2000 Yıllık Çınar

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

2000 Yıllık Çınar

Saraylı Köyünde birden fazla hazine var

Kısa günlük gezilerimde yine Gölcük çevresini gezerken yukarı mevkilere giden bir yoldan devam ettim ve Saraylı Köyüne vardım. Dev bir çınar ağaç karşıma çıkınca oracıkta motorumu park ettim. Ağacın çevresini dolaşmak bile zaman aldı, çapı çok geniş, tam 15 metre. Oradaki köy kahvesindeki amcalara o ağacın kaç yıllık olduğunu sordum, neredeyse 2000 yıllık olduğunu söylediler.


1500 yıllık diye bilinirmiş fakat 2000 yıla yakın olduğunu belirttiler. Çevrede bir sürü tarihi eserler daha varmış meğer, Bizans döneminden kalma sütun başları ve mezar taşları bulunuyor. Yetmiyormuş gibi birçok ahşap evler de var. Restorasyon geçirmemiş bir saraylı evi var, hatta 100 yıldan eski o ahşap evin tavanında muhteşem bir tavan kubbesi var. Tavanda göbeğin etrafında çeşitli motifler barındıran tarihi bir eseri sergilemektedir. Eskiden kahve olarak hizmet vermiş. Ayrıca oradaki caminin eski ahşap oyma kapısı 300 yüzyıllık tarihi bir yapıt. İnce işçiliğiyle bugüne kadar zarar görmemiş olan bu kapı görkemi ile hayranlık uyandırıyor. Dev eski anahtarı ile hala her gün o kapı o anahtar ile açılıp kitleniyor.

2000 Yıllık Çınar 1. İçerik Fotoğrafı


2000 Yıllık Çınar 2. İçerik Fotoğrafı

 Deliler gibi fotoğraf çektim, ben çevreyi gezerken oradaki köy halkı da beni ve motorumu inceledi. Her şey karşılıklı gibiydi ve nefis bir çay ile seyir vaktimi sonlandırdım.


Keşfetmek, hele motor üzerinde keşfetmek her şeyi daha çok güzelleştiriyor. Ülkemizi çok seviyorum.YORUMLAR