13 Aprilia Caponord ile İzmir’den Kapadokya’ya!

Gezi Yazar: Özlem Köseoğlu

13 Aprilia Caponord ile İzmir’den Kapadokya’ya!

Sırada Aprilia ve EYPBIKE’ın sponsorluğunda temin edilen Aprilia Caponord’lar ile İzmir’den Kapadokya’ya seyahat edecek olan motosiklet düşkünleriyle gerçekleştirdiğimiz söyleşi var. Ayrı ayrı röportaj yapamasam da herkes için bir soru mutlaka var. Yolculuk öncesinde gelin onlara bir kulak verelim.

Sırada Aprilia ve EYPBIKE’ın sponsorluğunda temin edilen Aprilia Caponord’lar ile İzmir’den Kapadokya’ya seyahat edecek olan motosiklet düşkünleriyle gerçekleştirdiğimiz söyleşi var. Ayrı ayrı röportaj yapamasam da herkes için bir soru mutlaka var. Yolculuk öncesinde gelin onlara bir kulak verelim.

 

M: Kaç senedir motosiklet kullanıyorsunuz? Motosikletle tanışmanız nasıl oldu?

Yiğit Özbütev: Motosikletle tanışmam 4 sene öncesinde oldu ve başladığımdan beri aktif olarak kullanmaya devam ediyorum. Motorla tanışmam sıkı bir motorcu olan babam sayesinde oldu. 1962 model Agusta Chicco’su var, motosikleti biraz toparlayıp onunla da yol yapmayı planlıyoruz.

M: “Caponord-Ya” gezisi için Aprilia Caponord motosikletleri, temin eden Eyüp Kelleoğlu için neler söyleyebilirsiniz? 

Gökhan Gürcan: Eyüp hangi markayı getirirse getirsin sonuna kadar güvendiğim için hiçbir sorun yaşamayacağımı bilirim ve o markayı alırım. Onun aldığı ve getirdiği markayı gözü kapalı güvenip alırım, markadan önce Eyüp’e güvenirim. Kendisi benim için kardeş gibidir.

M: Deneyimli bir sürücü olarak uzun yolculuk öncesi yaptığınız hazırlıklar nelerdir?

Emre Mutlu Özemre: Erken yatıp uykumuzu almak, gerekli olan eşyaları hazırlamak, yola çıkmamış arkadaşlarımız varsa onlara yardımcı olmak şeklinde sıralayabilirim.

Petrit Dunisa: Lastik havaları kontrol edilmeli ve teknik bakımı yaptırılmalı. Herhangi bir fiziki deformasyon olup olmadığı kontrol edilmeli. Korumalı motosiklet kıyafetlerimizi ve özel eşyalarımızı da topladık mı yola hazırız.


13 Aprilia Caponord ile İzmir’den Kapadokya’ya! 1. İçerik Fotoğrafı


M: Daha önce en uzun yolculuğunuz nereye olmuştu ve toplam kaç kilometreden bahsediyoruz? Ciddi bir sıkıntı yaşadınız mı?

Cüneyt Narin: Şu ana kadar en uzun yolculuğum İzmir’den Çanakkale’ye 340 kilometrelik bir mesafeydi. Toplamda da yaptığım kilometre 44 bin civarındadır. Ciddi bir sıkıntı yaşadığımı söyleyemem aslında. Tabii ki motosikleti iyi tanımak, yolculuk öncesi iyi hazırlanmak, kafa olarak mümkün olduğunca diğer düşüncelerden uzak, sürüşe ve yola odaklanarak sürmek, sürüş süresini çok uzatmadan gerektiğinde molalar vermek uzun yolda daha güvenli bir sürüş yapmamızı sağlayacaktır ve bütün bunların uzun yolda güvenliğimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

M: En sevdiğiniz ve önereceğiniz motosiklet rotası hangisi?

Melih Küçükyılmaz: Özellikle İzmir, Marmaris rotasını çok seviyorum, Çine’den başlayarak mavi ve yeşilin buluştuğu Marmaris’e doğru yol almak, güzel virajlardan geçmek benim için oldukça keyifli ve heyecan verici.

