Kenan Sofuoğlu'ndan Sam Lowes kazası ve 2014 planları!

Pist Yazar: Motoron

Kenan Sofuoğlu'ndan Sam Lowes kazası ve 2014 planları!

Türk yarışçı Kenan Sofuoğlu yabancı medyaya demeç verdi.

Milli motosiklet sporcumuz Kenan Sofuoğlu ve şampiyonadaki en dişli rakibi Sam Lowes arasında Dünya Supersport Şampiyonası Silverstone yarışı esnasında kıran kırana bir mücadele yaşandı. 

 

Yarışın son turunda sol virajda Kenan Sofuoğlu ile yaşadığı temas sonrasında Sam Lowes düştü. Kenan Sofuoğlu'nun kazandığı yarışta Sam Lowes 2. oldu ancak söz konusu temas sonrasında Sam Lowes'in "Kenan beni bilerek düşürdü" iddiaları motorsporlarında geniş yankı bularak tartışmalara neden oldu. Bu nedenle Kenan Sofuoğlu İngiliz basını ile bu teması ve 2014 planlarını konuştu. İşte dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun tartışmalara cevap verdiği röportaj:

 

Soru:
Kenan Merhaba, Sam Lowes'la büyük çekişme sonrası kazandığın yarışın son turunda yaşanan tartışmalı geçişin hakkında görüşün nelerdir?

 

Kenan Sofuoğlu:
Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim bu konunun açıklığa kavuşmasını gerçekten çok istiyordum. Son turda olayın olduğu viraj öncesi temasdan hemen önce hairpin virajında gerçekten çok geç frenaj yaptım. Sam’in orada beni geçme şansı yoktu ama fren oyunuyla yatığı hamleyle beni beyaz çizginin dışına attı. Böylelikle ikimizde dönüşü kaçırdık. Sam viraja benim çizgimi alarak benden içerde girdi ancak dönüşü yapamadı bense motorumu düzgün şekilde yatıramadım çünki Sam tamda oraya sokulmuştu.
Son turdu ve beni geçmeye karar vermişti bu gayet normaldi, bu yüzden onu suçlayamazdım. Bu manevrası yüzünden sonraki sağ virajıda kaçırıp bir sonraki sol virajla yüzleştiğimizde ikimizinde belirgin bir çizgisi kalmamıştı. Hatırlatmak isterim herikimizde yarışı kazanmak için savaşıyorduk. Açıkcası ben çizgimi almış ilerlerken üstüme yatmamasını beklerdim.
Temasın yaşandığı ve o an Sam'in düştüğünü farketmedim yinede birşeyler olmuş olabileceğini düşünmüştüm. Ben yarışı bitirip pit alanına geldiğimde onun çok geç geldiğini gördüm. Temas olduğunda onun sadece pistin dışına çıkmak zorunda kaldığını sanmıştım ama daha sonra bana onun kaza yaptığını söylediler.

Kenan Sofuoğlu'ndan Sam Lowes kazası ve 2014 planları!  1. İçerik Fotoğrafı

Kaza Anı

 

Soru:
Vakanın yaşandığı viraja girerken, kim daha öndeydi sen mi yoksa Sam mi?

Kenan Sofuoglu:
Bunu açıklamanın en iyi yolu, bana bir önceki virajda atak yaptığı zaman ben zaten çok geç frenlemiştim, iç tarafımda kalmak için beni virajın dışına doğru sürükledi ve dönüşü kaçırmak zorunda kaldı. Bende bu yüzden sonraki virajlara tam uygun şekilde giremedim. Bana sorarsanız bunda anormal bir durum yok, ikimizinde kazanmak istediği yarışın son turuydu bu konuda yakınacak değilim. Söylediğim gibi ben sadece sol köşenin icine dogru Sam'in önceden izlediği yoldan gittim geldigimi fakettiği halde düz sürüş yapmak yerine ısrarla üstüme doğru yatmaya devam etti. 
Yaşadığımız temas sonrası yerde kalması üzücü ama beni hayal kırıklığına uğratan şey bunu kasıtlı olarak yaptığımı söylemesi. Bunu kasıtlı olarak yapmadım, kaza yaptığını bile bilmiyordum, amacım sadece yarışı kazanmaktı. Yarıştan sonra şunu söyledim; eğer orada kaza yapan ben olsaydım ve Sam yarışı kazansaydı asla Sam bana bilerek çarptı, hareketi kasıtlıydı gibi suçlamalarda bulunmazdım.
Hatırlayalım 2010 senesinde Imola yarışında Eugene Laverty’nin beni düşürüp pist dışına çıkardığı zamanı şampiyonluk neredeyse tehlikeye girmişti. O yarıştan sonra Eugene’in bana nasıl atak yaptığıyla ilgili olumsuz hiçbirşey konuşmadım. Ben kazanmak için herşeyi göze almıştım, o da aynı şekilde kazanmak istiyordu ve bu tür şeylerin olması çok normal.
Sam’in yarış sonrası bu tarz şeylerin olabileceğinin farkıdalığıyla verdiği ropörtajlarına ve çeşitli platformlarda söylemlerine rağmen yarıştan 2 gün sonrasında benim kasıtlı olarak bunu ona yaptığımı iddia etmesine anlam veremiyorum. Yarış sonu birbirimizi tebrik edip ve de sorun olmadığını dile getirip ayrıldıktan sonra böyle yapmasında biraz iki yüzlülük seziyorum.
Sam’in iyi bir pilot olduğunu biliyorum, ama benim bunu kasıtlı yaptığım şeklindeki açıklamalarını okuduktan sonra ona olan görüşlerim zedelendi aynı şekilde saygımda azaldı. 
İngiltere'de kimse bunun sıradan bir yarış vakası olduğunu kabul etmek istemez çünkü Sam İngiliz bir pilot yarış kendi ülkesinde düzenleniyor. Bu konuda suçlama yapmak ve bu suçlamaları insanlara açmayı tamamen gereksiz buluyorum.

