Motosiklet Kültürü Dergisi

ABONELİK KAMPANYALARI

VisionAR: 2x2 Elektrikli Supermoto

Yeni Modeller

Sabahattin Aluç  1834 görüntülenme #2743 yorumlar

VisionAR: 2x2 Elektrikli Supermoto

Elektrikli motorlara bir yeni tasarım da VisionAR markasından geliyor...

 

Google’da “VisionAR SRL” diye arattığımızda karşımıza ana sayfasında sanki bir çocuğun çiziktirmiş olduğu iki tekerli bir motosiklet resmi çıkıyor ve sitenin henüz yapım aşamasında olduğunu öğreniyoruz. Gözümüze çarpan bir detaysa bu yapım sayfasında motosiklet dünyasına vaat edilen özel araç oluyor.

 

VisionAR: 2x2 Elektrikli Supermoto

 

Motosiklet dünyasında bulunulan bu tarz vaatlere hepimiz alışkınız. Ancak VisionAR firmasının yakın zamanda yaptığı patent girişimleri gerçekten de özel bir şeyler üzerinde çalıştıklarını kanıtlar cinsten. Patent başvurusunda bulunan resimler firmanın internet sayfasındaki kabataslak resimle ciddi benzerlikler taşıyor. Şirket patentini aldığı araçta ilk planladığı tekli ön çataldan vazgeçmiş gibi görünüyor. Yapılan yeni tasarımda da daha kullanışlı bir şasi ve arka çatal tercih edilmiş.

 

 

VisionAR: 2x2 Elektrikli Supermoto

 

Motosikletin en önemli özelliği ise iki çekişli olarak tasarlanmış olması. Çizime göre tekerlekler gücünü iki ayrı elektrik istasyonundan alıyor. Arka tekere güç veren istasyon alışılageldik sistemlerle büyük benzerlik taşıyor. Ön teker ise arkadakine istinaden daha ufak bir motordan güç alıyor.

 

 

VisionAR: 2x2 Elektrikli Supermoto

 

KTM daha önce buna benzer bir tasarımın patentini almıştı. Yamaha ise PES-2 konsept modelinde aynı tasarımı kullandı. VisionAR’ın tasarımını özel kılan durum ise yapılan her frenlemenin motora önemli bir miktarda batarya olarak geri dönmesi.

 

 

VisionAR: 2x2 Elektrikli Supermoto

 

Önden çekiş sistemi ise iki lastiğe eşit miktarda güç dağılımı yapılabildiği takdirde, gelişmiş bir yol tutuş sistemiyle oldukça kullanışlı bir hal alabilir.

Aracın supermoto tasarımı ise, gelecekte aynı modelin motokros için de kullanılabileceğinin habercisi...

 

 

YORUMLAR