M: Deneyimli bir motosiklet kullanıcısı ve uzun senelerdir motosiklet eğitimleri veren bir kişi olarak yeni başlayan arkadaşlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Sedat Karayılanoğlu: Doğru motosikletle, doğru eğitim ve ekipmanla bu işe başlamalılar. Uzun uzadıya konuşulması gereken bir konu.


13 Aprilia Caponord ile İzmir’den Kapadokya’ya! 2. İçerik Fotoğrafı


M: Seyahat esnasında karşılaşabileceğiniz en büyük zorluk ne olabilir?

Barış Özgül: Trafiğin yoğun olması. Çünkü bildiğiniz gibi sürücülerinin bizleri görmemesi ya da görmemezliğe gelmesinden dolayı birçok sorun ortaya çıkabilir. Motosiklet sürücüsü olarak bizlerin her an her tehlikeyi öngörerek trafikte çok temkinli hareket etmemiz gerekiyor. 

M: Geziye katılan tüm arkadaşlarımızın ehliyet alırken özel eğitim aldıklarını biliyorum. Sizce toplu sürüşlerde en çok dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Sedat Aslan: Sürüş disiplinine ve kurallara uyarak sürüş yapıldığında herhangi bir güvenlik zafiyeti ile karşılaşma riskimiz düşük olacaktır.

M: Yolculuk esnasında birbirinizle iletişimi nasıl sağlıyorsunuz? Ayrıca yola çıkmadan önce yol planlamasını nasıl yapıyorsunuz?

Emre Mutlu Özemre: Yola çıkmadan önce toplanıp seyahatimiz hakkında konuşuyoruz ve yolda biliyorsunuz bir işaret dilimiz var ayrıca intercomlarımız aracılığıyla da birbirimizle haberleşiyoruz. Acil bir durumda durup ekibin toplanmasını bekliyoruz.


13 Aprilia Caponord ile İzmir’den Kapadokya’ya! 3. İçerik Fotoğrafı


M: Seyahat ederken en dikkat ettiğiniz nokta nedir ve neden?

Ahmet Ersin: Seyahat ederken en çok dikkat ettiğim noktalar: yola konsantre olmak, çıkabilecek her türlü tehlikeyi her zaman göz önünde bulundurmak ve motosikletin yola hazır durumda olduğundan emin olmak.

M: Levent Koçoğlu gibi dünya turu yapmayı ister miydiniz? Hangi rotaları planlardınız?

Semih Küçükyılmaz: Levent abinin yanında cevap vermesek bu soruya (hep beraber gülüyoruz). Levent abinin her gününü takip ettik ve ayrı bir keyif aldık. Çok isterdim tabii ki fakat o apayrı bir cesaret, zaman, hazırlık ve konsantrasyon işi gerçekten. Açıkçası böyle bir şeye kalkışabilir miyim bilemiyorum. Öyle bir fırsatım olsaydı öncelikle Avrupa’dan başlardım.

M: Kapadokya gezisi ve Aprilia Caponord ile ilgili neler söylemek istersiniz? 

Sedat Karayılanoğlu: 12 eski model olmak üzere 1 yeni modelle toplam 13 Aprilia Caponord kullandıktan sonra böyle bir organizasyon oldukça keyif veriyor. Şu anki motorum 14. Caponord’um ve ilk günkü gibi keyif alıyorum. Önemli olan bu organizasyonun kazasız belasız bitmesi, bunun içinde doğru arkadaşlarımızı dahil etmeye çalıştık. Tek hedefimiz takım ruhuyla aynı motorlarla ilk defa yapılan böyle bir organizasyonu keyifle tamamlamak. Ferco ve EYPBIKE’ın desteği bizim için çok çok önemli, çünkü bize güvendiler ve 600 bin lira gibi bir rakam bize teslim edilmiş durumda. Bu durum hepimiz için gerçekten gurur verici…

 

İzmir’den Kapadokya’ya 13 Aprilia Caponord ile seyahate çıkan motosiklet dostlarına güvenli, kazasız ve güzel yolculuklar diliyoruz. Kendilerini sağ salim İzmir’de karşılamak ümidiyle…

YORUMLAR