Motosiklet Kültürü Dergisi

ABONELİK KAMPANYALARI
#3952

Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerini Sattı!

Sektörel

Alper Baycan  1161 görüntülenme yorumlar

Mercedes-AMG’nin, MV Agusta hisselerini hangi değerde sattığı ise şu an için tam bir sır.

Mercedes-AMG, İtalyan motosiklet üreticisi MV Agusta firmasının % 25 hissesini sattı. Pay, şu anda firmanın yüzde yüz kontrolünü yapan ComSar Yatırım tarafından satın alındı. ComSar, Rus benzin ve gaz patronu Timur Sardarov’un sahibi olduğu Black Ocean Group’un bir parçası.  

Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerini Sattı!

Mercedes-AMG, MV Agusta’nın % 25 hissesini satın aldıktan sonra 2015 senesinde, birlikteliklerini kutlamak için F3 Solar Beam isimli bir model bile geliştirmişlerdi. 

Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerini Sattı!

Anlaşma üzerinde yorum yapan Sardarov, “MV Agusta, bizim için sektördeki en ikonik marka; son 5 senedir yeni ürün geliştirmeye güçlü bir şekilde yatırım yapmak için başarılı ve yaygın bir motosiklet serisi yaratan bir firma. Şirketin uzun dönem vizyonu ile sermayedeki varlığımızla, temel yetkinlik ve yeteneklerimizle MV Agusta’yı gelecek senelerde güçlendirip destekleme amacını taşıyoruz.” açıklamasında bulundu.  

Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerini Sattı!

Mercedes-AMG, Audi’nin Ducati’yi satın almasına bir cevap olarak üç sene önce MV Agusta’dan hisse satın almıştı. Firma, geçtiğimiz sene uzun yıllardır ilk defa karlılığa geri dönmüştü. Sardarov ise şimdi yeni piyasalara ulaşmak ve tüketici bazında markanın dijital ve sosyal varlığını kuvvetlendirmek için MV Agusta’nın satış ve servis ağını güçlendirme üzerine odaklanmak istiyor. 

Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerini Sattı!

MV Agusta’nın Başkan ve CEO’su Giovanni Castiglioni ise “ MV Agusta’nın temel amacı olan yüksek performanslı ve en son teknoloji motosiklet üretmek olan planımız için önemli bir dönüm noktası.” açıklamasını yaptı. 

Anlaşma hakkındaki finansal bilgiler, bir sır olarak kalmış durumda. 2014’e geri gittiğimizde, MV Agusta’nın %25 hissesinin Alman üretici tarafından 40 milyon dolara satın alındığını hatırlayacak olursak, yapılan bu anlaşma için hemen hemen aynı değeri düşünmemiz mantıklı olabilir.

Bu arada Volkswagen’in, muhtemel Ducati alıcıları ile iletişim içerisinde olduğu biliniyor. Hatta en son, bu satın almayla Harley Davidson’ın bile ilgilendiği haberleri yayılmıştı. 

YORUMLAR