevcut durum değişmiyor; çalan çanlar, Titanik’in çanları! Motosiklet sektörümüz de bu gemideki yolculardan sadece biri.

 01 Aralık 2016 | 12:30

Euro Be, Kim Tutar Seni!

Motosiklet pazarının ritmini belirleyen Euro bölgesi, motosiklet dünyasının kalbi olarak adlandırılır. Amerika Birleşik Devletleri’nin iki katı büyüklüğünde satış rakamlarına sahip olan bu bölge, motosikletin geleceğini de şekillendirmektedir. Bu gerçeğe, Euro 4 emisyon/güvenlik standartlarının hayata geçirilmesi sürecinde yakından tanık oluyoruz.

 04 Kasım 2016 | 15:51

Binbir Surat!

Bilişim teknolojilerinin etkisiyle motosiklet üretiminde hız çağını yaşamaya başladık. Bilgisayarlar hayatımıza girmeden önce, teknolojik bir yenilik yapmak, yıllar süren AR-Ge çalışmalarını gerektirirdi. Bugün geçmişe göre bir ürünü çok daha çabuk tasarlıyor, çok daha çabuk üretim bandından çıkarıyoruz. Çağımızın hızlı yaşam biçimi ve hızlı tüketimi de firmaları yeni ürünler, yeni modeller yapmaya zorluyor.

 04 Ekim 2016 | 18:43

Algı Operasyonu!

Türk motosiklet sektörünün en önemli problemlerinden biri, motosiklet üzerindeki yerleşik algıdır. Türk toplumunun güçlü ve korumacı aile yapısı, motosiklet kullanımının önündeki en büyük setlerden biri oldu. Motosiklet, bir nevi aile kurumuna karşı bir “tehdit” olarak algılandı.

 03 Eylül 2016 | 12:34

Kafayı mı yedin sen?

Ne kadar zamandır düşünüyordun, aklına geldikçe kıpır kıpır ediyordu için. Sonunda kesin kararını verdin ve motosiklet alacağını en yakınına söyledin. Ve büyük bir direnç ile karşı karşıya kaldın. Dediler ki sana:

 03 Ağustos 2016 | 09:35

Mevzubahis Vatansa, Gerisi Teferruattır!

Bu sayfalarda her fırsatta motosiklet sektörünün durumunu analiz ediyor, gelişmeleri masaya yatırıyoruz. Dünyadaki trendleri takip ediyoruz. Kim, nerede, ne yapıyor, biz ne yapıyoruz, ne yapmalıyız sorularına cevap arıyoruz.

 06 Temmuz 2016 | 15:25

Derdin Ne Senin?

Türkiye’de yoldan geçen herhangi bir motosiklet kullanıcısını çevirip sorsanız; motosikletin avantajları ve dezavantajları nelerdir diye. Abi özgürlük bu acaip rahat bir kere, trafik derdi yok, park derdi yok, üstelik ekonomik de der ve sonra başlar yakınmaya!