2014 MotoGP Assen TT Sonuçları

MotoGP Yazar: Moe

2014 MotoGP Assen TT Sonuçları

Repsol Honda takımının genç yıldızı Marc Marquez, bir kez daha podyumun en üst basamağında yerini aldığı Hollanda-Assen yarışı ile beraber bu sezon 8’de 8 yapmayı başardı… Henüz MotoGP’de ikinci senesini doldurmayan İspanyol Marquez, 1971’de ilk 8 yarışın 8’ini de kazanan efsanevi sürücü Giacomo Agostini’nin bir diğer rekoruna da böylece ortak olmuş oldu.

İtalyan Ducati takımından Andrea Dovizioso’nun ikinciliği aldığı Assen Grand Prix’sinde üçüncülük kürsüsüne Marc Marquez’in takım arkadaşı olan Dani Pedrosa çıkmayı başardı.

 

Marquez'in "Yağmurda Yüzen Balık" temalı galibiyet sevinci:

2014 <a href=MotoGP Assen TT Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Yarışın hemen öncesinde padoklarda eğer Marquez’in art arda gelen galibiyet serisine son verilecek bir yarış varsa, bunun Assen yarışı olacağına dair yorumlar yapılıyordu… Çünkü starttan önce dengesiz ve düzensiz bir şekilde pistin sadece belirli kısımlarına yağan yağmur, pisti de bir o kadar dengesiz ve tehlikeli bir hale getiriyordu. Zemin durumunun ve motosiklet ayarlarının değerlendirilmesi adına sürücüler tarafından iki turluk bir inceleme turu yapılmasının ardından yetkililer, belirsiz hava koşulları sebebiyle yarışı biraz daha geciktirmeye karar verdiler. Yarış öncesinde hem ıslak hem de slick lastikleri deneyen sürücülerin neredeyse hepsi ıslak lastiklerle yarışa başlamayı tercih ettiler… Neredeyse diyoruz, çünkü istisnai bir durum var: Valentino Rossi! Movistar Yamaha MotoGP takımı sürücüsü Rossi risk alıp yarışa slick lastikle çıkmaya karar verdi, ancak starttan hemen önce kararını değiştiren ve yağmur lastiğine geçen İtalyan sürücü bu karar değişikliği yüzünden yarışa herkesin arkasında, pitten başlamak zorunda kaldı.

 

2014 MotoGP Assen TT Sonuçları 2. İçerik Fotoğrafı

 

Yarışın başında muhteşem bir çıkışla liderliği alan İtalyan Dovizioso, ilerleyen turlarda genç İspanyol Marquez ile bir çok mücadeleye girmek durumunda kaldı. Ancak yarışın 5. Turunda yağmur sona ermesi ve pistte motosikletlerin kullandığı çizgilerin kuruması sebebiyle yarışçılar motosikletlerini değiştirerek slick lastikli konfigürasyona geçmeye başladılar.

 

2014 MotoGP Assen TT Sonuçları 3. İçerik Fotoğrafı

 

Yarışın bitimine 14 tur kala bir kez daha yağmur bayrakları çekilirken sürücüler bu kez slick lastiklerde yarışa devam ettiler. Marquez ve Dovizioso’nun inanılmaz mücadelesine sahne olan ancak Yamaha Movistar sürücüleri için oldukça talihsiz geçen Hollanda Assen TT Grand Prix’sinin sonuçları şu şekilde:

 

MotoGP Assen TT Sonuçları 2014 
1. Marc Marquez (Honda) 
2. Andrea Dovizioso (Ducati) 
3. Dani Pedrosa (Honda) 
4. Aleix Espargaro (Forward-Yamaha) 
5. Valentino Rossi (Yamaha) 
6. Andrea Iannone (Ducati) 
7. Alvaro Bautista (Honda) 
8. Bradley Smith (Yamaha) 
9. Cal Crutchlow (Ducati) 
10. Stefan Bradl (Honda) 
11. Broc Parkes (PBM) 
12. Scott Redding (Honda) 
13. Jorge Lorenzo (Yamaha) 
14. Karel Abraham (Honda) 
15. Danilo Petrucci (ART) 
16. Hiroshi Aoyama (Honda) 
17. Nicky Hayden (Honda) 
18. Hector Barbera (Avintia) 
19. Yonny Hernandez (Ducati) 
20. Mike Di Meglio (Avintia) 
21. Michael Laverty (PBM) 
22. Colin Edwards (Forward-Yamaha)

MotoGP Şampiyona Durumu 2014 
1. Marc Marquez, 200 
2. Valentino Rossi, 128 
3. Dani Pedrosa, 128 
4. Andrea Dovizioso, 91 
5. Jorge Lorenzo, 81 
6. Aleix Espargaro, 67 
7. Pol Espargaro, 58 
8. Stefan Bradl, 56 
9. Andrea Iannone, 51 
10. Bradley Smith, 48 

 

2014 MotoGP Assen TT Sonuçları 4. İçerik Fotoğrafı

 

2014 MotoGP Assen TT Sonuçları 5. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR