2014 Cross Rally Etkinliği Yunanistan Serres’te Başlıyor

Etkinlik Yazar: Ahmet TEZCAN

2014 Cross Rally Etkinliği Yunanistan Serres’te Başlıyor

1650 km’lik Cross Ralli’si, 31 Ağustos 2014 Pazar günü Yunanistan Serres’te başlıyor! 7 gün sürecek olan etkinliğin katılımcılarına, Elpida Resort Hotel ev sahipliği yapacak.

Serres’te hava şartları son 3 ayda oldukça yağışlıydı; bu nedenle her şey yeşil ve bitki örtüsü oldukça geniş bir yer kaplıyor. Geçmiş yıllarda yollar düzdü fakat şu an bölgede her şey yıkanarak erozyona maruz kalmış ve büyük çamur kitleleri oluşmuş. Boyları bir metreyi aşan biktiler, taşlar ve oluklar; ortalama sürüş hızını oldukça düşürecek ve yarışı daha heyecanlı hale getirecek. Ayrıca gelirken pusulalarınızı da almayı unutmayın, çünkü bu etkinlikte navigasyon yasak!

 

2014 Cross Rally Etkinliği Yunanistan Serres’te Başlıyor 1. İçerik Fotoğrafı

 

Bölgede biraz olsun toz yok ve tahminlere göre hava şartları yarış gününe kadar böyle devam edecek. Bunun yanı sıra kumlu topraklar üzerine planlanmış güzel rotalar bulunuyor; Potatofields, Perseki, Pernieste, Metaxas Kale Yolu, Water Road, Golden Soils (Kousia) ve Vertiskos düzlükleri gibi. Hiç taş bulunmayan bu rotalarda mükemmel bir yol tutuşu ile sürücüler kendilerini Supermoto yarışında gibi hissedecekler.

 

2014 Cross Rally Etkinliği Yunanistan Serres’te Başlıyor 2. İçerik Fotoğrafı

 

Birinci Gün (31 Ağustos 2014 Pazar)

 

31 Ağustos 2014 Pazar günü, ilk kez piste çıkılacak. Sonraki gün ise kalibrasyon ve ayarlamalar yapılarak, öğleden sonra 18 km’lik ilk turun ardından resmi başlangıç Serres’in merkez meydanında gerçekleşecek.

 

İkinci Gün (1 Eylül 2014 Pazartesi)

 

7 günlük sürecin ikinci gününde 3 etap daha koşulacak. Sürücüler 1. Etapta Sidirokastro’da 70 km boyunca farklı yüzeylerde hızlı bir performanslar yarışın iklimine hissedecekler.

 

2.Etap ise Belles’te 200 km mesafesiyle etkinliğin ilk en büyük etabı olacak. Başlangıçta sürücülerin zorlanmayacağı etabın sonlarına doğru yetenek gerektiren dar yollara girilecek. Bu etapta sürücüler tüm yüzeylerde yarışıyor olacak; özellikle taş ve yumuşak kum yüzeylerde.

 

3.Etap –Metochi-, Sidirokastro’da yapılacak olana çok benziyor. 50 km boyunca koşulacak olan etap otelde son bulacak.

 

 

Üçüncü Gün (2 Eylül 2014 Salı)

 

Etkinliğin üçüncü günü yarışçılar, Drama şehir merkezinin yakınlarında 80 km’lik ilk etabı koşacak. Nestos nehrinin müthiş manzarasına da şahit olunacak yarışın başlangıcında yarışçılar taşlı bir yüzeyle karşılacak ve sonrasında yumuşak toprak ve kumlu yüzeylerden yarışa devam edecekler.

 

Üçüncü günün ikinci etabında ise yarışçılar, gelecek yıllar için yüzlerinde bir gülümsüme oluşturacak olan Kara Dere/Rodop’a yol alıyor. 80 km’lik mutlak sürüşün keyfi burada çıkacak!

 

100 km’lik özel üçüncü etap da Archladi-Vrontou’da yapılıyor. Bu etap yarışçıları Nestos Nehri’nden alıp Lailias Kayak Merkezine ve endurolar için özel bir bölgeye, Perseki’nin sık ağaçlarla dolu ormanına nam-ı diğer ‘Enduro Cenneti’ne götürüyor.

 

2014 Cross Rally Etkinliği Yunanistan Serres’te Başlıyor 3. İçerik Fotoğrafı

 

Güneş battığında ise dağlarda kamp yapılacak ve yerli gruplardan Yunanca ve yabancı müzikler eşliğinde yemek yenecek. Hava sıcaklığı şehir merkezine nazaran dağda 10-12 derece daha düşük olduğundan yarışçıların kalın giysiler ve uyku tulumlarıyla birlikte gelmeleri gerekiyor. Gece boyunca motosikletler üzerinde teknik işlemler, tamir vs. yapılabilecek. Ayrıca isteyenler kişi başı 10 Euro’ya kapalı mekânlarda kalabilme imkanına sahip. Ziyaretçi ve destekçi gruplara açık olan bölge; Serres’ten 28 km uzakta, 35-45 dakika sürüş mesafesinde bulunuyor.

 

Dördüncü Gün (3 Eylül 2014 Çarşamba)

 

Sonraki gün, 60 km’lik küçük bir etaptan sonra Serres’teki Elpida Resort Hotel’e gidilecek ve öğle yemeği, yüksek sesli müzik ve havuz partisiyle geçecek olan günde yarışçılar dinlenmiş olacak.

 

Beşinci Gün (4 Eylül 2014 Perşembe)

 

4 Eylül Perşembe büyük gün! 27 km yol aldıktan sonra, 300 km’lik maraton etabına gelinecek. 3 dağın üzerinden, Bosdakas Dağı’ndan başlanarak güneyden kuzeye geçilecek. İnekler tarafından yapılan özel bir geçitten geçilerek deniz seviyesinden 1900 m yüksekte, çalılarla ve taşlarla dolu bir yoldan geçilecek. Katılımcılar; vahşi atlar, inekler, kartallar ve uysal kurtlarla dolu bir yerde hiç unutamayacakları bir deneyim yaşayacaklar.

 

Çakıllı zor yollardan geçildikten sonra katılımcılar, Lailia Dağı’ndaki yumuşak çakıl yollarda ve ardından düz kumlu yollarda tam gaz yolculuğun tadını çıkaracaklar. Son olarak dönüş yolunda, Agistro Dağı’ndan güzel manzara ve kolay yollar eşliğinde Serres’e doğru nehir kıyısından geçilerek beşinci gün de sona erecek.

 

Altıncı Gün (5 Eylül 2014 Cuma)

 

5 Eylül Cuma günü, Nigrita şehir merkezine 23 km’lik yolculuğun ardından, Vertiskos’ta en hızlı etap başlayacak. 115 km boyunca koşulacak olan taşsız etap Dünya Ralli Şampiyona’sını anımsatacak. Daha sonra Lithotopos’taki Kerkini gölüne varılacak ve burada bataryalar doldurulduktan sonra altın kumlarla ve Kerkini gölüne yayılmış binlerce kaplumbağayla dolu 110 km’lik diğer etaba geçilecek. Taşlı küçük bir zemin, ardından da çamurlu ve kumlu bir zeminden sonra, güneş gölün üzerinden batarken etap destek ekiplerinin beklediği Lithotopos köyünde son bulacak. Buradan da 40 km’lik rahat bir yolculukla Serres’e dönülecek.

 

2014 Cross Rally Etkinliği Yunanistan Serres’te Başlıyor 4. İçerik Fotoğrafı

 

Yedinci Gün

 

Etkinliğin son günü! 6 Eylül Cumartesi günü yapılacak olan 100 km’lik etap yalnızca katılımcılara özel. Zor geçitler bulunmayan ve herkesin kolayca tamamlayabileceği etap, etkinlik için güzel bir nokta olacak. 3-4 saatlik sürüşün ardından etap yine otelde son bulacak ve katılımcılar dinlendikten sonra barda tüm gece boyunca parti yapılacak.

 

Yedi gün sürecek olan etkinlik boyunca katılımcılar hem tatil yapacak hem de zorlu yolların tadını çıkaracak.

YORUMLAR