Soru: 
Yarış sonunda Sam’den özür diliyor gibi görünüyordun?

Kenan Sofuoglu:
Evet öyleydi bişeyler olduğunu farketmiştim, bir vaka yaşanarak yarış bittiği için üzgün olduğumu dile getirmiştim. Son virajı birlikte dönüp yarışı bu şekilde bitirmemizi tercih ederdim çünkü ikimiz de kazanmayı çok istemiştik, böyle bitse daha güzel bir yarış olurdu.
Yarıştan sonra duydum ki Sam’in ikiz kardeşi Alex pitte takımımın bulunduğu kısıma gelip takımıma ve mekanikerlerime çok ağır söylemlerde bulunmuş. Kendisi de yarışçı olmasına rağmen bu kesinlikle amatörce bir davranış, böyle şeyleri yapamazsınız. Sen kimsin de pit alanıma geliyorsun ve takımıma bağırıyorsun, bence bu kabul edilemez bir davranış.
Sam’e Imola yarışında şampiyonayı onun kazanacağını söylemiştim. Dürüst olmak gerekirse şampiyonluk şansımı Aragon ve Monza’da ki olaylardan sonra büyük oranda kaybettim. Şu andan sonra hedefim kalan yarışları kazanmak olacak, Sam şampiyonluk için yarışmalı. 2010’da Eugene Laverty ile şampiyonluk için çekişirken, ben genelde yarışları ikinci bitirmekten rahatsız değildim çünkü bu puan farkından dolayı şampiyon olmam için yeterli olacaktı.
Bence benim karakter olarak hedefimde yarış kazanmak olduğu zaman, eğer şansımda varsa kazanmak için yarışın son virajına kadar savaşan bir yarışçı olduğum herkesçe biliniyor. Eğer bir risk varsa da, ben o riski alırım Sam ise belki de almamalı.
Bu sezon Sam’i kişisel olarak gerçekten sevmeye başlamıştım ama arkamdan onu kasıtlı şekilde düşürdüğüm yönündeki söylemleri benim için büyük hayal kırıklığı oldu. Bu söylenenlerin insanları bana karşı öfkelendirdiğini hissediyorum. Arkadaş olarak gördüğüm birisinin bu şekilde söylemlerde bulunması beni gerçekten olumsuz etkiledi.
Tüm bu olanların sonucunda yarışı kazanmanın verdiği sevinç gitti ve neredeyse bu yüzden mutsuzum bile diyebilirim. 
Tekrar etmeliyim ki, iddia edilen şekilde bir kasıtlı davranışım olmamıştır.

Soru:
Silverstone’da hanginizin motosikleti daha hızlıydı, seninki mi yoksa Sam’inki mi?

Kenan Sofuoglu: 
Benimki daha hızlıydı. Motor(güç) ve yol tutuş anlamında Kawasaki gerçekten çok iyi. Gözlemlerimde Sam'in keskin virajları daha iyi aldığını gördüm. Ama atılan bir turun ve yarışın sonunda bence ikimizde çok yakınız. Bence şu da var ki iki motorun da birbiriyle eşit şartlarda bulunması yarışı dahada güzelleştirdi.

