2015 MotoGP Şampiyonu Kim Olacak?

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

2015 MotoGP Şampiyonu Kim Olacak?

2015 MotoGP Şampiyon Pilot Tahmininizi alalım: Valentino Rossi, Jorge Lorenzo ya da Marc Marquez mi?

7-9 Ağustos tarihleri arasında Indianapolis’te gerçekleşecek olan 2015 MotoGP sezonun ikinci yarısına, Valentino Rossi 13 puan farkla şampiyonanın lideri olarak başlıyor.


Bakalım 8 Kasım’da Valencia’daki sezon finalinde, 2015 Dünya Şampiyonu tacına kim sahip olacak?2015 MotoGP Şampiyonu Kim Olacak? 1. İçerik FotoğrafıŞu ana kadarki gerçekleşen dokuz GP içerisinden üç zaferle ayrılan Rossi, dokuz yarışta da mükemmel bir performans çıkarmıştı. Fakat toplamda dört GP ile en çok zafer kazanan ise yakın rakibi olan Yamaha takım arkadaşı Jorge Lorenzo. Lorenzo, son sezonun ikinci yarısında, diğer yarışçılardan fazla puan almıştı.2015 MotoGP Şampiyonu Kim Olacak? 2. İçerik FotoğrafıBu arada en önemli soru işareti, şampiyon Marc Marquez’in durumu. Üç yarışı tamamlayamamış olan Repsol Honda’nın yıldızı, şu anda şampiyonada dördüncü durumda ve Rossi’nin 65 puan gerisinde. 2013 MotoGP şampiyonluğu ile MotoGP rekorlarını alt üst ederek tarihin en genç şampiyonu ilan edilen Marquez, 2014’te de arka arkaya aldığı 10 galibiyet ile yine MotoGP şampiyonluğunu kimselere kaptırmamıştı.


Bu sezon, 12 Nisan’da Amerika GP ve 12 Mayıs’ta Almanya GP'deki zaferleri ile podyumlara tekrar göz kırpmaya başlayan genç İspanyol, RCV’nin arkasını kontrol altında tutabilirse, önemli bir yükseliş gösterip şampiyonlukla geri dönüş yapabilecek mi?

Fakat matematik hesapları biraz göz korkutucu: Marquez, İtalyan yarışçıyı geçmek için sezon sonuna kadar, Rossi’ye yarış başına ortalama 7.3 puan fark atmak zorunda.2015 MotoGP Şampiyonu Kim Olacak? 3. İçerik Fotoğrafı


 

Marquez’in 4 puan önünde beşinci sırada yer alan Andrea Dovizioso’nun takım arkadaşı Ducati’den Andrea Iannone bulunuyor. Dovizioso, sezonun ilk üç yarışında ikinci gelirken,  podyumu hak eden Iannone içinse ilk Ducati Fabrika sezonuna iyi bir başlangıç yapması gayet güzel görünüyor.


Ducati Corse Genel Müdürü Gigi Dall’lgna tarafından GP 2015 için konulan en azından bir GP kazanma hedefine rağmen, bu aşamada Ducati ikilisi bu mücadeleye dahil edilemiyor ne yazık ki.


Gözler şimdi de 7-9 ağustos tarihlerinde koşulacak Indianapolis GP’sine çevrilmiş durumda, bakalım geri kalan GP’lerde yaşanacak sıcak rekabet ortamında hangi pilotlar şampiyonluk tahtına oturacak…


Puan Durumu:  
1. Valentino Rossi (Yamaha) 179 
2. Jorge Lorenzo (Yamaha) 166 
3. Andrea Iannone (Ducati) 118 
4. Marc Marquez (Honda) 114 
5. Andrea Dovizioso (Ducati) 87 
6. Bradley Smith (Yamaha) 87 

Kazanılan Yarış Sayısı 

1. Jorge Lorenzo (Yamaha) 4 
2. Valentino Rossi (Yamaha) 3 
3. Marc Marquez (Honda) 2 

YORUMLAR