Motosiklet Kültürü Dergisi

Ford, Tek Tekerlekli Araç Patenti Aldı

Yeni Modeller

Ahmet TEZCAN  33 görüntülenme #2560 yorumlar

Ford, Tek Tekerlekli Araç Patenti Aldı

Ford, kendini dengeleyen elektrikli tek tekerlekli bir aracın patentini aldı.

Ford, otomobilin bir tekerleğini çıkararak oluşturulan kendini dengeleyen tek tekerlekli elektrikli bir araç patenti aldı.


Ford'un fikrine göre eğer şehir içinde trafikte sıkışıp kaldıysanız ve şehir dışındaki bir otoparka gitmeniz gerekiyor ise otomobilinizin bir tekerleğini çıkarıp bagajda taşınan sele ve gidonu tekerleğe entegre ederek gitmek istediğiniz yere olan mesafenin son birkaç kilometresini bu araçla katedebilirsiniz. 


Bu konseptin bazı dezavantajları olabilir. İlk olarak otomobili kroki ile kaldırmak ve tekerleklerden birini sökerek sele ve gidon entegre etmek gerekiyor ki günümüzde birçok sürücü bir tekerleği kendi başına çıkarmak yerine yol yardım servisini aramakta. Dolayısıyla şehirde yaşayan sürücülerin yol kenarında bir tekerleği sökmeleri ve onunla bir motosiklet oluşturmaları biraz iyimser bir düşünce.


Ford, Tek Tekerlekli Araç Patenti Aldı


Honda, bu tarz bir çözümü 30 yıl kadar önce ortaya atmıştı. Motocompo isimli scooter, Honda City hatchback araç ile birlikte taşınması için tasarlanmıştı ve bagaja mükemmel bir şekilde sığıyordu. Ancak bu fikir gerçekleştirilemedi; sebebi ise muhtemelen iki aracı kaydettirme, iki araç için vergi ve sigorta yaptırma zorunluluğu idi.

.