Soru:
Son turdan önce Sam seni yokluyor gibiydi?
Kenan Sofuoglu:
Yarışın ortalarında beni geçtikten sonra Sam gazı kapattı ve bana yol verdi, bende birkaç tur sonra aynısını yaptım. İkimiz de önde farkı açamayacağımızı ve son turlarda durumun belli olacağını biliyorduk ama sadece bekliyorduk.

Soru:
Yani Sam ve sen son turda savaşacağınızı biliyordunuz?

Kenan Sofuoglu: 
Kesinlikle.

Soru:
Yarış sonrası yarış hakemleri seninle herhangi bir konuşma yaptı mı?

Kenan Sofuoglu:
Hayır, kimse benimle konuşmadı. Yamaha’nın, yönetime itirazda bulunduğunu biliyordum ama yarış yönetimi bunu reddetti ve hareketimi sıradan bir yarış vakası olarak değerlendirdi. Yani yarış yönetimi bunu normal olarak karşılıyorsa, neden hala bunun hakkında konuşulur ki? Eğer yönetimin kararı bana ceza verme yönünde olsaydı söyleyecek birşeyim olmazdı sadece fikrim sorulduğunda söyleyebilirdim, bu vakada incelendi ve geçiş uygun bulundu.

Soru:
Sence bu durum bir sürüş tarzı yada strateji değişikliği gerektirirmi?

Kenan Sofuoglu:
Hayır gerektirmez. Benim bir hedefim var, kalan yarışları kazanmaya çalışacağım. Şampiyonluk için savaşmıyorum motor el verdiği sürece kazanmak için yarışa çıkacağım. 
Şu an tatildeyim ve ne yazık ki kendimi sakatladım ve inşallah bir sonraki Almanya yarışı için formumu geri kazanırım.

Soru:
Sakatlığın nasıl oldu?

Kenan Sofuoglu:
Aslında sakatlığım su da oldu. Bir tekne tarafından çekilen şişme bottaydık. Arkadaşım üzerime düştü ve 3 tane kabugam kırıldı, 2 gün önce oldu.

Soru:
Son olarak Kenan, seninle konuşma şansı bulmuşken bunu sormalıyım, gelecek sezon ile ilgili planların neler?

Kenan Sofuoglu:
Bu benim içinde büyük bir soru işareti.
Superbike motorunda 2 saatlik bir test yaptım ve söylemeliyim ki pek kolay bulmadım, 2 saat sonunda çok hızlı değildim çünkü öncelikle Supersport motorlarına çok alıştım ve ikinci olarakta çok sayıda elektronik sistemleri. Alışmak mümkün ama benim için öyle mi pek emin değilim, artık yaşım 29 ve genç bir çocuk değilim.
Diğer bir konu da iyi bir takımda olacak mıyım? Supersport'ta Kawasaki fabrikası tarafından destekli ve çok iyi bir takımda yarışıyorum. Superbike'ta fabrika takımının hazırda 2 pilotu olduğundan dolayı benim özel takıma gitmem gerekecek ve hangisi daha iyi bilemiyorum. 
Bu Kawasaki'nin benden ne istediğine göre değişir. Kawasaki yetkililerine sorduğumda supersportta kalmamdan memnuniyet duyacaklarını dile getirdiler. Ben kazanmayı herzaman seven bir yarışçıyım ve bu Supersport'ta mümkün ama Superbike'ta nasıl mümkün olacak emin değilim.
Öte yandan federasyonumuz ve hükümetimiz bana Supersport'ta devam etmemi söylüyorlar çünkü diğer kategorilerde şampiyonluk için savaşacak seviyeye gelmem birkaç senemi alacak. Eğer Supersport şampiyonasını kazanırsam federasyonum genç çocuklara imkan sağlamak için hükümetten daha fazla destek alabilecek.
Şuan zaten 10 kadar gence yarışmaları için devletten destek almalarına yardım ediyorum çünkü yarışmayı bıraktığım zaman Türkiye'den genç yarışçıların çıkıyor olması benim için önemli. Devlet benim Superbike yada Supersport'ta olmamı önemsemiyor, önemli olan dünya şampiyonluğu kazanmak. 
Bana göre şuan ihtimalim yüzde 50 ye 50 ve Kawasaki'yle Almanya’da görüşmeyi umuyorum. Artık bundan sonrası Kawasaki'ye kalmış, benden ne yapmamı isterlerse onu yapacağım çünkü onlarla olmayı seviyorum.


-Teşekkürler Kenan, iyi tatiller.

Kenan Sofuoglu:
Teşekkür ederim

Kenan Sofuoğlu'ndan Sam Lowes kazası ve 2014 planları!  2. İçerik Fotoğrafı
 
Kaynak: Crash.net

 

YORUMLAR