Motosiklet Kültürü Dergisi

ABONELİK KAMPANYALARI

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları

MotoGP

Ahmet TEZCAN  711 görüntülenme #2806 yorumlar

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları

2016 MotoGP sezonunun ilk yarışı, 20 Mart 2016 Pazar günü Katar Losail Pistin'de koşuldu. Yarışı birinci sırada tamamlayan Jorge Lorenzo olurken, ikinci sırada Andrea Dovizioso, üçüncü sırada ise Marc Marquez yer alıyor.

2016 Katar GP'si, yeni Michelin lastikler ve yeni birleşik elektronikler ile yalnızca yeni bir sezonun değil, aynı zamanda yeni bir çağın da başlangıcı oldu. Test aşamasında kimin hızlı daha hızlı olduğunu görebilmek mümkündü fakat yarış start aldığında ne olup biteceğini kestirebilmek hiçbir zaman kolay bir şey olmadı.


Sıralama turlarında pilotlar çok hızlıydı ve ilk 12 sıra birbirine çok yakın sonuçlar aldı. İlk sırada Jorge Lorenzo, ikinci sırada Marc Marquez, üçüncü sırada da Maverick Vinales yer alıyordu. Yarışın heyecan verici geçeceğine dair tüm işaretler görülmüştü ve 20 Mart 2016 Pazar günü, Türkiye saatiyle saat 20:00'da Katar Losail Pisti'nde bekleyiş sona erdi.


Yeşil ışıklar yandığında Lorenzo ilk viraja doğru atağa kalktı ve Andrea Iannone ve Dani Pedrosa'nın önünde liderliğini korumayı başardı. Marc Marquez zayıf bir başlangıç yaparak 2.sıradan 5.sıraya geriledi. İlk turun ardından Lorenzo, Iannone ve Andrea Dovizioso'nun arkasında kaldı; bu sırada Rossi de 4.sırada yer alıyordu.


Ducati'lerin maksimum hızı inanılmaz yüksekti ve düzlükte Lorenzo'yu kolayca geride bırakabilmişlerdi. İlk turun sonuna gelindiğinde Ducati'ler lider konumda, Lorenzo üçüncü sırada, Rossi dördüncü sırada, Marquez de beşinci sırada mücadele veriyordu.


Pedrosa ve Vinales de 6. ve 7.sırada ön grupla olan farklarını kapatmaya çalışırken, Marquez 6.viraja dalarak Rossi ile Lorenzo'nun arasına girmeyi başardı, dolayısıyla 4.sıraya yerleşti. Bu aşamadan sonra Rossi biraz gerileyerek Marquez'in 0.3 saniye arkasında kaldı.


6.tura gelindiğinde Dovizioso liderlik için şansını denedi fakat agresif bir hareketle takım arkadaşı Iannone tarafından geri itildi; bu durum Dovizioso'yu durdurmadı ve turun sonlarına doğru liderliği almayı tekrar denedi. Sürekli tempoyu artıran Iannone, 13.virajda hızlı bir düşüş ile yarış dışı kaldı. Kazadan yara almayan Iannone'den kısa bir süre sonra 4.virajda Cal Crutclow da kaza yaparak yarış dışı kaldı.


Iannone'nin gidişiyle Lorenzo, liderliği almak için Dovizioso'ya baskı yapmaya başladı. Düzlükte Dovizioso, Lorenzo'dan en az 5 km/sa daha hızlıydı fakat İspanyol pilot 9.turda atağını yaptı ve birinci sıraya yerleşti; takiben hafif bir fark açan Lorenzo, bu sayede düzlükte de liderliğini korumayı başardı.


Yarışın ortalarına doğru gelindiğinde en hızlı turlar Lorenzo ve Dovizioso arasında el değiştirmekteydi ve Lorenzo bu sırada 0.3 saniyelik avantaj ile liderliği elde tutmaya çalışıyordu. Ne Marquez ne de Rossi, öndeki ikiliye karşı ciddi bir tehdit oluşturamıyordu hatta Rossi bir ara geriler gibi oldu fakat 14.turda 1'55.281'lik zamana imza atmayı başardı.


Son 5 tura gelindiğinde Marquez, ikincilik için Dovizioso'ya yaklaştı; bu sırada Lorenzo farkı yarım saniyeye kadar çıkarmıştı. Bitişe 4 tur kala Marquez, Dovizioso'yu kolayca geçerek ikinci sıraya yerleşti. Marquez, Lorenzo'ya yaklaşmayı denedi fakat sonrasında kendisini tekrar Dovizioso ve Rossi'nin arasında buldu. Pilotlar düzlüğe geldiklerinde Dovizioso, birinci virajda Marquez'i geçmeyi başardı.


Son turda ise Lorenzo, damalı bayrağı 2.019 saniye avantajla görürken Dovizioso yarışı ikinci sırada, Marquez ise üçüncü sırada tamamladı. Valentino Rossi ise Marquez'in 0.1 saniye gerisinde 4.sıraya yerleşti.


İlk 5'i tamamlayan isim Dani Pedrosa oldu fakat Lorenzo'nun 13 saniye gerisindeydi.


Vinales, Pol Espargaro, Bradley Smith, Hector Barbera ve Scott Redding ise ilk 10'u tamamlayan isimler oldu.


Yarışın en hızlı turunu atan isim, 20.turda kayda geçen 1'54.927 saniyelik zamanlamasıyla Lorenzo oldu.


Crutchlow ve Iannone'nin yanı sıra Loris Baz ve Stefan Bradl da kaza yaptılar; her ikisi de kazaları yara almadan atlattılar.


Genel bir inceleme yapacak olursak: Jorge Lorenzo her zamanki gibi stabil bir performans sergiledi ve birinci sırada başladığı yarışı sadece bir kez 3.sıraya düşerek lider konumda tamamladı. Ducati pilotları çok güçlüydüler özellikle Desmosedici, düzlüklerde çok hızlıydı fakat işler sadece Dovizioso için yoluna gitti. Marc Marquez'e gelecek olursak, Honda'nın testlerde yaşadığı problemleri halen tam olarak atlatamadığını gördük zira birkaç kez virajları geniş alarak vakit kaybetti. Valentino Rossi, kötü bir performans sergilemedi hatta son düzlükte Marquez ile arasında sadece 0.1 saniye fark vardı. Testlerde adından sıkça söz ettiren Maverick Vinales ise maalesef testlerdeki kadar hızlı değildi.


2016 MotoGP heyecanı, 3 Nisan'da Arjantin'de koşulacak olan ikinci yarış ile devam edecek.

YORUMLAR